Genel

Emek Yıkılmayacak

Emek Sineması’nın yıkılmasına karşı mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararına tepkiler sürerken Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, “Emek Sineması yıkılmayacak, aynen korunacak. Bu olay ile ilgili raporları herkes dikkatlice okusun” dedi. Beyoğlu’nun ve sinemanın simge yapılarından Emek uzun süredir yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. İstiklal Caddesi’nde Emek Sineması’nın da bulunduğu binanın yıkılıp yerine alışveriş merkezi yapılması planlanıyor. Projeye göre Emek Sineması’nın aynen korunup yeni binanın en üst katına taşınması planlanıyor. Ancak sinemaseverler projeye karşı çıkıyor. Mahkeme, yıkıma engel olan kararı kaldırdığı için her an yıkım başlayabilir. Sivil toplum örgütleri, 24 Aralık Cumaretesi günü Taksim Meydanı’ndan Emek Sineması’na yürüyeceklerini açıkladılar.

Sinema eleştirmenleri de karardan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi. Konu ile ilgili son açıklama ise Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan geldi. Bakan Günay, “Emek Sineması yıkılmayacak, aynen korunacak. Bu olay ile ilgili raporları herkes dikkatlice okusun. Emek Sineması’nın yıkılmasına ve yok edilmesine hepimiz şiddetle karşıyız.” diye konuştu. Günay bu açıklamayı yapsa da, raporda; yapılacak komplekste Emek Sineması’nın üst katlarda inşa edileceği yer alıyor. Yani ‘yıkım olmayacak’ dense de, taşınma işlemi tarihi sinemanın yıkılacağı anlamına geliyor.

Kaynak: NTVMSNBC

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close