Dram (Drama)Film İncelemeleriKomedi (Comedy)Macera (Adventure)

The Life Aquatic with Steve Zissou

Wes Anderson filmlerine The Grand Budapest Hotel‘den sonra The life Aquatic with Steve Zissou (Suda Hayat) ile devam ediyoruz. Wes Anderson filmleri zaten öyle milyonlar tarafından bilinen filmler değil. Özellikle buraya yazmamın sebebi de bu ama The life Aquatic with Steve Zissou’nun da ayrıca gölgede kaldığını düşünüyorum. O yüzden meraklılarına filmi duyurmak boynumuzun borcu olduğu için hakkında iki kelam etmemek de olmazdı hani.

Belli bir tarza sahip yönetmenlerin belki de en büyük lanetlerinden birisi de kendi seyirci kitlelerini yakaladıktan sonra eserlerinin ya çok sevilmesidir ya da “ÖÖEEEHH! BU DA NEYDİ?!” şeklinde tepkilere maruz kalmasıdır. Ben de Wes Anderson filmlerini deli gibi sevenlerden birisi olarak bu sevgiye sebep şeyleri yazarım diye düşündüm. Malum, herkesin bam teli farklı notalarda tınlıyor. Belki o notayı birlikte yakalarız.

The Life Aquatic with Steve Zissou
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou’da kahramanımız (Bill Murray), hayatını -biraz kaba bir tabir olacak ama- kolpa belgesellerden kazanan biridir. Sudaki yaşam belgeselleri yapımcısı/yönetmeni Steve Zissou’nun kariyerinin son 10 yılına şahit oluyoruz. Aslında kendimizi, filmin komedi sosu olan çekim sırasındaki kamera arkası sahtekarlıkları arasında yönetmenin bize anlatmak istediği bir çok şeyi tekrar muhasebe ederken buluyoruz. Ve bu muhasebenin büyük bir bölümünü kadın-erkek ilişkileri ve dolayısıyla aile yapısının kutsiyeti oluşturuyor.

Örneğin biz erkeklerin, böbürlene böbürlene kendi payımıza atfettiğimiz kendi ayakları üzerinde durabilme mevzusu ve bağımsız bir birey olarak kadınları ne kadar hafife aldığımız konusu filmin ana temasını oluşturuyor dersek yeridir. Sadece yönetmen ve senarist bunu belgesel çeken bir adamın hayatı üzerinden işlemeyi uygun görmüş.

The Life Aquatic with Steve Zissou
The Life Aquatic with Steve Zissou

Steve Zissou da kendimizi onun yerine koymak istemeyeceğimiz başrol kahramanımız olarak karşımıza çıkıyor. Genç yaşlarında birlikte olduğu kadının, ilişki sonrasında doğum yaptığını öğrendikten sonra -muhtemelen- kendi oğlu olan çocuğu 30 sene boyunca hiç sormayan, sorumluluklardan erkeklik sorumluluklarından kaçmayı hayatının rutini haline getirmiş oldukça garip birisidir. Öyle ki, yıllarca çalıştığı iş arkadaşının bir cins köpekbalığı tarafından yenerek (bildiğiniz çiğnenerek) öldürülmüş olması, belgesel kayıtlarına kendi sözleriyle kaydedilmiş olmasına rağmen birçok kişi tarafından reyting kaygısı dolayısıyla rol yapıldığı ihtimali gözetilir.

İlk karısı tarafından terk edilen Steve, ikinci karısı tarafından da adam yerine konmaz ve göz göre göre aldatılır. Ama Steve’in ikinci karısı olan Eleanor Zissou (Anjelica Huston) oldukça varlıklı bir ailenin kızıdır ve bizim tanıklık ettiğimiz zaman diliminde Steve beş parasız olduğu için oldukça küçük düşürücü bir duruşla bu duruma aldırış etmez.

The Life Aquatic with Steve Zissou
The Life Aquatic with Steve Zissou

Steve bu durumlarla baş etmeye çalışırken kayda aldığı belgesel sonrasında tanıştığı genç bir adamla hayatının tüm seyri değişir. Sözünü ettiğim genç, Ned Plimpton (Owen Wilson) büyük ihtimalle Steve’in oğludur ve Steve, oğluyla 30 yıl sonra tanışmanın utanma belasına onu da kadroya almayı teklif eder.

Oğluyla aynı kadına aşık olmasından tutun da karısını, eski kocasına tekrar kaptırmamaya dek bir dünya grift duyguyla boğuşan Steve’in duygusal bocalamalarına hep bir birlikte tanıklık ediyoruz.

Film, oldukça hareketli bir olay örgüsüne sahip olsa da yansıttığı duygusal karmaşa dolayısıyla bayağı ağır ilerlemekte. Bu durum benim gibi türün takipçileri için artı bir puan olsa da sanırım filmden hoşlanmayanları sıkan şey buydu. Filmin müzikleriyle birlikte en çok hoşlandığım şeylerin başında olayların bu şekilde işleniyor olması gelmişti diyebilirim.

Baba-oğul ilişkileri, uçurumdan düşeyazan bir evlilik ve duyguların yaşının olmadığı bu filmde “acaba başıma gelseydi ne yapardım?” diyeceğiniz bir şeyin olduğuna kefil olabilirim.

Siz de deniz yolculuğu maceralarından hoşlanıyorsanız ve romantizmin vıcık vıcık işlenmediği filmlere “tam benlik” diyorsanız bu filme bir şans tanıyın derim.

The Life Aquatic with Steve Zissou (2004)
The Life Aquatic with Steve Zissou poster Rating: 7.3/10 (145,628 votes)
Director: Wes Anderson
Writer: Wes Anderson, Noah Baumbach
Stars: Bill Murray, Owen Wilson, Cate Blanchett, Anjelica Huston
Runtime: 119 min
Rated: R
Genre: Adventure, Comedy, Drama
Released: 25 Dec 2004
Plot: With a plan to exact revenge on a mythical shark that killed his partner, oceanographer Steve Zissou rallies a crew that includes his estranged wife, a journalist, and a man who may or may not be his son.

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close