Dram (Drama)Film İncelemeleriGizem (Mystery)Romantik (Romantic)

Transcendence

Kimi filmleri posterdeki oyunculara göre seçeriz ya, Transcendence de benim o nedenle izlediğim filmlerden birisi işte. Özellikle Morgan Freeman faktörü benim için apayrıdır. Yani adam karpuz dilimlese oturur iki saat gözlerimi kırpmadan izlerim. Gel gelelim filmin baş rollerini Johnny Depp ve Rebecca Hall paylaşıyor. Filmin konusu, bilim kurgu meraklıları için benzersiz ya da akılları baştan alan bir yenilik içermiyor ama yine de yeterince ilgi çekici diyebilirim.

Madem filme böylesi bodoslama bir giriş yaptım, 4 nazar boncuğu gücündeki spoiler ibaresini yazının devamı için eklemeyi görev bilirim.

İnsan oğlu olarak bizi primatlardan ayıran yegane şey zekamız. Ama belli bir kapasitemiz olduğu da yadsınmaz bir gerçek. Birçok problemimiz için çözüm üretmemize engel olan tek şey bu kapasite olarak her geçen gün gittikçe belirginleşen bir duvar gibi karşımıza çıkmakta. O zaman verimliliği düşük de olsa (boyut/enerji ilişkisi düşünüldüğünde) yapay bir akıl birçok şeyi unutmamak üzere öğrenip insanoğlunun çağ atlaması için yetip de artabilir bile.

Gelecek vizyonunu anlatan Will Caster
Gelecek vizyonunu anlatan Will Caster

Böylesi bir gelecek öngörüsü olan bilim insanı Will Caster (Johnny Depp), bu tür gelişmeler için şirketinde, elinden gelen her türlü yapmaya taliptir ama kendisini her geçen gün yiyip bitiren hastalığı (zehirli bir kurşun sonrası vurulmasından kaynaklanan) hayallerini hayata geçirmesine engel olacaktır. Böylesi zamansız bir ayrılık, hem kendisi için hem de karısı Evelyn Caster (Rebecca Hall) inanılmaz bir drama sebep olacaktır. Bu noktadan sonrası için de çiftin ayrılığı konu alınıyor desem yanılmış olmam sanırım. İşin ilginç tarafı, bunca teknoloji odaklı gelişmelere rağmen film, bilim kurgu değil de romantik drama türünde değerlendirilmekte.

Will Caster'ın yüklendiği sunucu çiftliği
Will Caster’ın yüklendiği sunucu çiftliği

Neyse mevzuya geri dönelim. Efendim, Evelyn, kocasının vefatını bir türlü kabullenemez ve bir şekilde bilincini o vefat etmeden önce eşinin tasarladığı bilgisayara aktarıp deyim yerindeyse kendini ölümsüzleştirmek ister. İş arkadaşlarıyla bunu toplumdan gizli bir şekilde dener ve başarılı olamaz. Olay da bu ya, tam her şey bitti derken birden bire bilgisayar, eşinin bilinciyle tepki vermeye başlar.

Yapay zekanın üstü kapalı şekilde filme yedirilen kısmı da burada devreye giriyor. Saniye saniye, durmaksızın, inanılmaz bir hızla Will Caster’ın bilinci ve hayat felsefesiyle öğrendikçe öğrenen uygulama, kendince bir öncelik sıralaması yapar. Öncelikle insanlarla etkileşime gireceği eli yüzü düzgün bir arayüz geliştirir. Bu noktada aktarılan bilinç ve bilgisayardaki algoritmanın birleşmesiyle yepyeni biri ortaya çıkar. Filmin bizden sorgulamamızı istediği şeylerden birisi de bu biri işte. Evelyn, kocasının yansıması olduğunu düşündüğü bu “birine”, kendini yakıp kavuran aşkının kör gözüyle bakmaya çalışır ama işler beklendiği gibi yürümez.

Joseph Tagger ve Will Caster
Joseph Tagger ve Will Caster

Bir makinenin düşünebiliyor olması, onu mutfak robotundan ne kadar farklı kılar? Günümüzde oldukça popülerleşen 3 boyutlu yazıcıları, nano ölçekte biyolojik organ üretebilen ölçeklere getirip bu yapay bedenlere deyim yerindeyse yüklüyor olabilseydik, bunlarla hayatı paylaşmak zorunda olduğumuz anlamına gelebilir mi? İstediğimiz zaman açma kapama butonuna basabileceğimiz bir şey eğer düşünebiliyorsa, bunun bizim evrimimizdeki bir sonraki adım olduğu konusunda ne kadar akılcı yaklaşımlarda bulunabiliriz? İşte bu tür sorular eşliğinde, işin çok fazla teknolojik ya da 13-14 anahtar boyutuna girmeden bir çiftin başına gelenler şeklinde anlatan Transcendence, oldukça iyi efektlere sahip olsa da bilim kurgu meraklılarını, romantiz arayanlar kadar kalbinden vuramamış bir film olarak seyircinin karşısına çıkmıştı.

Belki de ben acayip bir şekilde yanılıyor olabilirim. Siz ne dersiniz?

Transcendence (2014)
Transcendence poster Rating: 6.3/10 (176,517 votes)
Director: Wally Pfister
Writer: Jack Paglen
Stars: Johnny Depp, Rebecca Hall, Paul Bettany, Cillian Murphy
Runtime: 119 min
Rated: PG-13
Genre: Drama, Mystery, Romance
Released: 18 Apr 2014
Plot: A scientist's drive for artificial intelligence, takes on dangerous implications when his consciousness is uploaded into one such program.

 

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Buna da bakın!

Close
Close
Close