Film İncelemeleriGerilim (Thriller)Gizem (Mystery)Suç (Crime)

The Girl with the Dragon Tattoo

Birini kırmanın korkusunun acı çekme korkusundan daha güçlü olduğuna inanmak gerçekten güç. Ama biliyor musun? Daha güçlü.

Herhalde bir insanın başına gelebilecek en kötü şeylerden birisi de asılsız bir iddiaya kurban gitmektir. Söz konusu yük ağır olunca işi başkaları hakkında bir şeyler söyleme olan gazetecilerin görevlerinin ağırlığı daha iyi anlaşılıyor.

Bu seferki yazıya konu olan The Girl With Dragon Tattoo’da da böyle bir durumla baş etmeye çalışan bir habercinin hikayesi anlatılmakta.

Filmin adıyla ilgili bilinmesi gereken bir şeyi daha açıklığa kavuşturup film hakkında düşündüklerimi yazmak istiyorum. Benim sözünü edeceğim film, baş rollerini Daniel Craig ve Rooney Mara‘nın oynadığı 2011 yapımı olan Ejderha Dövmeli Kız filmi. Orijinalı 2009’de gösterime giren Män som hatar kvinnor (uluslararası adıyla The Girl With Dragon Tattoo) isimli İsveç filmi.

Her iki yapım da aynı isimli dünyaca en çok satanlar listesine giren kitaptan uyarlama.

Daniel Craig (Mikael Blomkvist)
Daniel Craig (Mikael Blomkvist)

Gel gelelim filmimize. Hollywood yapımı olan filmi birçok sinemaseverin gönlünde tath kurmuş David Fincher yönetmiş. Film, asılsız bir kaynaktan haber aldıktan sonra haberin doğruluğunu teyit etmeden yayınlatan araştırmacı! gazeteci Mikael Blomkvist’in (Daniel Craig) hayatının bu haber sonrasında nasıl değiştiğini anlatıyor.

Her şeyi kaybetmeye yüz tutan Mikael’a, İsveç’in en ünlü ailelerinden (Vanger ailesi) birinden bir biyografi yazması teklif edilir. Ailenin en büyüğü olan Henrik Vanger (Christopher Plummer), Mikael’i biyografisini yazmasını bir şartla kabul ettirmeyi başarır. Henrik, hayatı boyunca 16 yaşında öldürülen yeğeninin ölümünün ardındaki sis perdesini kaldırmaya çalışır ama bir türlü başarılı olamaz. Ama bu cinayetin aileyi iyi tanıyan birisinin işi olduğu konusunda oldukça güçlü şüpheleri vardır.

Yazdığı habere itimadı dolayısıyla Mikael’i bu işe uygun gören Henrik, kendisinden, ona hayatı anlatılırken belki gözden kaçırdığı bir şey vardır ve gözden kaçan bu şey belki yapbozdaki eksik parçadır umuduyla hayatıyla ilgili her şeye erişim izni verir ve olaylar gelişir.

Spoiler vermemek için deli gibi çırpındığım bu filmin 158 dakikalık müthiş bir gerilim filmi olduğunu söylemem gerek. -Katil bahçıvan! tarzı bu film hakkında tatsız bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız ve gerilim-gizem türündeki filmler vazgeçilmezinizse kimseye sormadan etmeden mutlaka bu filmi izleyin derim.

Hiç spoiler vermemenin gururuyla sizi filmin fragmanıyla baş başa bırakıyorum. Başka bir filmde görüşmek üzere.

Not: Bu filmi, şiddet ve yakınlaşma sahneleri dolayısıyla reşit olmayanların yanında izlemenizi önermediğimi bilmenizi isterim.

 

The Girl with the Dragon Tattoo (2009)
The Girl with the Dragon Tattoo poster Rating: 7.8/10 (179,108 votes)
Director: Niels Arden Oplev
Writer: Nikolaj Arcel (screenplay), Rasmus Heisterberg (screenplay), Stieg Larsson (novel)
Stars: Michael Nyqvist, Noomi Rapace, Lena Endre, Sven-Bertil Taube
Runtime: 152 min
Rated: R
Genre: Crime, Drama, Mystery
Released: 30 Apr 2010
Plot: A journalist is aided in his search for a woman who has been missing -- or dead -- for forty years by a young female hacker.
Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Buna da bakın!

Close
Close
Close