Aksiyon (Action)Film İncelemeleriGerilim (Thriller)

John Wick

Kötü adamları severim. Prensipleri olan kötü adamları daha da çok severim. Benim gibi, prensipleri olan kötü adamların filmlerini sevenlerin filmi olan John Wick, 28 Kasım 2014’te ülkemizde gösterime girdi. Bir aksiyon filmi olan John Wick’in baş rolünde boy gösteren Keanu Reeves’in, yazımı yazdığım yıl itibariyle 50 (yazıyla ELLİ) yaşında olduğunu hatırlatmakta fayda var. 2013 yapımı iki filminde (Man of Tha Chi ve 47 Ronin) ki onlar da aksiyon filmleriydi, henüz performansından bir şey kaybetmediğini gösteren Reeves, bu filmde oldukça iyi performans sergiliyor. Hatta 9GAG gibi popüler, uluslararası mizah sitelerinde kendisine iyi bakmasından ötürü ölümsüz olduğu şakaların boşuna yapılmadığını bir kere daha görüyoruz. 

Ölümsüz Keanu Reeves
Ölümsüz Keanu Reeves

Yazının devamı, filmi izlememiş olanlar için seyir zevkini kaçıracak ayrıntılar içerir.

Reeves, her ne kadar az önce sözünü ettiğim 2013 yapımı iki filmde de umduğunu bulamasa da John Wick ile aksiyon filmlerini sevenleri mutlu etmişe benziyor. Amerikalıların deyimiyle “Old School” yani eski moda, teknolojiden uzak bir tetikçi hikayesi olan John Wick, her ne kadar klişe de olsa filmin sonundan bir kesit ile başlıyor. Tetikçimiz John Wick, belli çizgiye sahip, öcü tabir edilen kötü adamların işini nihayetine erdiren başka bir kötü adam. Bir Rus olan Viggo Tarasov için çalışan Wick, bir kadına aşık olunca emekli olmaya karar verir ve eski hayatını tek kalemde silip atar. Filmde açıklanmaya (aslında çok da gerekli olmayan) bir sebepten ötürü hastalan eşi hakkın rahmetine kavuşur. Kavuşur kavuşmasına ama eşi vefat eden Wick, oldukça mükellef bir evde tek başına yaşamaya başlar ve kendini ufaktan bu yalnızlığı alıştırmaya çalışır. John’nun hasta eşi Helen, yakın zamanda öleceğini ve John’un bu yalnızlığa kolay alışamayacağını bildiği için John’a ölümünden sonra teslim edilecek bir köpek yavrusu göndertir. John, yaşadığı duygusal boşluk dolayısıyla köpeğe çabucak alışır ve bu özel hediyeye elinden geldiğince iyi bakmaya çalışır.

John Wick ve Köpeği
John Wick ve Köpeği

Köpeğiyle gezintiye çıkan John, bir benzin istasyonunda, zengin olduğu BMW 750 ile gözümüze sokulan birkaç genç Rus tarafından, sahip olduğu 69 model Mustang yüzünden fark edilir. Arabasının fiyatını oldukça küstah bir tavırla soran Rus gence, sinirlerine hakim olarak cevap veren John Wick arabasının satılık olmadığını söyler ve olaylar zinciri başlamış olur. İstedikleri her şeyi elde etmeye alışmış şımarık genç, bir dönem John Wick’in emrinde çalıştığı Viggo Tarasov’un oğlundan başkası değildir. John Wick’ten aldığı olumsuz cevabı sindiremeyen zamane genci Iosef Tarasov, bir gece vakti John Wick’in evini basar, kendisini bir güzel dövdürtür, köpeğini öldürdükten sonra Mustang’i alıp gider. Kimin arabasını çaldığı kısa bir süre sonra anlaşılan Iosef Tarasov’un başı büyük bir belaya bulaşmıştır bile. Zira düşmanlarını dövmeden önce duş alıp takım elbiselerini giyen John Wick, yeminini bozmuştur ve bu durum Tarasov ailesinin sonu demektir.

En sinirli John Wick
En sinirli John Wick

Başrol oyuncumuzun bol bol dayak yediği, ateş ettikçe şarjör değiştirdiği aksiyon sahneleri artık bizi beklemektedir. Bu açıdan süper kahraman edasıyla olaylara girişmemesi ve sadece kendisi gibi özel tetikçilerin sendikasına üye olmasının avantajlarını sonuna kadar kullanan Joch Wick, bir intikam filminden beklediğimiz her şeyi bize büyük bir cömertlikle veren bir eser olarak karşımıza çıktı. İntikam, hırs, dostluk ve aşkı dozunda harmanlamış diyebileceğimiz film, kendi standartlarına göre 20 milyon dolar gibi oldukça mütevazi bir bütçeyle çekilmiş. John Wick için izlemezseniz çok şey kaybedersiniz diyemem ama denk gelip izlerseniz de keyifli bir 100 dakika geçireceğinizi söyleyebilirim. O zaman ben sizi filmin fragmanıyla baş başa bırakayım.

Saygı ve sevgilerimle.

John Wick (2014)
John Wick poster Rating: 7.2/10 (265,182 votes)
Director: Chad Stahelski, David Leitch
Writer: Derek Kolstad
Stars: Keanu Reeves, Michael Nyqvist, Alfie Allen, Willem Dafoe
Runtime: 101 min
Rated: R
Genre: Action, Crime, Thriller
Released: 24 Oct 2014
Plot: An ex-hitman comes out of retirement to track down the gangsters that took everything from him.

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Buna da bakın!

Close
Close
Close