Beşer'in İziOrkestra Çukuru

Derdin Ne?

Bir akşam arkadaşımla yaptığımız keyifli bir sohbet esnasında “Taksim Trio” dinliyorduk. Keyifli bir sohbet ile “Taksim Trio” dinlemek biraz tezat bir durum gibi görünse de “Biz de böyle bir delikanlıyız!”. Sohbetin sonlarına doğru grubun “Derdin Ne?” şarkısı denk geldi. Şarkının sözleri ile yazacağım konu arasında bağlantı kuramayabilirsiniz, ancak şarkıdaki soru bu yazıyı yazdıran, bu kaygıyı oluşturan etmen.

Not: Yazı boyunca “uğraştığım işler” kelime grubunu sık sık kullanacağım. Bunun sebebi yazıyı hem uzatmamak hem de sıkıcılaştırmamak. Nitekim “uğraştığım işler” üniversitenin her hangi bir bölümünde okuyan öğrencilerin, bölümüyle alakalı (bölüme olan merakı ve hevesinden kaynaklı)  yaptığı çalışmalardan farkı yoktur.

Zaman zaman içinde olduğum, yaşantıda, hayatta geri plana çekerim kendimi. Üçüncü tekil şahıs olur, hayatımı yorumlarım. Aldığım kararları, uğraştığım işleri, yaşadığım sorunları düşünürüm. Yaptıklarım gerçekten “doğru” mu, “etik ve ahlaki” yaklaşımlara uygun mu diye sorgularım. Gelelim şarkıda ki soru ile yazımızın bağlantısına. Yaşantımda uğraştığım işlerin içerisinde “etiklik ve doğruluk “ kaygısını kenara bırakıp başka bir soruyu sormak istiyorum. Derdin ne?

Hayatınızda olumlu sonuç almak istediğiniz hangi iş varsa, umutlu olduğunuz gerçekleşmesini istediğiniz hangi hayaliniz varsa şöyle bir uzaklaşın kendinizden. Üçüncü tekil şahıs gibi bakın hayatınıza. Derdiniz ne bunları istiyorsunuz? Gerçekleşmesini neden istiyorsunuz? En temel sebebe inene kadar bu soruları sormaya devam etmenizi rica ediyorum.

Atlas Dünyayı Taşıyan Titan
Atlas Dünyayı Taşıyan Titan

Bu soruları kendimle cevapladığımda, bulduğum cevapların hepsi farklıydı ancak hepsinin kesiştiği bir kaygı vardı. Bu kaygı insan ve insanlığa dairdi. Uğraştığım işlerle asıl uğraşma sebebimin insanlığı değiştirmek, bir şeylerin farkına vardırmak, insani değerleri yeniden hatırlatmak olduğunu anladım. Bir gün hepimizin bu değerler içerisinde birbirimize sosyal alan bırakarak yaşayacağına inanıyorum. Bunu benim gerçekleştireceğimi iddia etmiyorum.  Ama bunun olması için çabalamak bile bana huzur veriyor. Sevdiğim bir arkadaşımın dediği gibi “İnsan için varacağı yer değil, yolda olmak önemlidir.”

Şimdi size gelelim yeniden, sizin bu hayatta gerçekleştirmek istediğiniz idealiniz nedir? Gerçekten neden bu ”işlerle” uğraşıyorsunuz? İdealinize ulaşmak ne için yapıyorsunuz? Bu soruları ideali olmayanlar için soracak olursak; sosyal hayatınızdan, görünümünüzden, hatta kişisel bakımınızdan vazgeçecek kadar büyük bir fedakârlığı ne için yaparsınız?

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Buna da bakın!

Close
Close
Close