Genel

Tarık Akan'ı Kaybettik

Yeşilçam’da bir çınar, Tarın Akan, 66 yaşında akciğer kanseri sonucu yaşamını yitirdi. Nazım Hikmet vakfının duyurduğu vefat ile tüm sinemaseverler yasa boğuldu. Tüm sevenlerinin ve ailesinin başı sağ olsun diyerek tarihe not düşmek babında kendisiyle yapılan “Oradaydım” programını paylaşıyorum. Toprağı bol olsun.

 

Sanatçının ölüm haberini, yöneticisi olduğu Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı duyurdu.

Vakfın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Sanatçı olmanın dünyaya güzellikler sunmak olduğunu gösteren güzel insan, efsane filmlerin unutulmaz oyuncusu, “Anne Kafamda Bit Var”ın yazarı, ülkesinin ve halkının barış, demokrasi, özgürlük mücadelesinin militanı, “Ekmek, gül ve özgürlük günleri”nin yorulmaz savaşçısı, Ülkesinin güzel yarınlarına kucak kucak emek taşıyan, Nâzım Hikmet sevdasını, Nâzım Hikmet Vakfı’nın kuruluşundan bugüne yönetim kurulunun her dönem en aktif üyesi olarak gösteren Sevgili arkadaşımız Tarık Akan, 16 Eylül 2016 Cuma sabahı aramızdan ayrılmıştır. Işıklı anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Halkımızın başı sağ olsun.”

Yeşilçam’ın usta ismi, 1970 yılında Ses Dergisi’nin açtığı Sinema Artist yarışmasını kazandı.

Asıl adı Tahsin Tarık Üregil olan sanatçı adını daha sonra Tarık Akan olarak değiştirdi.

Akan, 1970-1975 yılları arasında 12 filmde rol aldı. Sanatçının öne çıkan filmleri arasında, Maden, Sürü, Yol ve Kanal yer alıyor.

Kaynak: BBC

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Buna da bakın!

Close
Close
Close