Aile Filmi (Family)Aksiyon (Action)Animasyon (Animation)Fantastik (Fantasy)Film İncelemeleriKomedi (Comedy)Macera (Adventure)

Tangled

Bir varmış, bir yokmuş… Bütün halkının bolluk ve mutlulukla yaşadığı bir diyar varmış. Bu diyara gökten sihirli bir tohum düşer ve bir cadı “her kadının istediği” yaşlanmama iksirini keşfeder bu çiçek sayesinde. Ama böylesine değerli bir çiçek bütün gözler önünde savunmasız bir şekilde bırakılamazdı. Ama kader tekrar tecelli eder ve gözler önüne çıkması gereken çiçek, ininden çıkar. Ve olaylar gelişir.

Hep böyle masal tadından bir giriş yapmak istemişimdir. 🙂 Günümüz masal üstatlarının belki de en iyisi olan Walt Disney’in yaptığı her filmi gözü kapalı izleyen birisiyim. Bunun belki de en büyük sebebi, onların çizgi filmleriyle büyümüş bir neslin ferdi olmamdır. Ama şöyle bir durum da var, adamlar ellerindeki malzemeyi günümüz değerleriyle harmanlayıp ortaya harika, eğlencelik filmler çıkarabiliyorlar. Bunu birçok defa Alâeddin’de görmüştük. (Aslında sözü açılmışken bir gün onun da hakkında iki kelam etmeliyim.) Tangled’ta da aksiyon ve Hollywood klişelerini en uç noktalarda gayet eğlenceli bir şekilde izleyiciye sunmayı başarmış. Ama dikkatimi çeken en güzel ayrıntılardan birisi de hemen he Walt Disney filmin bir şekilde araya sıkıştırılan ördek teması. Bu filmde de aynı ikonu göreceksiniz. Sizin de dikkatinizi çekeceğinden eminim.

Filmde en çok dikkatimi çeken ayrıntılardan birisi de müthiş modellemelerdi. Neredeyse kusursuz hareket fizikleri, harika renkler ve müthiş bir atmosfer oluşturmayı başarmışlar. Tabii ki göz ve ağız mimiklerini de unutmamak lazım. Duyguları tepkilere müthiş bir şekilde yansıtmayı Walt Disney gibi çok çok çok az yapımcı başarabilirdi. İşte bu noktada da gelişen animasyon teknolojilerinden çok geçmişten gelen sanat anlayışı devreye giriyor. Geçmişten günümüze 100’lerce animasyondan sonra oluşan sanat kültürü dijital dünyaya da çok iyi aktarılmış.

Tangled’te klasik Rapunzel hikâyesini izlemeyeceksiniz. İlk paragrafta sözünü ettiğim şekilde başlayan hikâye, doğum esnasında rahatsızlanan kraliçenin derman arayışı sırasında bitkinin bulunmasıyla, Rapunzel’in hayata gelişi bu çiçeğin şifası sayesinde gerçekleşir. Sonra da çiçek imza olarak Rapunzel’in altın sarısı saçlarında can bulur.

Durumu fark eden Mother Gothel, bebek Rapunzel’in saçından bir tutan keser ve kesilen saçın kararak özelliğini yitirdiğini görür. Bu yüzden sürekli olarak genç kalabilmesi için bebek Rapunzel’i kaçırmaya karar verir ve ona annelik eder. Yıllar boyunca Mother Gothel’in kulesinden adeta esir hayatı yaşayan Rapunzel, her doğum gününde havalanan “kendince” yıldızları özgür bir şekilde dışarıdan izlemek istemektedir. İşte bu hayal sırasında ortaya çapkın hırsız Flynn Ryder çıkar. Hırsız arkadaşlarına ihanet eden Ryder, saray muhafızları ve azılı güvenlik elemanı Maximus’tan kaçarken aniden Rapunzel’in biricik yaveri bukalemun Pascal’ın kaldığı kuleye sığınır ve olaylar kraliyet askerleriyle bir kovalamacaya döner. Bu kovalamacanın da ne kadar eğlenceli anlara gebe olduğunu da resim galerisinde görebilirsiniz.

Bu filmi izlediğimde içimde kalan tek burukluk bu filmi iyi bir sinemada 3D olarak izleyememek olmuştu. Ama yine de ailenizle birlikte, çoluk çocuk birlikte izleyebileceğiniz bir film arıyorsanız bu filmde keyif dolu özellikle Maximus’un olduğu birçok sahnede kahkaha dolu anlar sizi bekliyor. Müzikallerde biraz sıkıldığımı itiraf etmeliyim ama yine de bu durum seyir keyfimi sekteye uğratmadı. Şahsen filmi çok beğendim. Filmin IMDb’den (yazıyı yazdığım zaman itibariyle) 7,9 puan aldığını kayıtlara geçmesi için sizinle paylaşayım. Varın, filmin ne kadar beğenildiğini siz düşünün. Sizi fragmanla baş başa bırakıyorum.

Tangled (2010)
Tangled poster Rating: 7.8/10 (300,757 votes)
Director: Nathan Greno, Byron Howard
Writer: Dan Fogelman (screenplay), Jacob Grimm (based upon the fairy tale "Rapunzel" by), Wilhelm Grimm (based upon the fairy tale "Rapunzel" by)
Stars: Mandy Moore, Zachary Levi, Donna Murphy, Ron Perlman
Runtime: 100 min
Rated: PG
Genre: Animation, Adventure, Comedy
Released: 24 Nov 2010
Plot: The magically long-haired Rapunzel has spent her entire life in a tower, but now that a runaway thief has stumbled upon her, she is about to discover the world for the first time, and who she really is.

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Buna da bakın!

Close
Close
Close