Aksiyon (Action)Film İncelemeleriGerilim (Thriller)Macera (Adventure)

The A-Team

1983’de yayına girmiş, zamanının sağlam aksiyon sahneleriyle gönüllere taht kurmuş dizi, The A-Team’in ancak tekrarlarını o zamanki adıyla Interstar‘da izlemiş birisi olarak bu yazıyı yazdığımda dahi yüzümde sebebi belirsiz bir tebessüm var. Bu yazımda, henüz izlemiş olduğum dizinin film uyarlamasından söz etmek istiyorum. Gözüme çarpan onca eksiğe rağmen, dizinin ruhunu taşıyan başarılı bir uyarlama izlediğim için, öncelikle benim jenerasyonumun (bkz. 90’larda çocuk olmak) memnun kalacağı bir film olduğunu söyleyerek filme ilişkin oldukça taraflı ve diğer film inceleme kıstaslarımdan uzak fikirlerimi yazayım. Öncelikle eskilerden bir videoyla size diziyi hatırlatmak istiyorum.

 

Ne güzel değil mi? Yıllarca, çalılara çarpıp takla atan onlarca araba, haybeden patlatılan binalar ve kimsenin akıl edemeyeceği nedense hiç bozulmayan planlar… Kimse de yadırgamıyordu bu garipliği. Çünkü bizde olmayan bir şey izliyorduk. Aksiyon! Bildiğimiz Cüneyt Arkın filmlerinde öte bir durumdu bu. Ama dizi o kadar sevilmişti ki hiçkimse arada kaybolan mantık dışı olayları sorgulamıyordu bile. Aslında hoşumuza da gidiyordu bu durum.

A Takımı'nın Eski Kadrosu

Filmde de bu ayrıntıları çok iyi değerlendirmişler. Size sadece filmin girişinden bir parça anlatacağım. Siz de filmin geri kalanıyla ilgili fikir yürütün.

Filmin başlangıcı bile buram buram “A Takımı” kokuyor 🙂 Albay Smith, elleri kelepçeli, bir sandalyede oturmaktadır. İnfaz edilecekken, onu öldürecek olan askere “dur, onu onun silahıyla öldür” der. Sonrasında aniden Albay’ın silahı patlamaz. Bunun üzerine infazı durduran asker, “olsun zaten çoktandır köpeklerimiz bir şey avlamamıştı” der ve vahşilikten gözü dönmüş iki köpeği albayın üzerine salarlar. Tam köpekler Albay’a doğru koşarken albay ellerini çoktan kelepçeden kurtarmıştır ve arkadaki karanlığa doğru sakin ve ağır adımlarla yürür. Sonrasında köpekler de karanlık kaybolurlar. Sonrasında biraz patırtı gürültü sesi tadaaa! Albay iki köpeği tasmalarından birbirlerine kelepçelemiştir.

İşte böyle absürt bir sahneden ne kadar keyif alabilirseniz filmden de o kadar keyif alacaksınız. Aksiyon, aksiyon diyoruz ya. Tabii bu işin içine araplar katımazsa bir eksiklik olurdu demişler ve işin içine biraz Irak İşgali, biraz CIA ve biraz da kalpazanlık koymuşlar. Alın size aksiyon için dünya kadar sebep.

Sözünü ettiğim köpek sahnesinden sonra takım toplamaya başlayan ve asla tesadüflere inanmayan Albay Hannibal Smith, takımı için B.A. Baracus ve H.M. Murdock‘ın biçilmiş kaftan olduğunu düşünür (ve öyledir de) ve takımı kurar.

Sonrasında ordu için çalışan takım, generalleri tarafından ihanete uğrarlar, emre itaatsizlik ve hırsızlıkla yargılanıp hapse tıkılırlar ve kendilerini temize çıkarmak için Almanya’da maceradan maceraya atılırlar. Sonrasında kendi emellerine ulaşsalar da, kendilerini temize çıkarma operasyonlarını hapishaneden kaçarak yaptıkları için tekrar tutuklanırlar ve kanun kaçağı olarak, kanun koruyuculuğu gibi ironik bir meslek edinirler.

Gel gelelim oyunculara;

Liam Neeson: Diziyi izleyenler bilir. Gerçekten rolüne “cuk” oturmuş, oyunculuğuyla rolünün hakkını vermiş. Ama hiçbir zaman George Peppard kadar iyi puro içemeyecek olması sebebiyle 10 üzerinden 9 veriyorum 🙂

Bradley Cooper: Dizide Peck’e (Dirk Benedict) çok çok yakışıklı olduğu için değil gerçekten baby face olduğu için “Face” diyorlardı. Kadınları, daha çok üstüne tam oturan bir takım elbise ve nezaketiyle tavlıyordu.  Allah var yukarıda, Bradley Cooper da yakışıklı adam ama dizideki cazibeden, orjinal Face’den uzak bir tip olmuş. 10 üzerinden 7 diyorum.

Quinton ‘Rampage’ Jackson: B.A. (Mr. T)gibi imza bir karaktere sahip bir oyuncu için çok iyi bir seçim olmuş. Özellikle vasıtalara olan ilgisi ve uçak korkusunu harika yansıtmış. Olmuş diyor ve boynuna 3 kilo zincir takmadığı için “1” puan kırarak 10 üzerinden 9 veriyorum.

Sharlto Copley: Dizideki hakikaten çılgın Murdock (Dwight Schultz) kadar iyi bir tip çıkaramamışlar sanki. Dizide Murdock çılgın ama bir o kadar komikti. Filmdeki Murdok ise sadece çılgın. Murdock demişken unutmadan yazayım, filmdeki helikopter sahneleri tek kelimeyle harikaydı. O sahnelerin hatrına olmamış diyor, 10 üzerinden 7 veriyorum.

Yazımı bitirirken bir de filmin trailer’ını da vermemek olmazdı. Kesinlikle devam filmi çeken, dizinin aşıkları için gerçekten keyifli dakikalara gebe bir film olduğunu notlarıma ekleyecek yazımı bitiriyorum. Sağlıcakla kalın!

The A-Team (2010)
The A-Team poster Rating: 6.8/10 (213,986 votes)
Director: Joe Carnahan
Writer: Joe Carnahan, Brian Bloom, Skip Woods, Frank Lupo (television series "The A-Team"), Stephen J. Cannell (television series "The A-Team")
Stars: Liam Neeson, Bradley Cooper, Jessica Biel, Quinton 'Rampage' Jackson
Runtime: 117 min
Rated: PG-13
Genre: Action, Adventure, Comedy
Released: 11 Jun 2010
Plot: A group of Iraq War veterans looks to clear their name with the U.S. military, who suspect the four men of committing a crime for which they were framed.

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close