Retro Corner

Fallout 2: A Post Nuclear Role Playing Game

“War. War never changes”

Yıl 1997, Interplay firması “Nükleer Savaş Sonrası Rol Yapma Oyunu” şeklinde nitelendirdiği oyunu piyasaya sürüyor. Rol yapma, herkesin ilgisini çeken bir kavram bunun en güzel örneği ise başka biri olarak hayatını idame ettirmek; filmlerde, dizilerde, gerçek hayatta gördüğümüz adını kimsenin bilmediği gizemli elemanlara olan sevdamızı alevlendirir bu kavram, firma bunu iyi kullanıyor, çağın getirisine göre gelişmiş bir halkı retro fütüristik reklamlarla kandırıp oyunun başına çiviliyor. Ardından bir yıl geçiyor ve firma, daha kullanıcı nefes almadan, ikinci oyunu verip veriştiriyor.

 Fallout

Hikaye burada başlıyor işte, sistemin bir kölesi olmanı isteyen bir yerde büyüyorsun, “Chosen one!” nidaları rahat bir şekilde hareket etmeni kısıtlıyor, post apokaliptik dünya nefesini kesiyor, sana emir veren köy büyüklerine ister istemez boyun eğiyorsun. Dayanılmaz olana karşı ufak ufak günahlar işlemeye başlıyorsun sistemin çarkına soktuğun ilk çomak ile beraber karaktere bürünüyorsun ve işte rol yapma burada başlıyor. Öldürdüğün ilk canlı ile şehrin ortasında yaşayan teyzenin cebine girip hırsızlık yapmak, senin artık o karaktere mi büründüğünü yoksa kendi karakterini alıp orada yansıttığını mı gösteriyor bilinmezine büyük bir parmak basıyor, şu şekilde: “Çünkü insanız, yaparız.”

VaultTec
VaultTec

Oyunun hikayesi hakkında az çok ufkunuz aralanmıştır sanırım. Klişelerle kurulu bu yapım, oyun içindeki hayatın, aslında ne kadar çok ya da az (zevkler ve renkler) gerçek hayatı yansıttığını, karakter ile bütünleşince farkına varıyorsunuz bu vakitten sonra köyden ayrılıp: “Seni yenmeye geldim, Vault-Tec!” diye bağırabilirsiniz.

Taktiksel bağlamda vereceğim tek şey, oyunu savaşmadan da oynayabilirsiniz. Gerek yok yani. 22. yüzyıl sonuçta, zorunda değilsiniz. Benim oyun tarzım o yönde; hırsızlık, ticaret, konuşma ve son olarak sevişme ile sisteme karşı çıkanların başına geçip vezir, sistemin tepesine çıkıp rezil de olabilirsiniz.

Love never changes
Love never changes

Saygılarımla…

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=soF3t7cFPoc[/youtube]

Etiketler
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close