Aksiyon (Action)Animasyon (Animation)Film İncelemeleriKomedi (Comedy)

How to Train Your Dragon

Mitoloji söz konusu olduğunda, en popüler öğlerden biri olarak ejderhalar hemen her kıta, ülke efsanelerinde yer alır. Yarasa kanatlı yılan gövdeli ve pullu derileriyle genel itibariyle mitleşen bu fantastik yaratıklar, hayal gücünün mirası olarak hangi hikayede  malzeme konusunda sıkıntı yaşansa yardıma koşan öğelerden biri olur. Kimi hikayelerde konuşur, kimi hikayelerde şeytanı temsil eder, kimi hakiyelerde de bilgeliği (ne demekse artık) temsil eder. Şimdi kültürler arasındaki temel fark da bu noktada yaşanır. Ejderhalar, Japonya ve Çin başta olmak üzere uzak doğuda iyiliği temsil eder. Hatta Çindeki 12 burçtan birisi de ejderhadır. Buna karşılık batı kültüründe ise bunun tam zıttı olarak kötülüğü ve şeytanı temsil eder. Çoğu hikayede baş düşmandır.

(Yazının devamı, filmi izlemeyenler için spoiler içermektedir)

İşte How to Train Your Dragon, ejderhaların şeytanlaştığı daha sonrasında da hikayenin doğu kültürüne kaydığı bir hikayenin hayata geçirilmiş başarılı bir animasyonu. Filmi, çok övüldüğü ve açıkçası IMDb’de en iyi 250 film listesinde yer aldığı için izledim. Ama biraz fazla abartılı bir tanıtıldığını düşünüyorum.Kötü bir film değil ama IMDb’de 8,2 puan almasına da şaşırmadım değil.

Film, yukarıda sözünü ettiğim iki kültür arasındaki geçir sürecini Viking’lerin yaşantısıyla anlatmaya çalışıyor. Hali hazırda, filmin hazırlandığı ülkedeki ejderha imajı zaten pek parlak değil. Karşı tarafa bakarsak Vikinglerin de o kadar sevilen bir ama uğruna emek harcamadıkları da aşikar. Filmde, korsanlık ve “ticaret” ile hayatlarını kazanmaya çalışan bu viking kabilesi, neredeyse düzenli olarak ejderhaların saldırısına uğrar ve erzakları erderhalar tarafından çalınır. Bu durum karşısında da korkusuz vikingler tabii ki boş durmazlar. Kendilerini savunmak için ellerinden geleni yaparlar. Tabii hal böyle olunca bir erdarha öldürmek zaman içerisinde ciddi bir itibar sebebine dönüşür. Erdarhalarla savaşmak için çocukların gönderildiği okullar bile hazırlanmıştır.

İşte bu noktada karşımıza animasyonumuzdaki kahramanımız çıkmakta. Hiccup. Hiccup, kabilenin iri kıyım yöneticisinin oğludur. Nedense cılızlığı ve zekasıyla ön plana çıkan Hiccup, nedense tarz olarak Vicky the Viking‘e çok benziyor. Babası tarafından ilk başlarda hiç ciddiy alınmayan ama analitik düşünme yeteneği sayesinde barbar kabilesinde ön plana çıkan Hiccup, daha önceden yakalanamamış özel bir tür ejderhayı yakalayıp itibar kazanamak ister. Bunu başarır da ama cılızlığı ve daha önceki başarısız denemeleri yüzünden kimseyi kendine inandıramaz. Daha sonra yakaladığı ejderha ile ilgilenen Hiccup, aslında ejderhaların da kendilerinden büyük bir ejderhaya yem olmamak için çaldıklarını öğrenir ve bu durum, bir takım kötü tesadüfler sonrasında kabilenin tamamının haberdar olduğu bir durum olur. Daha sorna bütün kabile kötü, büyük ejderhayı yok etmek için ejderhalarla birlikte bir karşı atak düzenlerler ve nihayetinde amaçlarına ulaşırlar.

Filmde gerçekten işte bu çok iyi olmuş dediğim en önemli noktalardan birisi de, Hiccup, koordine ettiği bu atak sonrasında bir ayağını kaybeder. Tedabi edilen Hiccup’a, demirci ustası yapay bir ayak yapar. Hiccup, kaybettiği ayağından sonra hayata küsmez ve eğlencesine kaldığı yerden devam etmeye çalışır. Herhalde filmi izleyen bir engelliye verilebilecek en sıcak ve samimi böyle bir mesaj olurdu.

Keyifli 1:30 saat geçirmek isteyenler için iyi bir animasyon olarak ön plana çıkan “Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?”, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikye izleyebilecekleri keyifli bir aile filmi olmuş. Yalnız tekrarlamakta fayda var. Aman, beklentilerinizi yükselterek izlemeyiniz. Sonra benim gibi hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Keyifli seyirler.

How to Train Your Dragon (2010)
How to Train Your Dragon poster Rating: 8.2/10 (497,628 votes)
Director: Dean DeBlois, Chris Sanders
Writer: William Davies (screenplay), Dean DeBlois (screenplay), Chris Sanders (screenplay), Cressida Cowell (book)
Stars: Jay Baruchel, Gerard Butler, Craig Ferguson, America Ferrera
Runtime: 98 min
Rated: PG
Genre: Animation, Action, Adventure
Released: 26 Mar 2010
Plot: A hapless young Viking who aspires to hunt dragons becomes the unlikely friend of a young dragon himself, and learns there may be more to the creatures than he assumed.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=88x08ePynt0[/youtube]

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close