Çizgi RomanRetro Corner

Sandman

“What win I if I gain the thing I seek?
A dream, a breath, a froth of fleeting joy.
Who buys a minute’s mirth to wail a week?
Or sells eternity to get a toy?” 


― William ShakespeareThe Rape of Lucrece

Çizgi roman, benim için her daim edebiyatın ayak takımı olmuştur. Yaratıcı adamların, çocuksu  yanlarını yansıtan resimli romanlar. Çizgi romanları, bir zamanlar tamamen çöp edebiyat olarak kategorize ederdim. Bunun en büyük nedenlerinden biri ciddiyetsiz olarak gördüğüm “Marvel” firmasıdır. Taraflı olarak, bir dönemin: “Marvel mi, DC mi?” tartışmasına verdiğim cevaplar her zaman DC lehineydi. Sebebi çok basitti, her kitleyi içine alan yapıda olmaları ve ciddiyet. Tabii ki bu şekilde düşünmeyen “Örümcek Eleman” fanatiği bir çok farklı düşünce de mevcuttu.  Bu iki firma birbirleriyle yarış içindeyken, DC, kendine ait  bir yayıncı şirket ile “ben olmuşum çizgi roman” ekolüne sahip herkesi yeniden aralarında görmek istediklerini belirtti. Yayıncı şirket, DC’nin olgun bireyleri hedef alma silahıydı ve isminden içeriğine kadar ne kadar kaliteli bir silah olduğunu gösterdi.

Sandman, daha önce belirttiğim önyargılı kavramları bir çırpıda söküp atan bir eser, Neil Gaiman iyi bir hikaye yazarı, edebi kişiliği, çizgi romanı bir üst kademeye çıkarmaya yetiyor. Bir noktadan sonra hikayenin: “Herkesi dövebilen süper kahraman” veyahut “hazırlanmış bir Batman, 10000 Fenerbahçeliye bedeldir.” davasından kurtulup ilk cilt ile beraber yıkım senaryosunun içindeki zeki adama bağlaması üst kademeyi daha fazla arttırıyor.

Sandman
Dream

Sandman, Morpeheus ya da diğer dillerdeki isimleriyle, Dream, Oneiros, Kai’ckul, Hikayeler Prensi  v.b isimleri ile 7 kişilik “Endless” ailesine mensuptur.  Siyah uzun bir pelerini ve miğferi vardır. Karizmatik bir karakterdir, cehenneme gidip, “Burası cehennem burdan çıkış yok” laflarına kulak asmayıp, herkese gereken dersi vermiş delikanlı bir adamdır. Konuşma baloncukları siyahtır, büyük ihtimalle etkileyici bir Necati Şaşmaz dublaj sesine sahiptir.

Ailenin geri kalanı şu arkadaşlardır:

Destiny
Destiny

Destiny (Kader): Endless ailesinin en büyüğü, ağabeyi. Otoriter bir tip, aynı zamanda bilirkişi. Elinde tuttuğu kitapta, olmuş ve olacak her şey yazmaktadır.

Death
Death

Death (Ölüm): Gotik takılan, iyi niyetli kız kardeş, her zaman sevecen ve yaşam dolu olarak görünür. Dream’in akıl danıştığı, ortak paydalarının olduğunu düşündüğü kardeşidir. İroniktir, iyi niyetli ölüm…

Destruction
Fan Art of Destruction

Destruction (Yıkım): Bu eleman, batının ahlaksız yönlerine merak salıp aile bağlarını koparmıştır, toplantılara katılmaz ama aile içinde sevilen biridir.

Desire
Desire

Desire (Arzu): Belirli bir cinsiyeti olmayan, sorun çıkaran küçük kız kardeş, ikiz kardeşiyle ilişkisi olmuştur. Dream ile sürekli bir takışma halindedir.

Despair
Despair with her rats

Despair (Ümitsizlik): Desire’ın ikiz kardeşi, bazen kardeşine uyup büyüklere sorun çıkarır, fakat içi güzeldir.

Delirium
Fan Art of Dellirium

Delirium (Hezeyan): Endless’ın en küçüğü, dengesiz bir tip. Saçları ve kıyafetleri ruh haline göre değişir. Önceden ailenin Delight isimli üyesiymiş. Destiny’nin bile bilmediği sebeplerden değişim geçirip son halini almıştır.

Mitolojik öğelerden oldukça çok beslenen bu çizgi roman, başka bir yayıncı kuruluş tarafından paylaşılsaydı veyahut Neil Gaiman’ın elinden çıkmış olmasaydı, sadece bu karakterlerin hatırına piyasaya tutunmuş orta halli bir çizgi roman olarak kalırdı. Burada ufak bir nüans ile, vitrine bakılsa da bakılmasa da elinize alabileceğiniz ve gerçekten fantastik edebiyata ilgi duyan herkesin bir kez hatim etmesi gerek bir yapıt.

Not: Ramazana özel bir bölümü de mevcuttur.

Saygılarımla…

Etiketler
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close