Biyografi (Biography)Dram (Drama)Film İncelemeleriTarih (History)

The King’s Speech

50bin kişinin konuşmacıyı beklediği bir ortamda çıt çıtmamaktadır. Sonra izleyicilerin yüzünü bile görmediği biri mikrofonun önüne gelir. Konuşmaya başlamadan önce bir silah sesi duyulur ve adrenalin hat safhadadır! Sonrasında akıcı Almancasıyla Hitler konuşmaya başlar.

İşte The King’s Speech, bu konuşmayı, kayıt edilmiş bir film şeridinden izleyen bir prensin hikâyesidir. 5. Britanya Kralı V.George, artık yönettiği halkın karşısına çıkmaktansa onların evine girdikler radyonun kıymetini anlamış ve kitlesel iletişimle var olan nüfuzlarını daha iyi koruyacaklarını fark etmiştir. Etkileyici ses tonuyla yapılan değişiklerde BBC aracılığıyla halkına seslenen Kral, yakın zamandan ölümüne sebep olacak bir hastalığa yakalanmıştır. Kendisi de durumun farkında olduğundan, oğullarının halkına hükmedeceği konusunda da bir takım çekinceleri vardır. Kral veliahdı Edward (Guy Pearce), krallık gelenek ve göreneklerine aykırı evlilik isteği içerisindedir. 2 defa evlenip boşanmış bir kadına âşıktır ve Krallık gelenekleri içerisinde Kralın dul bir kadınla evlenmesi yasaktır. Durumun farkında olan ama aşkında vazgeçmeyen Edward, Krallığı, kardeşi Bertie’ye (Colin Firth) devreder.

İşte asıl problem de burada başlar. Bertie, çocukluğunda yaşadığı dadı şiddeti ve cezalar yüzünden 3-4 yaşından beri kekeme olarak hayatını sürdürür. Bunu da Kral şöyle anlatır; “Dadım Edward’ı çok severdi ama beni hiç sevmezdi. Sırf ağlayıp yemekten kalkayım diye beni çimdiklerdi. Amacına da ulaşırdı. Bu durum benim aç kalmamla sonuçlanırdı ve tam 3 yıl böyle sürdü. Sağ elimi de kullanmam bundan kaynaklanır. Normalde ben solağım. Cezalandırıldığım için yıllar sonra sağlak oldum.”

Bir sürü doktordan yardım alan Kraliyet Ailesi bir türlü kendileri için uygun tedaviyi bulamaz. Daha sonra (daha sonra kraliçe olacak olan) Elizabeth (Helena Bonham Carter), bir tavsiye sonucu bu tür aksaklıklar konusunda uzman olan Lionel Logue’a (Geoffrey Rush) gider ve durumu anlatıp kendilerine yardımcı olmasını rica eder. Sonrasında çeşitli yöntemle Prens’e yardımcı olmaya çalışır. Çeşitli badireler atlatıldıktan sonra da başarılı olunur.

Filmin asıl konusu da bu. İşte bu film en iyi film ve en iyi aktör dallarında ve daha birçok dalda ödül aldı. Peki, neydi bu filmi bu kadar etkileyici kılan? Film, 1925-1935 yıllarını konu alıyor. O yıllarda sadece hitabetiyle dünyayı titreten, yeteneksiz olduğu gerekçesiyle sanat okuluna alınmayan bir isim gündemdeydi. Hitler! Politikası iyi ya da kötü tartışılır ama kabul edilmesi gereken bir durum var, Hitler dünya tarihindeki en etkileyici hatiplerden birisiydi. Yoksa kitlelere bu kadar etkili bir şekilde hükmetmesi mümkün olmazdı.

İşte Alman hitabetinin revaçta olduğu bir dönemde düşman olarak savaşa girecek Britanya’nın konuşamayan bir kralının oluşu bir süre sona kraliyet için bir utanç durumu haline dönüşür.

Bu durumu, kraliyet yaşantısının iç yüzünü de göstererek ekrana yansıttığı için filmin senaryosu kraliyetten onay alamamış. Bu yüzden senaryonun yazılmasından çok sonra gecikmeli alınan izin ile ancak 2010’da gösterime girebildi.

Filmin aldığı aday gösterildiği Oscar ödülleri içinde, jüriye gönderilmiş e-postalarla Oscar’ların verilmesi engellenmeye çalışılmış. Buna da sebep olarak Kral VI. George’un Yahudi karşıtı bir siyaset benimsemiş olduğu gösterildi. Hollywood’taki Yahudi lobisinin baskınlığı da düşünülünce pek de imkânsız bir durum gibi durmadı açıkçası. Ama tabii bu durum dedikodudan da öteye gidemedi. Netice olarak da ödülleri topladı.

Ben filmi sıkılmadan izledim. Özellikle Colin Firth kelimenin tam anlamıyla kekeme rolüyle harikalar yaratmıştı. Ben bu kadar başarılı olacağını düşünmemiştim açıkçası. Hatta konusunu ilk okudumda küçümser bir gözle filmi izlemeye başladığımı da itiraf etmeliyim. Ama şunu bilin ki film, kesinlikle Oscar’ı hak etmişti. The King’s Speech, sizin de sıkılmadan izleyeceğinizi düşündüğüm bir film. Senaryonun da gerçek bir hikayeye dayandığını düşününce filmi kesinlikle kaçırmayın diyorum.

The King's Speech (2010)
The King's Speech poster Rating: 8.0/10 (515,370 votes)
Director: Tom Hooper
Writer: David Seidler (screenplay)
Stars: Colin Firth, Helena Bonham Carter, Derek Jacobi, Robert Portal
Runtime: 118 min
Rated: R
Genre: Biography, Drama, History
Released: 25 Dec 2010
Plot: The story of King George VI of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, his impromptu ascension to the throne and the speech therapist who helped the unsure monarch become worthy of it.
Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Buna da bakın!

Close
Close
Close