Orkestra Çukuru

Bir Hardwire to Self Destruct Eleştirisi

hardwireŞu an okuyacağınız şeyler tamamıyla hayal ürünüdür gerçek kişileri içerir ama çok da şeyapmayın. Öncelikle “Metallica çok bozdu abi ya neyin eleştirisi” diyebilirsin haklısın Lost da çok bozmuştu ama yapacak bir şey yok. Benim Metallica hakkındaki genel görüşüm adamların istediği zaman istediği müziği yapmaları yönünde (St. Anger’daki trampet çirkinliği hariç).

Şimdi gelelim albüm eleştirisine. Ne yalan söyleyeyim albüm çıkaracaklarını duyduğumda çok heyecanlanmıştım. Albümdeki Hardwired parçasını yayınladıklarında çok mutlu olmuştum ta ki dinleyene kadar. Şarkı güzel ona lafım yok ama sanki Lars “lan James bak ne yapabiliyorum” dedikten sonra Kirk ile birlikte “Lars bateriyi hiç bu kadar çalmamıştı kap gitarları” demişler de şarkı öyle yazılmış. Daha sonrasında Moth Into Flame yayınlandı ve dedim ki işte bu işte bu. Utanmasam mavi don soracaktım. Albüm için büyük beklenti hakkını vermişti. Hayır yani ilk şarkıyı yayınladılar wah yok. Kirk’ün elinden oyuncağını almışlar. Her şey güzel giderken Atlas, Rise şarkısı yayınlandı ve üzdüler. Şarkının nakaratındaki esler bütünlüklü değil ve biraz rahatsız ediyor.

Ezcümle sonunda albümü yayınladılar. En başta söyleyeceğim şey beklentimi karşılamadığıydı. Bunun anlamı şarkılar çok kötü amanın bu adamlar ne yapmış böyle değil. Gayet iyi bir albüm ama başta da belirttiğim gibi içinde bulunduğum heyecan karşılığını bulamadı. Lars yeni albümde cüretkâr ve iddialı bir şekilde çalıyor. İlk şarkıda bulunduğum eleştiride olduğu gibi neler yapıyormuşum ya deyip o şarkıda biraz abartmış. Onun dışındaki şarkılarında bu iddiasının devam etmesi farklı bir boyut katmış. Kirk’ün wah pedalını kullanmasına lafımız yok zaten ama tremoloyu daha etkin kullanması çok hoşuma gitti. PapaHet zaten her zamanki gibi formunda. Robert Trujillo ise önceki çıkardıkları iki albüme göre pasif kalmış. Löngür löngür bass gitar sesi alamadım bu albümde.

Metal müzik tarihine iyi bir albüm bıraktılar mutlaka dinleyin ama benim kadar heyecanlandıysanız sizi birazcık hayal kırıklığı bekliyor.

Bitirmeden sizi hiç ilgilendirmeyen favori parçaları yazayım. Yazıdan anlayabileceğiniz gibi Moth Into Flames var. Onun haricinde Now We’re Dead, Here Comes Revenge ve Halo on Fire var. Dinlemeniz ve keyif almanız dileğiyle.

Etiketler
Daha Fazla

Gökay Güneri

Müzik hakkında bir şeyler bildiğini zanneden meczup kişilik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close