Dram (Drama)Fantastik (Fantasy)Film İncelemeleriGizem (Mystery)

The Prestige

Katil bahçıvan! Hani filmin seyir zevkini altürs eden söylenmemesi gerekenler var ya (spoiler), bu filmde öyle bir durumun kurbanı olmanız an meselesidir. Kurgusu ve hikayesi iç içe geçen bu filmin altından başarıyla kalkan, daha önceki ve sonraki eserleri olan Memento, The Dark Knight olan kalitesini ispatlamış bir Christopher Nolan filmin olan The Prestige hakkında iki kelam etmek istiyorum.  Christopher Priest’ın kaleme aldığı ve 1995 yılında yayınlanmış olan The Prestige  kitabından uyarlanan film, İngiltere’de, Kralice Victoria döneminde yaşandığı kurgulanan iki illüzyonistin yaşadıkları olaylar örgüsünü konu almakta. Bu iki illüzyonistin ikili düelloları, dibe vurup tekrar yükselişleri ve çevrelerinin bu bu olaylara nasıl figüran edildiği, gözlerinizi bir an bile ayıramayacağınız görsel ve kurgusal şölen içinde sunulmakta.

Vaat, Sunum ve Prestij

Filmin tamamı, illüzyonistlerin (Robert Angier ve Alfred Borden) rekabeti ve birbirlerinin baltaladıkları prestij anlarını temel almakta. Uzun bir süre birlikte çalışan Alfred Borden (Christian Bale) ve Robert Angier (Hugh Jackman) birbirlerine düşman kesilirler ve sürekli olarak birinin ötekinden bir adım öteye gitme mücadelesi, aile dramlarıyla birlikte izleyiciyi ilginç bir taraf tutma ikileminde bırakmata. Filmin benim için en keyifli ayrıntılarından birisi de buydu. Birlikte çalışırken bir problem yoktur ama sonrasında işler değişince, sahnedeki harikulade başarısıyla Robert Angier, illüzyon üzerine icatlarıyla neredeyse dahi diyecebileceğimiz Alfred Borden’ı tutma taraftarlığıdır sözünü ettiğim ikilem.

Benim için “bonus” olan durumlardan birisi de Nikola Tesla’ydı. Tesla’nın hayatını bilenler, neden bu kadar heyecanla bu durumun benim için öne çıktığını farkedecektir. Tesla’nın varlığı ise, filmde oynayan bir diğer üstad Michael Caine, Angier’in sahne arkasındaki baş asistanlığını yaparken ondan bir adım ötedeki Tesla’nın gerçek, kusursuz bir illüzyon için neler yapabileceğinin farkedilmesiyle başlar. David Bowie’de Nikola Tesla  rolünün altından müthiş bir performansla kalkabilmişti.

Her ne kadar seyir zevkine müdahale etmeden bir şeyler paylaşmaya çalışsam da yazmam gerekenlerin ancak bir miktarını yazdığımı itiraf etmeliyim. Yaşanan bunca olaya rağmen filmin akıl almaz bir aksiyon örgüsü içinde anlatıldığını zannetmeyin. Film, tıpkı bir illüzyon gösterisi gibi vaat ile başlıyor, yapacaklarının sunumunu izleyiciye sindire sindire aktarıyor ve sonunda seyirciyi şok eden tam bir prestij gösterisiyle tamamlanıyor. İllüzyon filmlerinden hoşlananların kesinlikle izlemesi gereken bir film oldığunu, izlemedilerse bir kenara “bu filmi izlemeliyim” notu iliştirmelerini kesinlikle tavsiye ederim.

The Prestige (2006)
The Prestige poster Rating: 8.5/10 (860,347 votes)
Director: Christopher Nolan
Writer: Jonathan Nolan (screenplay), Christopher Nolan (screenplay), Christopher Priest (novel)
Stars: Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Piper Perabo
Runtime: 130 min
Rated: PG-13
Genre: Drama, Mystery, Sci-Fi
Released: 20 Oct 2006
Plot: Two stage magicians engage in competitive one-upmanship in an attempt to create the ultimate stage illusion.

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Buna da bakın!

Close
Close
Close