Ortalıkta dolaşan dedikodulara göre Keanu Reeves ile yapılan görüşmelerde Matrix serisinin 4 ve 5. filmlerinin çekildiği açıklanmış. Filmlerin konusu ya da ne zaman gösterime gireceğine dair herhangi bir bilgi yok. Ama neredeyse kesinleşen bilgiler arasında, filmlerin 3 boyutlu olacağı ve bu teknolojinin onlar için olan avantaj ve dezavantajlarını James Cameron ile görüştükleri bildirilmiş. Keanu Reeves’in açıklamalarına göre yeni filmlerin serinin çekilecek ilk filmlerden aksiyon olarak hiçbir şey kaybetmeyeceği ve kendisinin de beklenildiği üzere Neo olarak filmlerde oynayacakmış.

AICN received a scoop from an event that took place at the London International School of Performing Arts, where Keanu Reeves spoke to the class about his career while promoting his new movie “Henry’s Crime.”

He spoke briefly about “47 Ronin” and “Bill and Ted 3,” but the big news came when Reeves revealed that he met with the Wachowskis around Christmas. They told him that they completed script treatments for two more “Matrix” installments. They are planning to make the films in 3D and have already met with James Cameron to discuss the advantages and disadvantages of the technology.

Reeves added that he’s excited to return as Neo and promised that the treatments will truly revolutionize the action genre like the first “Matrix” film did.

Kaynak: AICN