Genel

Dark Knight Rises: Bane ve Catwoman’ın Karakter Detayları Açıklandı

Çizgi roman hayranları büyük olasılıkla bu haberin başlığına bakıp “Ben zaten Bane ve Catwoman’ın hikayesini biliyorum ki…” diye düşünecekler. İki karakterin de Batman çizgi romanının esas kahramanlarından olduğu göz önüne alınırsa, evet bu düşünce doğru.

Yine de, çizgi roman tutkunları bile Christopher Nolan’ın karakterlere (yeteneklerine, geçmiş hikayelerine) kendi Dark Knight Rises evrenine daha iyi adapte olmaları için ne yaptığını tamamen bilmiyorlar. Geçtiğimiz günlerde, Bane (Tom Hardy) ve Catwoman (Anne Hathaway) hakkında eski dedikoduları doğrulayan yeni bilgiler edindik.

Her zamanki gibi, pazarlama materyalleri filmle ilgili detaylar sağlıyorlar. Yine bu materyallerden biri olan The Dark Knight Rises: The Secret Files Scrapbook’ta (Kara Şövalye Yükseliyor: Gizli Dosyalar AlbümüNolan’ın Batmanüçlemesinin finalinde göreceğimiz Selina Kyle ve Bane’in film versiyonları hakkında karakter analizleri mevcut.

[note]BANE- Bane hakkında çok az şey biliniyor. Bir hapishanede doğmuş ve Gölgeler Birliği tarafından en karanlık yöntemlerle eğitilmiş. Ama söylentiye göre, aşırıya kaçan davranışları yüzünden birlikten atılmış. Bane rakiplerini alaşağı etmek için her şeyi yapabilecek kapasitede olan vahşi bir dövüşçü. Fiziksel anlamda formunun zirvesinde ama geçmişte aldığı bir yaradan dolayı acıyı dindiren gaz salgılayan bir nefes alma cihazı takmak zorunda. Maskesi olmadan hiç fotoğraflanmamış ve sadece birkaç kişi yüzünü görebilmiş. Gerçek amaçları hala gizemini korusa da, kendi Gölgeler Birliği’ni yaratmak içinGotham’ın yeraltındaki karanlık tünellerde takipçilerinden oluşan bir ordu kuruyor.

Selina Kyle- birinci sınıf bir hırsız ve kılık değiştirme ustası. Kurnaz ve hilekar ancak derin bir onur duygusuna sahip. Catwoman olarak, Gotham’ın en zenginlerini hedef alıyor. Silahlarının arasında kızılötesi gözlükler, bıçaklı yüksek topuklu çizmeler ve kilit açma malzemeleri bulunuyor.[/note]

Bane’in maskesinin “zehir” olarak bilinen güç arttırıcı steroidi salgılamadığı, aksine daha önce aldığı korkunç bir yaranın acısını dindiren bir uyuşturucu salgıladığı da doğrulandı. Daha yeni ve ilginç haber ise –Batman Begins’de (Batman Başlıyor) Ra’s al Ghul tarafından yönetilen kanuni yetkisi olmadan düzen sağlamaya çalışan bir terörist grubu olanGölgeler Birliği’nin Bane’i “çok aşırı” bulması ve kötü adamımızın Gotham’da kendi grubunu oluşturmaya çalışması. Sapkın “adalet” görüşleri adına tüm şehri katletmek isteyen bir örgütten atılmak için bir adam ne yapmış olabilir ki? Bunu filmde öğreneceğiz.

Selina Kyle ile ilgili bilgi ise çok da açıklayıcı değil. Hathaway’in filmde giydiği kostümü tartışanlar için de şunu söyleyebiliriz: evet bıçaklı yüksek topuklu çizmelerin gerçek bir fonksiyonu var ve sadece kadın süper kahramanın giymesi için tasarlanmış saçma bir erkek seçimi değil. Gözlükler ise kızılötesi görüntü amaçlı kullanılıyor ve başa takıldığında yani kaldırıldığında “kedi kulaklarına” benziyor. Tanımın geri kalanı ise az çok Selina Kyle’ın gerçek portresini çiziyor.

Nolan çalıştığı karakterlerin çizgi roman versiyonlarından uzaklaşmaktan hiçbir zaman korkmadı. Bu yaklaşımı eleştirenler olsa da, birçok kişinin bu uygulamanın sonuçlarını daha tatmin edici bulacağını düşünüyorum. Bane’in acı hissetmemesi gerektiği ve hissizliğin ona ne yaptığı onu daha karmaşık ve daha zengin bir karakter yapıyor. Tabi bu benim kişisel fikrim.

The Dark Knight Rises Türkiye’de 27 Temmuz 2012’de vizyona giriyor.

[flv]http://www.xvidbox.com/trailers/the-dark-knight-rises-480p.flv[/flv]

Derleme: Nisan Benzergil

Kaynak: http://divxplanet.com/index.php?page=haber&sid=477

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close