Eskiden her şehirde, her kasabada küçük de olsa bir sinema varmış ve yöre halkı bu sinemalara oldukça ilgi gösterirmiş. Büyüklerden bu hikayeleri dinleyince özellikle bir film ağlatıyorsa, insanlar akın akın filmi izlemek için salonlara doluşurlarmış. Şimdilerde öyle bir şey kalmadı tabii. Hem sinemanın fiyatları dolayısıyla hitap ettiği kesim değişti hem de film izlemek için gözetilen kıstaslar.

Bu yazıyı yazmama sebep olan şey is az önce Twitter’da gördüğüm bir ileti oldu. Kullanıcılardan birisi Sadri Alışık ile Türkan Şoray’ın baş rollerini paylaştığı 1965 Sana Layık Değilim filminden 2 dakika 18 saniyelik (yazının üstündeki görsele tıklayıp izleyebileceğiniz) bir parça paylaşmış. Bu kadar duygunun bu süreye sığdırılması… Tam da az önce sözünü ettiğim kalbi kırıklar için bir çift gözyaşı sebebi. Oyunculuk işte böyle bir şey olmalı. Göğsünüze bir fil oturur da nefes alamazsınız ya, öyle bir şey işte. Derken filmin Fanatik Klasik Film arşivinde olduğunu görünce meraklısı için buraya da ekleyeyim istedim.

-Seyir zevkiniz kaçsın istemiyorsanız aşağıdaki resmi özeti okumadan filmi izlemenizi öneririm.-

Osman (Sadri Alışık) şoför olarak geçimini sağlayan biridir. Türkan (Türkan Şoray) ise Osman’ın taksi alması için borç verdiği Memduh bey’in yeğenidir. Bu vesile ile tanışan Osman ve Türkan kısa sürede dost olurlar. Osman Türkan’ı sevmekte ve ona açılamamaktadır. Bir müddet sonra ise Türkan, Osman’ın kardeşi Ekrem ile tanışır. İki genç birbirlerine aşık olurlar ve nişanlanmaya karar verirler. Osman aradan çekilir. Ancak Ekrem’in tüm derdi Türkan’a kalacak mirastadır. Türkan’ın tüm varlığını yavaş yavaş tüketmekte ve evlilik konusunda da oyalamaktadır. Kumar batağına saplanan Ekrem borçlarını ödemek için Türkan’ı öldürmeye karar verir. Osman ise bu duruma seyirci kalamaz.

Yapımı : 1965 – Türkiye
Tür : Dram , Romantik
Süre: 91 Dak.
Yönetmen : Osman F. Seden
Oyuncular : Türkan Şoray , Sadri Alışık , Nubar Terziyan , Hüseyin Peyda , Önder Somer
Seslendirenler : Jeyan Mahfi Tözüm , Muhip Arcıman , Sadettin Erbil , Alev Koral , Rıza Tüzün
Senaryo : Osman F. Seden
Yapımcı : Osman F. Seden

Sana layik degilim (1965)
Sana layik degilim poster Rating: 7.3/10 (68 votes)
Director: Osman F. Seden
Writer: Osman F. Seden
Stars: Türkan Soray, Sadri Alisik, Gülbin Eray, Önder Somer
Runtime: 91 min
Rated: N/A
Genre: Romance
Released: N/A
Plot: N/A