Genel

Netflix Türkiye Aboneliği Alınmaya Değer Mi?

Film kiralama hizmetiyle tanınan Netflix -yanlış hatırlamıysam- sadece Kuzey Amerika’da hizmet veriyordu. Geçen senenin başlarında tüm dünyaya açılma kararlarını açıkladıklarında, hizmet verilecek ilk ülkeler arasında Türkiye’yi de görünce şaşırmadım desem yalan olur. Malum, biz böyle şeyleri genelde ya çok geç görürüz ya da ne yazık ki hiç görmeyiz. Vakti zamanında da bu kadar sükse yapmasının sebebi de buydu. Kurumsal kimlikten sıyrılmış, takipçilerinin mention’larına da yanıt veren bir Twitter hesabı da sempatik bir imaj oluşturmada oldukça etkili oldu.

Gel gelelim bize vaadedilen hizmete. Netflix, yaptığı ülke bazlı anlaşmalarla film ve dizileri online olarak yayınlayan bir platform. Telefonlara, tabletlere, web arayüzüne ve masaüstü bilgisayarlara yazdırdığı uygulamalarla da bu hizmeti kullanıcılarına ulaştırıyor.

Verilen hizmetin ne olduğunu anlamak ve arşiv konusunda da fikir sahibi olmak için kurulduğu tarihten beri 1 aylık ücretsiz üyelik vermekte. Fiyatları da şöyle;

Fiyat listesini 29/05/2017 tarihinde Netflix Türkiye sitesinden aldım.
Fiyat listesini 29/05/2017 tarihinde Netflix Türkiye sitesinden aldım.

Yaklaşık 3 haftadır Netflix kullanıyorum ve verilen hizmete oldukça aşina oldum diyebilirim. Ama iş kişisel kullanıcı tecrübesine gelince olayın rengi değişiyor. Onlardan da söz edeyim.

Öncelikle yapılan yayının kalitesi hakikaten çok iyi. Aynı şey ses  ve altyazı çevirileri için de geçerli. Bilgisisayar ve iPad’ten kullandığımı da notlarıma ekleyeyim ki yazıyı okuyacakları yanlış yönlendirmeyeyim.

Zaten filmi izleyenler için birincil kalite kıstasları bunlar ama bu hizmette yalunda gitmeyen şeylerin de olduğunu söylemem lazım. Öncelikle altyazıların fontlarının büyütülememesi birçok kullanıcı için problem oluyormuş. Göz rahatsızlığı olan muhtemel müşterilerin bunu göz önünde bulundurmasını öneririm. Yazı fontunun da her karakterin eşit genişliği işgal ettiği oldukça çirkin bir font olduğunu söyleyeyim. Böylesi basit bir konu için neden bir seçenek konulmadığını anlamak çok güç.

Bir başka konu da arşiv mevzusu. Netflix, kendisi için film ve dizi yaptırabilecek maddi güce sahip bir şirket. Bunun ağırlığını kütüphanede görebiliyoruz. Ama gelin görün ki, standart film ve dizi arşivi -bence- oldukça yetersiz. Özellikle yerli yapımlar “bir elin parmağını geçmez” derler ya, aynen öyle. Herbiri kült olmuş onlarca yerli dizi ve film varken, yerli yapımların bu kadar geri planda kalması oldukça can sıkıcı. Ne yazık ki yabancı yapımlar için de bu durum geçerli. Sanırım bu duruma sebep olan şey ise, filmlerin ülkemize gelirken dağıtıcı şirketlerle yaptıkları anlaşmalar oluyor. Örneğin  şirketi bir filmi ülkemize getirirken, yapımcı şirketlerle filmin yayın haklarına dair belirli bir zaman dilimine yayılan bir anlaşma yapıyor. Haliyle bir başka yayıncı şirketin o filmi, anlaşma sona ermeden yayınlama şansı kalmıyor. Yayınlamak isterlerse de az önce sözünü ettiğimiz şirketiyle ikinci bir anlaşma yaparak yayınlayabiliyorlar. Dolayısıyla bu da yayınlanabilecek filmlerin musluğunu bir hayli kısıyor.

Tabii bu sözünü ettiğim değişiklikler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Mesela Netflix, Türkiye’de hizmet vermeye başlamadan önce Amerika konumlu bir VPN hizmeti satın alarak ve Netflix abonelik ücretini ödeyerek satın alabiliyordunuz. Netflix tüm dünyaya açıldıktan sonra öyle bir şansımızın da kalmadığını söyleyeyim. Herhangi bir VPN hizmeti kullanıyorsanız, daha doğrusu kullanmak zorunda kalıyorsanız Netfix kullanamıyorsunuz. Bu da hizmeti satın almadan önce aklınızda olsun.

“Ben altyazılı film izleyemiyorum. Film dediğin dublajlı olur!” diyenlere de iki çift lafım var. Yaptığım denemelerde -nereden buldukları konusunda bir fikrimin olmadığı- duyduğum en lezzetsiz dublajlı filmleri toplamışlar. Ben deneme yaptığım filmlerin çok çok çok ama çok daha iyi dublajlı hallerini TV’de izlediğimi biliyorum. Göreceli bu konuyu size bırakıyorum ama Netflix konusunda kırdığım en ciddi notun da bu olduğunu söylemem lazım.

Son olarak yakında kapsamı daha da genişletilecek olan offline (çevirim dışı) izleme özelliğinin de uygulamalara katılacağını da meraklıklarına ileterek yazıyı sonlandırıyorum. Yazıda anlatmayı unuttuğum özellikler ya da sormak istedikleriniz için yazının yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz. Umarım bu hizmeti almak isteyenler için faydalı bir rehber olmuştur.

Saygı ve sevgilerimle.

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

3 Yorum

  1. Senin kadar kapsamlı kullanmadım ve incelemedim Murat Abi ama benim için en büyük hayal kırıklığı 4.sezonunu bitirdiğim dizinin Netflix’te sadece 2 sezonunun olmasıydı. Sezonlar geriden geliyor bir çok dizide.

    1. Ha evet, iyi hatırlattın İrem. Birçok dizinin tüm sezonları mevcut değil. Bir dizide 5. sezondan başlanmış, dizinin ilk 4 sezonu yoktu mesela. Hatta bunun bir level üstünü gördüm, Top Gear diye bir otomobil probramı var, 24 sezondur yayında. Netflix’teki yayın 13. sezondan başlıyor 22’de bitiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close