Aksiyon (Action)Fantastik (Fantasy)Film İncelemeleriGerilim (Thriller)Macera (Adventure)

Season of the Witch

Ne zaman bir filmin afişinde Nicholas Cage’i görsem bir ikileme düşerim. Çünkü bu adam arada sağlam yapımlarda yer alıp oyunculuğunu konuşturabilmesine rağmen 4-5 tane dandik filmin ardından güzel bir filmde yer alır. Season of the Witch’in afişine baktım, baktım… Sonunda Sons Of Anarchy ve Hellboy’dan bilip sevdiğim Ron Perlman’ın hatırına izlemeye karar verdim. Bu, yanlış bir karardı.

Efendim hikayemiz kısaca şu: Behmen (Nicholas Cage) ile Felson (Ron Perlman) haçlı seferlerinde görevli birer şövalyedir. Edremit Çölü’nde filan önüne geleni kesmektedirler. “Edremit’te ne çölü lan?” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, bence de TEMA’ya destek verelim ki Edremit çöl olmasın. Sonra Behmen yanlışlıkla hatunun birine  kılıcı saplayınca “haçlı seferinden tiksinen şövalye sendromu”na kapılır ve Felson’la birlikte firar ederler (Bu noktadan itibaren filmin Hıristiyanlığı, dinleri ve Haçlı Seferleri’ni eleştirir gibi yapan ama yapamayan diyalogları da başlamış olur.) Sonra elemanlar bir şehirde enselenince kendilerini affettirmek için cadı olduğu iddia edilen bir kızı manastıra götürme görevini üstlenir. Tabii ki yanlarında bir papaz, ailesi vebadan ölmüş acılı şövalye, bir dolandırıcı ve şövalye özentisi iğrenç ergen bıyıklı bir genç ile birlikte. Tam klişe FRP oyunu gibi. Film de öyle olaymış daha iyi olurmuş belki. Bunun yerine hani ormanda gençlerin teker teker öldürüldüğü “teen slasher” türünün “knight slasher” türevini izliyoruz.

Filmin ilk yarısı, gerilimli bir ortam ve belirsizlik sayesinde beni biraz bağladı. Zira beklentilerim vardı, sanki çok enteresan bir şeyler olacaktı, bir plot twist filan belki, belki de aksiyona abanacaktı? Hiçbiri olmadı. İkinci yarı tam bir klişe bombardımanı, inanılmaz kötü bağlanan bir son ve bilgisayar efektlerinin kötü modelleme ve gerçekçi olmaktan uzak efeklerle kullanımından başka bir şey getirmedi. Cage, filmin büyük çoğunluğunda mal mal bakıyor. Perlman ise rolüne ısınmış gibi ancak karakterler çok yüzeysel olduğu için pek bir şey katması mümkün olmamış. Christopher Lee, 2-3 dakika gözüküyor filmde. Hepimizin bildiği gibi bir filmde Christopher Lee’nin olması iyi bir şeydir (hatta bu vakada, az sayıdaki olumlu faktörlerden biri). Gönül isterdi ki kötü adam rolünde olsun yine. Sanırım en dikkat çekici performans cadı kızımız Claire Foy’dan geliyor ancak filmi kurtarmaktan çok uzak.

Kısacası, neresinden tutsanız elinizde kalacak bir film olmuş. Hatta olmamış diyebilriz. Derseniz ki “Madem öyle neden yazdın bu kadar?” haklısınız. Çok bile yazdım, bitireyim ben artık.

Season of the Witch (2011)
Season of the Witch poster Rating: 5.4/10 (77,100 votes)
Director: Dominic Sena
Writer: Bragi F. Schut
Stars: Nicolas Cage, Ron Perlman, Stephen Campbell Moore, Stephen Graham
Runtime: 95 min
Rated: PG-13
Genre: Action, Adventure, Fantasy
Released: 07 Jan 2011
Plot: 14th-century knights transport a suspected witch to a monastery, where monks deduce her powers could be the source of the Black Plague.

Daha Fazla

2 Yorum

  1. Güvenilir bir kaynaktan okuduğuma Nicolas Cage’in yüklü bir kumar borcu var. Bu borcunu kapayabilmek için gelen her teklifi kabul ediyor. Haliyle beş para etmez filmlerde boy gösteriyor son yıllarda. Bir “Matchstick Men”, bir “Face/Off”, bir “Lord of War” gibi yapımlara bakın bir de son dönemdeki klişe filmlerine. Tek adam gibi filmi sanırım Kick-Ass idi, orada da yardımcı başrol konumundaydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Buna da bakın!

Close
Close
Close