DiziFilm İncelemeleri

Feminist Altyapılı Diziler

Selammmm, uzun bir aradan sonra kızkardeşliğe göz kırpan dizilerden oluşan bir listeyle karşınızdayım. Hiç uzatmayan konuya giriş yapıyorum.!

  • THE FALL

Bir polisiye-gerilim dizisi aslında The Fall ancak onu diğer polisiyelerden ayırıp feminist temele oturtan; maktule olan yaklaşımı. Normalde polisiyelerde aksiyona ve gizeme odaklanırsınız, kurban kimdir, birinin kardeşi ya da çocuğu mudur, o gün neler yapmıştır, bu sorularla ilgilenmez yapım. Bu dizide o yok işte. Kurbana nesne muamelesi yapmayıp onun da bir zamanlar yaşadığını gösteriyor size. Aynı zamanda ana karakter olan kadın da güçlü duruşlu ve erkeklerin dünyasında bir oyunbozan.

  • JESSİCA JONES

Jessica Jones bir Marvel karakteri, aynı Iron Fist, Luke Cage, Daredevil gibi dizi. Süper gücü yükseklerden atlamak, çok ağır şeyleri kaldırabilmek, ses hızına yakın koşabilme, bir vurdu mu bir de yerin vurması falan. Bu Marvel dizimizi feminist yapan ise, Jessica’nın başına gelenler. The Purple Man yani Killgrave karakteri burada önem kazanıyor. Daha fazla anlatırsam spoiler olacak, bu yüzden burada kesiyorum. Ama izlemenizi de öneriyorum.

  • ORPHAN BLACK

Öncelikle bu dizi kesinlikle ayrı bir videoyu veya yazıyı hak ediyor. Bunu bir kenara not edip ayrıntılara geçiyorum. Kendisi bir bilimkurgu-dram dizisi ve ana konusu klonlar. Sarah Manning karakteri tren istasyonunda kendisine çok benzeyen birinin intiharına tanık olur ve onun yerine geçer. Kimliğine, evine, işine sahip olur. Ondan sonra kendisine benzeyen kişilerin sayıları artmaya başlar ve Sarah kendini büyük bir olayın içinde bulur. Bu dizi birçok katmanda ele alınabilir ama feminist altyapısı çok iyi oturtulmuş. Genetik olarak birbirinin aynı olan kadınların hepsinin farklı öznelere dönüşmesi, cinsel kimliklerin idealleştirmek yerine normalleştirilmesi ama bunların hiçbir zaman karakterin temel özelliği olmaması, erkek karakterlerin kahraman ya da anti-kahraman olmaktan ziyade yardımcı rollerde yer alması gibi sebepler diziyi sıradan bir bilimkurgu-dramdan uzay katına çıkaran şeyler oluyor. Bu yüzden en favori dizilerimdendir ve neredeyse 10 klonu ayırt edilemeyecek kadar iyi canlandıran Tatiana Maslany’ye aşık olmama sebep olmuştur. Mutlaka ama mutlaka izlemeniz gereken dizilerden!

  • HANDMAİD’S TALE

Bu dizi de kesinlikle ayrı bir videoyu ya da yazıyı hak eden dizilerden. Hatta bu listedeki en güçlü dizi. Margaret Atwood’un Damızlık Kızın Öyküsü kitabından uyarlanan dizi, kadınların üreme yeteneklerini kaybettikleri distopik zamanda, hala hamile kalabilen çok az sayıda kadının hapsedilmesini anlatıyor. Tabi sadece bununla bitmiyor hikaye. Kadının sadece bir mal olduğu, toplumun çok keskin sınıflara ayrıldığı, üst tabakanın koyu Hristiyanlardan oluştuğu bir distopya bu. İzlerken sinirlenmemek, içten içe kriz geçirmemek mümkün değil. Bunu bir kadın olarak izlemek çok çok daha ağır. Çok fazla ayrıntı vermek istemiyorum. Sadece mutlaka ama mutlaka izleyin diyorum.

  • GİRLS

Girls aslında eğlenceli bir dizi, senaryosunu ünlü feministlerdenshgdsha Lena Dunham yazdı ve aynı zamanda Hannah karakterini canlandırdı. New York’ta yaşamaya ve hayatta kalmaya çalışan dört kız arkadaşın başına gelenler anlatılıyor dizide. Ana karakter hala Hannah ama. Önceki dizilerle karşılaştırdığımızda bu biraz hafif kalıyor ama benim için önemli bir diziydi. O yüzden özellikle listeye eklemek istedim. Hannah yazar olmak istiyor, bu yüzden sürekli yazmaya/üretmeye çalışıyor. Bu süreçte onun yaşadığı her şeyi “hayatından bir hikaye” olarak gördüğünü fark ettim ve bu benim de kendi hayatıma bakışımı değiştirdi. Böyle düşündüğünüz zaman yaşadığınız herhangi bir olay size, sizin hayatınızdan bağımsız bir şey gibi görünüyor ve açıkçası biraz küçülüyor. Bu ve bunun gibi hayata dair öğrettiği bir çok şey için bu   diziyi de izlemenizi gözüm kapalı önerebilirim.

Bu yazının da sonuna geldik. Feminist altyapılı dizilerden yaptığım özel seçkiyle sizlerleydim. Bunun bir de video versiyonu var. İzlemek isteyenler için aşağıya bırakıyorum. Şimdilik kendinize iyi bakın. Tekrar görüşeceğiz!

 

Daha Fazla

remyener

EYLENİYOR KENDİ BAŞINA.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Buna da bakın!

Close
Close
Close