Genel

Berlin’de Türk Sineması Tanıtımı

Bu yıl 61.’si düzenlenen Berlin Film festivalinde Türk Sineması’nı tanıtmak amacıyla bir program düzenlendi. Ülkemizde de ödülle dönmesi beklenen yapımlardan olan “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” filminin yönetmeni Seyfi Teoman ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan birçok diplomat festivale katıldı.Bu diplomatlar arasında festivale katılanlardan birisi de Sinema ve Telif Hakları Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Ülger de katıldı. Festivalde gazetecilerin sorularını cevaplayan Ülger; “Avrupa ülkeleri içinde Türkiye’nin kendi sinemasını seyreden birinci ülke olduğunu ifade eden Ülger, “1990’lı yıllarda kendi sinemamızın seyirci sayısı yüzde 15′ idi şimdi bu yüzde 50’lileri aşmış durumda. Kültür Bakanlığının desteklediği filmler, pek çok önemli festivalde ödüller almakta, şu anda Oscar hariç tüm festivallerde ödül almış durumda.” dedi.

Ülger, 61. Berlin Film festivalinde Seyfi Teoman’ın “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” filmi ile ödülle dönmeyi ümit ettiğini de sözlerine ekledi. Boyacıoğlu da gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl Semih Kaplanoğlu’nun “Bal” filminin “Altın Ayı” ödülünü aldığını hatırlatarak, bu yılda 16 film arasında bir Türk filminin bulunmasının sevindirici olduğunu belirtti.

Kaynak: http://bit.ly/ia3tkO

 

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir Yorum

  1. Türk sinemasının son zamanlarda çığır atladığını ve kaliteli eserler ürettiğini düşünüyorum. Fakat Türk sinema izleyicisi hâlen gereken gelişmeyi gösteremedi ve sinematik anlamda değer taşıyan Türk filmleri “sıkıcı” olarak nitelendirilirken içi boş eğlence filmleri gişe rekoru kırmaya devam etti. Umarım bu konuda da gereken bilinçlenmeyi bir an önce kazanırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close