Aksiyon (Action)Animasyon (Animation)Film İncelemeleriMacera (Adventure)

Hayallerinize Ne Kadar Tutkulusunuz?

Arkadaşlığa, hayata ve gerçekleştirmek istediğiniz hayallerinize dair motivasyon arıyorsanız buyrun One Piece!

5-6 yaşlarındayken sabahları Star TV de hayal meyal hatırladığım lastik adam karakterini barındıran bir çizgi film çıkardı. Daha sonra yayından kaldırılmıştı. Üniversiteyi kazandığımda bir an aklımda belirdi, neden şimdi izlemeyeyim ki dedim. Biraz araştırdıktan sonra popüler bir anime olduğunu fark ettim ve bulmak pek de zamanımı almadı. One Piece’i izlemeye bu şekilde başladım. Animede biraz ilerledikten sonra “kaç bölümmüş ya bu?” deyip “bölümler” sekmesinde aşağı doğru inmeye başladım. Scroll aşağı indikçe iniyordu, o zamanlar 720 küsur bölümdü. Şimdilerde 820 küsurlü bölümlere ulaşmış durumda, üstelik yeni sezona başlamışlar.

Yazıma devam etmeden önce sıkı bir anime takipçisi olmadığımı belirtmek isterim. Anime kültürüm neredeyse yok diyebilirim. Bu yüzden anime sever arkadaşlar yazının sonunda linç etmezse sevinirim 😀

Korsanlar Kralı Gol D. Roger
Korsanlar Kralı Gol D. Roger

Animede şuan 600’lü bölümlerdeyim. Nasıl bu kadar izlediğimi sormayın, başlarsanız siz de anlarsınız. Animeye başladığımda yaklaşık bir 50 bölüm genel hikâyeden pek bahsedilmiyor. Anime “Shin Sekai” (yeni deniz)  adlı tehlikeli bir denizde arkadaşlarıyla birlikte korsanlık yapmış ve tüm denizin fatihi olup korsanlar kralı olan Gol D. Roger isimli korsan ile başlıyor. Gol D. Roger, denizciler (hükümet görevlileri) tarafından idam edilmeden önce “One Piece” adını verdiği büyük bir hazineyi “Shin Sekai”de bıraktığını söyler ve bunu duyup cesareti olan herkes denizlere açılır. Böylece büyük korsanlar çağı başlamış olur.

Monkey D. Luffy
Monkey D. Luffy

Animenin ana karakteri Monkey D. Luffy zaten bir korsan hayranıdır, çocukken adasına uğrayan Kızıl Saç korsanları kaptanı Kızıl Saç Shanks’ın onu zor bir durumdan kurtarması üzerine ona bir gün korsanlar kralı olacağına söz verir. Shanks, hasır şapkasını Luffy’ye verir, büyük bir korsan olup denizde yeniden karşılaştıklarında şapkasını geri alacağını söyler ve aralarında sözleşirler. 17 yaşına bastıktan sonra Luffy adasından ayrılır ve onu korsanlar kralı yapacak olan tayfasını toplamak için dolaşmaya başlar. Tayfasından hep arkadaşları olarak bahseder ve onlar için her türlü fedakârlığı yapar. Tayfa arasındaki arkadaşlığın emsali yoktur. Denize 3 kişi olarak açılan tayfa daha sonralarda gezdikleri adalarda, yaşadıkları maceralarda karşılaştıkları insanlarla tayfa sayısını 9’a çıkarır. Luffy, arkadaşı olarak gördüğü, birlikte macera yaşamak istediği kişileri tayfasına alır. Sadece kendisinin değil tayfasında olan herkesin kendine özgü bir hayali vardır.  Onların hayalleri de tıpkı Luffy’nin korsanlar kralı olma hayali gibi ulaşılmaz ve büyüktür.

Onepiece Tayfası
Onepiece Tayfası

Anime ilerledikçe Luffy ulaşılmaz olarak görülen hayaline daha da yaklaşır. Denizciler tarafından en çok aranan korsanlar arasına girer. Onu hayalinden uzaklaştıran her durumun, hayaline olan inancı ve arkadaşlarının desteğiyle, üstesinden gelir. Yenmesinin imkânsız olarak görüldüğü rakipleri tarafından kaç defa dövüşten uzaklaştırılıp geri püskürtülse de vazgeçmez, yeniden yeniden kalkar ve mücadeleye devam eder. Kimsenin karşısına çıkmaya cesaret edemediği rakiplerini bir bir yener ve hayaline gittikçe daha da yaklaşır.

Smoker Luffy ile dövüşürken
Smoker Luffy ile dövüşürken

Animede güzel olan birkaç ayrıntıdan bir tanesi, zaman geçtikçe Luffy’nin ve arkadaşlarının zamanla, yaşadıkları maceralarla, edindikleri tecrübelerle, animeyle birlikte  büyümeleri ve olgunlaşmalarıdır. Başka bir ayrıntı, animede sadece kendi evrenine has detaylar işlenmemekte. Günümüzde sosyal yaşantıda karşımıza çıkan, çeşitli örnekleri olan, insanları ötekileştirip taraflar yaratıp, insanları birbirinden uzaklaştıran durumları da işler. Luffy herkesi olduğu gibi kabul edip onlara hayallerini sorar. İnsanların birbirleriyle uzlaşamayacağı durumlar da olabileceğinin farkındadır. Ama buna rağmen birlikte ortak fayda altında yaşayabileceklerini gösterir. Değinmek istediğim son ayrıntı, animenin TV yayınlarından kaldırılma sebebine olan sitemimdir. Animede dünya hükumetinin silahlı gücü “denizciler”in bir Subayı olan Smoker,  ona süper güç kazandıran şeytan meyvesinin etkilerini kullanabilmesi için etrafında dumana ihtiyaç duyar. Bu sebepten sürekli puro içer. Yayından kaldırılması da animenin bu bölümünün TV’de yayınlanmasından sonra olur. Oysa animede çocukların örnek alabilecekleri birçok iyi davranış da var. Luffy ve arkadaşları yemek yemeye bayılırlar. Gemilerinde bir portakal ağacı ile seyahat ederler ve animede ki çoğu içki portakal suyuna benzer. Aralarındaki arkadaşlıktan ve ilişkiden yazı boyunca bahsettim, daha fazla uzatmadan yazımı bitirmek istiyorum.

Animeye dair yanlış veya eksik verdiğim bilgiler olduysa fanlarından özür dilerim. Animenin evreni yazı boyunca bahsettiğim olaylardan çok daha derin ve geniş. Boş zamanlarınızda hem sizi motive edecek hem de kafa dağıtacak bir dizi arıyorsanız One Piece tam size göre. Kendi Onepiece’nizi bulun ve ona ulaşmak için elinizden geleni yapın!

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Buna da bakın!

Close
Close
Close