Köşe Yazgısı

Neden giyiniyoruz ki?

 

Mevsimsel şartları hariç tutarak konuşuyorum. İlk insan topluluklarının giyinmeye başlamasının 2 sebebi var. Öncesinde insan giyinmek yada bu konuda dahi söylendiği üzere genital bölgelerini örtmek gibi bir davranış sergilememişlerdir. Olayı iki farklı yönden ele almak lazım. Tabii dediğim gibi en büyük unsur olan mevsimsel şartları bunların dışında tutuyorum.

paleo

1. Avcı topluluklar avladıkları şeylerin kürk ve derilerini
gösteriş amacı ile sırtlarına geçirdiler. Hem öldürdükleri güçlü hayvanları diğerlerine sergilediler hem de diğer hayvanları korkutmadan yanlarına yanaşabildiler. Aynı şekilde bu sonradan daha yaygın bir hal alıp kabile kültüründe büyük bir yer kaplamıştır.

2. Sık hareket eden ve zorlu çevre koşullarında yatan kalkan oturan yada bataklık sazlık gibi yerlere sık giden kişilerde genital bölge ve anüs iltihaplanması görüldü çünkü bu bölgeler vücudun içi ile doğrudan bağlantıya sahip olduğundan mikroplara karşı son derece açık. Tabii bu kabileler bunu hastalık olarak değil de lanetlenme olarak gördüler. Bu sebeple bu alanların kapatılmasının ve “korunmasının” gerektiğine kanaat getirdiler. Bir de şu durum var. O dönem hemen hemen tüm kabileler dünyanın gelmiş geçmiş en çok inanılan tanrısı Güneş’e taptıklarından bu “lanetin” karanlığın laneti olduğuna kanaat getirip genital bölgenin kapatılmasının bir “emir” ve ilahi işaret olduğunu düşündüler. Ne kadar tanıdık değil mi? Bizim toplumlardaki “bekaret zarı” olayına çok benzetirim bunu.

Velhasıl bu sebeplerden ötürü giyinmeye başlayan homo saphiens türünün devamında atasından gördüğü bu geleneği devam ettirip geliştirip günümüz insanına kadar olabildiğince farklı ve renkli bir yelpazede taşımıştır.

c20131308_aw13rihanna_3

Salak salak konuşmayı engelleyici not 1: Günümüzde nüdist kişi ve toplumların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.

Salak salak konuşmayı engelleyici not 2: Araştırmak zor değil, internet çağındayız.

Salak salak konuşmayı engelleyici not 3: Vikipedi’yi de senin benim gibi kullanıcılar dolduruyor, orada her gördüğünüz şey doğru değil.

Normal not 1: Güncel forum ve tartışma platformlarında böyle -en iyi ihtimalle- sosyolojik bir konunun “özgürlük” çerçevesinde goygoyunun yapılıp hatta “madem özgürlükçüsünüz çıplak gezin hehehe” seviyesine çekilmesi arzular şelalenin son evresi gibi.

Önemli not 1: Özgürlük yapmak istediğini yapmak değildir, yapmak istemediğin şeyi yapmamaktır. Aynı şekilde özgürlüğün sınırı, başkasının özgürlüğünü kısıtlayabileceğin noktaya kadardır. Bu tanımları ve basit mantık yürütmelerini yapamadıktan sonra özgürlüğü ağzına sakız yapmak kolaya kaçmaktır, cehaletin kelimelere yansımasıdır. Yani toplumun rahatsız değilse, muhitin sorun yapmıyorsa yada insanların olmadığı bir yerde yaşıyorsan yani kimsenin alanına müdahale etmiyorsa bu durum tabii ki çıplak gezmende hiçbir sakınca olamaz ahlak ve etik açısından. Yanılmıyorsam buna hukukta bilinmezlik ve bilinmeye gerek olmaması durumu deniyor yada daha afilli bir ismi de olabilir.

Etiketler
Daha Fazla

Berhat Erman

Minas Tirith yazı işleri ataşesi. Kozmostan aldığı yetkiye dayanan kaos. Hayattaki en belirgin karşılığı menteşedir. Ne kapının bir parçasıdır ne de çerçevenin, yani ne büyük resme dahildir ne de bir detaydır. İkisine de eşit mesafede duran ikisinin de orada bulunabilme sebebidir. Hayat görüşü olarak “Bir bütündür, bütün ise bir.” cümlesinden yola çıkanların buluşma noktasıdır. Yani demem o ki, kütüphanenin alt rafındaki kitaptır. Sadece bir maskedir özünde. Her şeyden kaçmanın değil, bu maskenin arkasındaki hiçbir şeyin önemli olmadığını göstermenin en kestirme yoludur. Efendidir, misafirliğe gidip üçüncü çayı içmeyendir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close