Animasyon (Animation)Film İncelemeleriKomedi (Comedy)

Kung Fu Panda

Önceki yazılarımdan birinde, ülkemizde dublajın ne kadar iyi yapıldığına dair birkaç kelam etmiştim. İşte bu yazımda da size kesinlikle Türkçe izlenmesi gereken bir film hakkında görüşlerimi sunmak istiyorum. Kung Fu Panda! Film, animasyonda Pixar’ın tekerine çomar sokabilecek kalitede eserler üretmeyi başarmış Dreamworks atölyelerinden çıkmış müthiş görsel şölen. Mark Osborne, John Stevenson‘ın yönettiği film, bir animasyon filminde görülmesi beklenen belki de en iyi kareografi örneklerinden birisi olarak seyirciye sunulmuştu. Görselliğin dışında filmin orjinal seslendirmesi de kendinden epeyce söz ettirmişti. Çünkü o kadar bağlantılı, yerinde seçimler yapılmıştı ki, filmin animasyon değil de gerçeği çekilseydi herhalde seslendirme kadrosu, gayet iyi bir film için yeter de artardı bile.

Filmin seslendirme kadrosuna da sayfanın sağ alt köşesinde inceleyebilirsiniz. Filmin konusu da bir hali eğlenceli. Her karakterin hikayesi ince ince düşünülmüş bir o kadar eğlenceli ayrıntılarla dolu. Savaş sanatları meraklısı olan iri kıyım panda Po, ördek olan babası ile erişte yaparak hayatını kazanmaktadır. Bir gün, uykuda, kendini halkının koruyucusu olduğu rüyasını gören ve uyanıp işe koyulduğunda hayatının değişmesine sebep olacak, Ejder Savaşçısının seçimlerinin yapılcağı haberini görünce, atletizimden uzak kahramanımız Po hayat menkibesinin peşine düşer.

Po, o gün ne yaparsa yapsın seçmeleri izlemeyi bir türlü başaramaz. En sonunda, seçilecek savaşçı için hazırlanan havayi fişekleri roket yaparak arenanın ortasına bodoslama bir dalışla hayatının akışını değiştirir. Üstad Oogway tarafından kendi kaderini seçtiği öne sürülen için Po, diğer Ejder Savaşçısı adayları (Öfkeli Beşli) için bu durum kötü bir tesadüften başkası değildir.  Ama Oogway’a göre tesadüf diye bir şey yoktur.

Bu seçim sonrasında zorlu bir eğitim maratonuna başlayan Po, ustası (Shifu) tarafından Ejder parşömenini açmaya layık görülene kadar, kendi potansiyelinin farkına varamaz. Ve Po, yaşadığı bu ruhsal aydınlanma sonrasında yaşadığı yeri, halkını ve okulunu koruma görevine koyulur.

Tabii böyle filmlerin akışındaki klişelerin pek kırıldığı söylenemez. Kung Fu Panda’da da  bu kabullenilmiş klişeler zinciri mevcut. Seyirci sözünü ettiğim klişeleri bu filmde de kabulleniyor çünkü Po, gerçekten Ejder Savaşçısı olmayı yetenek olarak hak eden Tai Lung‘un yeteneği altında ezilmektedir.

Seslendirmesi de (İngilizcesi de Türkçesi de) görselliği de size gerçekten keyifli bir 92 dakika yaşatacak olan filmi, animasyon seven her seyircinin mutlaka izlemesi gereken bir film olduğunu da notlarıma ekleyerek yazımı sonlandırmak istiyorum.

Not: Filmin ikincisi de Mayıs 2011’de 2D ve 3D olarak seçkin sinemalarda vizyona girecek. Meraklılarına duyurulur.

Kung Fu Panda (2008)
Kung Fu Panda poster Rating: 7.6/10 (313,328 votes)
Director: Mark Osborne, John Stevenson
Writer: Jonathan Aibel (screenplay), Glenn Berger (screenplay), Ethan Reiff (story), Cyrus Voris (story)
Stars: Jack Black, Dustin Hoffman, Angelina Jolie, Ian McShane
Runtime: 92 min
Rated: PG
Genre: Animation, Action, Adventure
Released: 06 Jun 2008
Plot: The Dragon Warrior has to clash against the savage Tai Lung as China's fate hangs in the balance: However, the Dragon Warrior mantle is supposedly mistaken to be bestowed upon an obese panda who is a tyro in martial arts.

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close