Aksiyon (Action)Film İncelemeleriKomedi (Comedy)Macera (Adventure)

Zombieland

Zombi filmleri ya da genel olarak zombileri konu alan yapımları gerçeklikten uzak olduğundan, yönetmen ve senaristi kendi hayal dünyalarıyla baş başa bıraktığı için seviyorum. Gerçekten içinde yaratıcılık olan yapımları ya da fikirlerini farklı sananları mihenk taşına vuran yapımlar da bunlardan çıkabilir çünkü. Yine zombileri ele alan başka bir yapım olan The Walking Dead‘ten sonra kabaran zombi filmi damarımı 2009 yapımı Zombieland ile dindirdim.

Böyle filmleri izlerken içten içe “şunu şöyle yap, kaçsana, gitmesene gerizekalı” diye içimizi kemiren içseslerin bir nevi toplamı gibi olmuş Zombieland. Zombieland’de, zombilerden acayip tırsan, ölüm korkusuyla birlikte besin zincirine halka olmamak için yapılacaklar ve yapılmayacaklar namına bir liste hazırlayan Columbus (Jesse Eisenberg) kurallarından aslan taviz vermez. Askerde asılan kural cetvelleri gibi verilen her kural bir tecrübeye dayandığı için Columbus bu kurallardan asla taviz vermez.

Zombilerle girdiği amansız mücadelede, Tallahassee (Woody Harrelson) ile tanışan Columbus, iyi bir ikili için doğru kişiyi bulduğunu anlar. Tallahassee ise Columbus’un aksine inanılmaz bir soğukkanlılıkla zombileri avlamaktadır. Hatta o kadar soğuk kanlıdır ki adeta işi şova dönüştürmüştür. Ama zombiler arasında yaşadıkları yalnızlıkta Amerika’da kalan son Twinkie’yi bulmak için gerekirse bir ordu zombiyi öldürmeyi göze alabilir.

Zaten mizacı dolayısıyla oldukça soğuk kanlı birisi olan Woody Harrelson -ki No Country For Old Men’deki rolü kısa olmasına rağmen oyunculuğuyla gönüllerde taht kurmuştu- bu komedi-aksiyon filminde de rolünün hakkını fazlasıyla vermişti.

Tabi böylesi bir birlikteliğe fazla gelen testosteron için ortamı yumuşatacak östrojen olmazsa olmazdır. Bu eksikliği de insanlara güvenini yitirmiş, eski bir dolandırıcı rolündeki Emma Stone ile kapatmışlar. Nedense Zesse Eisenberg ve Woody Harrelson’un performansı altında ezildiğini düşündüm. Ama yine de çok sırıtmadı filmde.

Özellikle bu tür filmlerden hoşlanan ve düşük dozda kara mizahtan hoşlananlar için keyifli bir 90 dakika yaşatma iddiasında haklı çıkan bu filmi boş prime time’lar ısrarla öneriyorum. Ha, bu arada double tap olayı çok iyiydi 🙂 2013’te 2.’si yayınlanacak bu filmi az önce de sözünü ettiğim türü sevenler mutlaka izlemeli.

Zombieland (2009)
Zombieland poster Rating: 7.7/10 (392,722 votes)
Director: Ruben Fleischer
Writer: Rhett Reese, Paul Wernick
Stars: Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Emma Stone, Abigail Breslin
Runtime: 88 min
Rated: R
Genre: Adventure, Comedy, Horror
Released: 02 Oct 2009
Plot: A shy student trying to reach his family in Ohio, a gun-toting tough guy trying to find the last Twinkie, and a pair of sisters trying to get to an amusement park join forces to travel across a zombie-filled America.

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Buna da bakın!

Close
Close
Close