Animasyon (Animation)Fantastik (Fantasy)Film İncelemeleriMacera (Adventure)

Mononoke-hime

Animeler, tarzları ve çizgileri gereği birçok sinemaseverin gözünden kaçan nadide eserlerdir. Nedense “çocuklar için” klişesinden kurtulamaması da bu işe sekte vuran en büyük handikaplardandır. Anime meraklılarının da asla es geçmemesi gereken yönetmen ve senaristlerinden birisi de kuşkusuz Hayao Miyazaki‘dir.

Biraz gerilere gidip, deyim yerindeyse “ustalara saygı kuşağı” yapmak istediğim, 15 ödüllü Miyazaki filmi ise Türkiye’de Prenses Mononoke adıyla DVD’si bulunabilen 1997’de gösterime girmiş Mononoke-hime.

Her ne kadar adı dolayısıyla filmin  kahramanı beklentisiyle gözler Prenses “San” Mononoke’yi arasa da, filmin başrolünde 500 yıldır kendi kabuğuna çekilmiş bir kabilenin prensi Ashitaka’yı görmekteyiz. Bütün hikaye de prensin, kendi hayat menkibesini kabulüyle başlamakta.

Yazının bundan sonraki bölümü seyir zevkini kaçıracak ayrıntılar içerir.

Her zamanki gibi kızıl Kanada geyiğiyle ormanda gezintiye çıkan prens, birden bire ormanın derinliklerinde bir yabancılık fark eder ve bu garipliğin kendi köyüne doğru ilerlediğini görür. Gördüğü şey ise üstü bir nevi solucanlarla çevrili dev bir domuzdur. İblise dönen dev domuz, ilerlediği her yerdeki hayatı bitirerek, dinmek bilmeyen bir nefretle köye doğru yol aldığı için, prens elinden geldiğince iblisi durdurmak ister ama bir türlü başarılı olamaz. İblisi gözünden vurmayı ve ilerleyişini durdurmayı başaran prens, kaçtığı sırada koluna ölümcül bir yara alır. Köyün bilgelerinden aldığı bilgiye göre koluna geçen iblisin parçacıkları bir süre sonra prensin tüm derisini sonra da kemiklerini sararak acılar içinde ölmesine sebep olacaktır.

İblis Domuz
İblis Domuz

Köyün ileri gelenleri ölen iblis-domuzun cesedinde bir tek demir gülle bulurlar. Bu gülleyi prense vererek, domuzun vurulduğu yerde kendi yarasına derman bulabileceği ihtimali prense rehber olur. Geyiğine atlayan prens, ormanın içinde çaresizce dolaşmaya başlar ve samurayların saldırdığı bir köyde kendini taraf olmadığı bir savaşın içinde bulur. Yolculuğu esnasında edindiği bilgilere göre onu bu amansız hastalıktan kurtaracak tek şey ormanın ruhu olan bir tanrı-geyiktir.

Ormanın Ruhu
Ormanın Ruhu

Bu geyiğin peşine düşüp yardım isteyecek olan prens ormanın derinliklerinde ağaçların ve doğanın yok olduğu bir yere denk gelince burada cereyan eden olayların normal olmadığına kanaat getirir ve çorak bölgeyi takip ederek demir işlenen, barutun aktif bir şekilde kullanıldığı bir köy bulur. Köyden aldığı demir güllenin, bu köyde ateşlenen ilkel bir tüfeğin mahareti olduğunu anlaması uzun sürmez. Köyün efendisi olan Lady Eboshi, prensin cesaretindenet etkilenir ve ona sırrını açıklama kararı alır. Dağdan topladıkları cevheri başarıyla işleyen köylüler, bu başarıyı barutla birleştirince müthiş bir güce kavuşur. Tüfekleri de kimse haberdar olmasın diye cüzzamlılara yaptıran Eboshi, kısa bir süre içinde müthiş bir güce kavuşur ve bu duruma kayıtsız kalmayan samuraylar ve ormanın içinde yaşayan hayvan suretindeki tanrıların istilalarına uğrarlar ama barutun gücü her seferinden gelip gelir.

Demirin işlenmesine karşı olan tanrılar, Eboshi’yi durdurmak için oldukça ciddi kayıplara rağmen saldırıları kesmezler ve kapitalizmin ciddi bir eleştirisinin sureti olan Eboshi, bu gücün devamı için tüm ormanı ve hayvanları gözünü kırpmadan öldürmeye hazırdır.

Bu hedefini ormanın ruhunun kellesini kopartıp ölümsüzlüğü kazanarak taçlandırmak isteyen Eboshi’nin karşısında durabilecek olan tek kişi ise prenstir. Prens, ne insanların ne de hayvanların zarar görmeden barış içinde yaşabileceğini savunduğu için

Prenses "San" Mononoke-hime
Prenses “San” Mononoke-hime

kısa sürede her iki taraf için de azılı bir düşman olur.  Bir taraftan kurtların büyüttüğü Prenses “San” Mononoke ile tanışıp ona aşık olan ama San için bir düşmandan farksız olan prens Ashitaka, San’ın güvenini kazanıp tüm insanların bu barbarlıkla yaşamadığını anlatmaya çalışır, öte yandan Lady Eboshi’ye doğayı yok etmeden de iyi bir hayat yaşanabileceğini kanıtlamaya çalışır.

İyi bir kurgu ile gayet sürükleyici bir şekilde izleyiciye sunulan film, içerdiği şiddet ve korku öğeleriyle, tarzın meraklılarına keyifli bir 134 dakikalık görsel şölen sunuyor. Yazımı bitirmeden önce filmin çocuklara uygun olmadığı notuyla sizi fragmanla baş başa bırakıyorum.

Princess Mononoke (1997)
Princess Mononoke poster Rating: 8.4/10 (228,251 votes)
Director: Hayao Miyazaki
Writer: Hayao Miyazaki
Stars: Billy Crudup, Billy Bob Thornton, Minnie Driver, John DiMaggio
Runtime: 134 min
Rated: PG-13
Genre: Animation, Adventure, Fantasy
Released: 12 Jul 1997
Plot: On a journey to find the cure for a Tatarigami's curse, Ashitaka finds himself in the middle of a war between the forest gods and Tatara, a mining colony. In this quest he also meets San, the Mononoke Hime.

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close