Film İncelemeleriKomedi (Comedy)Macera (Adventure)

Harold & Kumar Go to White Castle

Bundan çok değil, 250 yıl önce dünyayı titreten bir devletin devamı olmamızdan mıdır bilemiyorum şu anda dünyaya hakim güçlerin, tüm dünya devletlerince cazibe merkezi olmasından kelli eleştirel gözle izlediğim bir film hakkında fikirlerimi sen sevgili sinema severle paylaşmak istiyorum. Amerika gerçeğini ciddi ciddi anlatamayacağına karar veren yönetmen kara bir mizahla belki de kendi hayatının öz eleştirisini yazının devamında anlatacağım Harold ve Kuma’ın yolculuğu ile anlatmayı uygun görmüş.

Bunları neden mi yazdım? Komik olmayan bir “komedi” filmi izledim de ondan. Başlıkta da adını göreceğiniz üzere, film iki kafadarın bir yol hikayesini kendi mizahi değer yargılarıyla izleyiciye sunan akıcı bir film. Ama her şakadaki ciddiyet kısmı alt metinde kalır ya, bu filmde benim en çok gözüme şey alt metinlerde bu ciddiyetin anlatılamaması ve belki de bir anda toplanamayan cesaret sonrası yaşanan anlamsız boşlukta olma duygusuydu.

Bu alt metinleri de kısaca anlatayım. Uzak doğu kökenli-Amerikalı Harold ve Hindu-Amerikan Kumar, Amerika’daki ikinci nesil olan iki kafadardır. Harold, üniversiteden sonra iyi bir şirkette çalışmaya başlar ve kendince hayat rutinleri oluşmaya başlamıştır. Harold bekardır ve evini Kumar ile paylaşmaktadır. Kumar da babası ve abisi doktor olan, ve aile baskısıyla her ne kadar doktor olmak istemese de tıp konusunda ortalamanın çok üzerinde notlar almış bir tıp doktoru adayıdır. Hemen her genç gibi bu iki kafadar kendi köklerinden kopan bireyler misali özgürlükler ülkesi Amerika’da hayallerini yaşamak isteyen yeterince asimile edilmiş bireylerdir. Bu kafadarların, yaşadıkları ülkenin gerçeklerini görmeleri için ise tamamen uyuşmuş bir beyinle gecenin bir saatinde, filme adını veren mekan olan White Castle’a burger yemeye gitmeleri gerekecektir.

Asya kökenli olduğu için modern köle tanımıyla ast üst ilişkisini benimsemiş olan Harold, patronlarının onun üstüne yığdığı işler dolayısıyla bu keyifsiz durumdan kurtulmak için Kumar ile birlikte yola koyulur. Sonrasında ise hiçbir baltaya sap olmayan sırf aşırılıklarda doruk arayan bir grup Amerikan “yerlisi” ile karşılaşılıp her fırsatta ırkçı söylem ve eylemlere maruz kalırlar. Sebepsiz şiddetin kol gezdiği filmdeki abartılı sokak çetelerini izlerken, acaba yönetmen A Clockwork Orange‘a bir selam mı çakmış diye düşünmedim değil. Neredeyse gözlerim Alex’i aradı desem yeridir…

İkili, iyilik yapmak namına yolda kalan bir otostopçuyu arabaya alırlar ve arabaya aldıkları adamın ünlü bir TV yıldızı olduğunu görürler. Şanslı bir gece yaşadıklarını zanneden ikilinin arabası daha sonra uyuşturucu bağımlısı, gençlerin hayranı olduğu bu yıldız tarafından çalınır. Arabasız kalan kafadarlarımız gecenin bir vakti yaya geçidini kırmızı ışıkta geçmeye çalıştıkları için (Harold) hapishanelik olur. Onları hapishaneye atan cahil polisin, ülkenin okumuş kesimini adeta bir öç alma dürtüsüyle neredeyse nedensiz tutuklamaya hazır olduğunu sinirli gözler ve küçük bir tebessümle izleriz. Hapise düşen Harold ile aynı hücrede Afro-Amerika’lı bir siyahinin sırf siyah olduğu için hapse atıldığını artık mizah çizgisinden çıkıp ciddi ciddi eleştirel bir gözle izliyoruz.

İşte bu ve buna benzer öğelerin kara mizahla anlatıldığı bu komedi filmini boş gözlerle izleyip salyalar saçarak izlemek istiyorsanız bu seçiminize saygı duyarım ama filmden o keyfi aldığımı söyleyemem. Filmin sonrası ve sonunu söylemenin anlamsız olduğunu düşünüyorum. Ama yazdıklarım benim filmi bir komedi filmi etiketiyle izleme engel olan unsurladı. Yine de ben çok ciddiye alıp kötü bir anda izlemiş olabilirim. Belki de hayal kırıklığımın ya da eserin beni rahatsız etmesindeki sebep “gülmekten yarılacağınız film” yaftasıyla izlemiş olmam. Bu yüzden bu yazımdaki son söz senin ey sinema sever. İzle ve kararını sen ver…

Harold & Kumar Go to White Castle (2004)
Harold & Kumar Go to White Castle poster Rating: 7.1/10 (157,419 votes)
Director: Danny Leiner
Writer: Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg
Stars: John Cho, Ethan Embry, Rob Tinkler, Fred Willard
Runtime: 88 min
Rated: R
Genre: Adventure, Comedy
Released: 30 Jul 2004
Plot: An Asian-American office worker and his Indian stoner friend embark on a quest to satisfy their desire for White Castle burgers.
Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Buna da bakın!

Close
Close
Close