Genel

Dublaj vs Orjinal Ses

Türk filmlerinde her ne kadar aksiyon ya da montaj gibi birçok teknik mevzuda Avrupa standartlarına göre sınıfta da kalsa herksin kabul edeceği tek gerçek, Türk sinemasının müthiş dublaj sanatçılarına sahip olmasıdır. Bu sanatçılara o kadar güvenmişler ki 70’lerde çekilen filmlerde uygulanan yöntem geleneğe mi dönmüş bilinmez ama çoğu aktör ve aktristi bile başkalarından dinlemiş bir neslin evlatları olarak durumu kanıksamış vaziyetteyiz.

Türk sineması adına bu durumun her ne kadar dizilerde geçerli olmasa da sinemada değiştiğini savunabiliriz. Dizilerde de yapılanlar bir yere kadar kabul edilebilir olsa da bizdeki dublajın kıymetini anlamak için bir iki tane Rus ya da Bulgar filmi izlemenizi öneririm. Allahım, o nasıl bir kâbustur öyle! Bir filmde tek bir adam cinsiyet ayrımı yapmaksızın filmdeki bütün karakterleri ruhsuz, adeta düz yazı okurmuşçasına nasıl seslendiriyor anlamak mümkün değil. İşin ilginç tarafı da izleyici kitlesi de bu durumdan pek şikayetçi görünmüyor. Neyse… Bu onların problemi.

Yekta Kopan
Yekta Kopan

Aslında bu yazıyı ne dublajımızı diğer ülkelerin dublajıyla kıyaslayarak övmek içinne de dizilerdeki kötü seslendirmelerden tatmin olmadığımı dile getirip yermek için yazmak istedim.

10 Ocak 2011’de TRT Haber’de yayınlanan (programı internet ekipler amiri, M. Serdar Kuzuloğlu hazırlayıp sunmakta, mutlaka izlemenizi tavsiye ederim) Sosyal Medya’ya katılan Yekta Kopan’ın şerefine yazıyorum bu yazıyı.

Kendisi programda anlattı, ilk olarak 1974 yılında TRT radyolarında seslendirme yapmaya başlamış. O vakitlerde daha 6 yaşındaymış! Adam olacak çocuk misali tecrübesine tecrübe katarak, hem okulu hem de seslendime aşkını birlikte yürüterek yıllarca çalışmış.

Kendisi, benim çocukluk yıllarımın filmi olan Geleceğe Dönüş (Back to the Future) serisinde Marty McFly’ı seslendiriyordu. Bazı insanlar, insanlığa bazı işleri yapmak için Allah vergisi bir donanımla dünyaya gönderilir ya, benim gözümde de Yekta Kopan odur!

Seçe seçe, özene özene yaptığım film arşivimde -prensip meselesidir- asla dublajlı film barındırmam. Bunun tek istisnası Yekta Kopan seslendirmelerinin olduğu filmlerdir. Hangisini bulursam gözüm kapalı arşivime eklerim. Gün gelir, Yekta Kopan bu yazıyı okuyup kendine ve seslendirmedeki başarısına olan hayranlığımı öğrenir mi bilmem ama sen okudun ya sevgili ziyaretçi. Bu da bir şeydir.

Not: Seslendirmeyle ilgili merak ettikleriniz için kullanabileceğiniz www.seslendirme.org diye bir site var. Haberiniz olsun…

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Buna da bakın!

Close
Close
Close