Dram (Drama)Film İncelemeleriGerilim (Thriller)Gizem (Mystery)

Mulholland Dr.

Hep ne derler bilirsiniz  ”ayrıntılara takılmayın”. Mulholland Dr.’de ise her şey ayrıntılarda gizlenmiştir. David Lynch yönettiği filmde sizi gerçeküstücülükte bir gezintiye çıkarıyor. Olağan ilerleyen hikayede izleyicideki sonu tahmin etme içgüdüsünün filmin devamında bir yanılgıya dönüşmesinin kaçınılmaz olduğu anlaşıldığında, siz David Lynch’e değil, David Lynch size gülümsemeye başlamıştır artık. Çünkü film belli bir yerden sonra bambaşka bir boyut kazanıyor ve izleyici o ana dek izlediği kısımla ilgili olarak kendini bir sorgulama tarfiğinin içinde buluyor. Belki de bu durum David Lynch’in ”filmin ucunu açık bıraktım ki her izleyici kendince bir yorumda bulunabilsin” sözünün karşılığını bulmasıdır.

Tabi, duygusal imgelerin labirantinde dolaştıran, bilinçaltı gerçek ve ruyayı aynı kare içerisinde sunan bu hikayeyi izlerken doyumsuz bir keyif alacağınız da yadsınamaz bir gerçek. Yine klasik Lynch filmlerinin gizemli hikayeler örgüsünden bezeli filmlerinden biri olarak karşımıza çıkan bu  film, Cannes film festivalinde Lynch’e en iyi yönetmen ödülünü de kazandırmıştır. Eraserhead, Blue Velvet ve Lost Highway gibi filmlerin de yönetmeni olan Lynch’in başyapıtının Mulholland Dr. olduğu rahatlıkla söylenebilir. Başrollerini Naomi Watts, Laura Harring ve Justin Theroux ‘un paylaştığı bu filmin, IMDb de 8.0 gibi hatırı sayılır geçerlilikte bir not almış olması da , filmi cazip hale getiren önemli faktörlerden bir tanesi.

Film, siyah bir arabanın içinde onde iki adam ve arkada oturan siyah saçlı bir kadının Mulholland Otoyolunda ilerlemesiyle başlar. Sürücü arabayı durdurur ve arka kapıyı açıp kadının başına silahı dayar ve karşıdan gelen başka bir araç ta durağan haldeki bu siyah arabaya çarpar ve kazadan  yalnızca siyah saçlı bu kadın kurtulur. Siyah saçlı kadın şehrin uzağında bulunan Mulholland Otoyolundan şehre doğru yürümeye başlar. Kadın seyahate çıkmak üzere olan bir ailenin  boşalttığı evlerine gizlice girer ve orada uyuyakalır.

Eşdeğer zamanda Ontariodan Los Angeles’a gelen Betty Elms bir oyunculuk yarışmasına katılmak üzere halasından boşalan eve gelir ve tahmin edileceği üzere o ev, siyah saçlı kadının sığındığı evdir. Siyah saçlı kadın hafızasını kaybetmiş, adı dahil geçmişine dair hiç bir şey hatırlamamaktadır. Betty eve gelince gizemli siyah saçlı kadın, kazadan bahseder ve geçmişini hatırlamadığını , duvardaki Rita Haywort resmine bakarak adının Rita olduğunu söyler. Kısa dönemde gelişen bu olaylar üzerine Rita ve Betty arkadaş olurlar ve Rita’nın geçmişini çözme uğraşına girerler. Rita’nın çantasındaki yüksek meblağ para, yine çantasında çıkan anahtarı olmayan kilitli mavi kutu ve Winkies adındaki restoranda çalışan Diane isimli garsonun , Rita’ya Diane Selwyn ismini hatırlatması, Ritanın geçmişine dair ipuçları olarak yola çıkmalarına önayak olur.

Öte yandan bir adam Winkies restoranında gördüğü bir kabusu arkadaşına anlatır ve kabusta gecen şahsı aramaya çalışırlar ve bulurlar. Adam Kesher,  filmine başrol arayan ve bu yüzden oyunculuk yarışması düzenleyen bir yönetmendir. İki gangster Camilla Rhodes adındaki oyuncuyu seçmesi için onu tehdit ederler bu yarışma Betty’nin de hayatıyla kesişiyor. Hikayenin bir başka önemli parçasında, telefon numaralarıyla dolu bir defteri çalmaya çalışırken, bu acemi hırsızın üç kişiyi öldürmesidir

Tabi bundan sonraki bölümü anlatmak, izleyeceklere yapılmış büyük bir haksızlıktır. Evet, filmin şu ana kadarki kısmı bu şekilde normal ilerlerken, bundan sonraki bölümü ise seyirciyi altüst ediyor.  Elinize kumandayı alıp ‘acaba bir şey mi kaçırdım?’ diyerekten belki filmi geri sarmayı bile düşünebilirsiniz. Aklınızdaki soru işaretleri bir anda ona katlanıyor ve tahmin ettiğiniz sonun, aslında filmin finaliyle ne kadar ilgisiz olduğunu görünce yüzünüzde belki tarifsiz bi gülümseme belirecektir. Çünkü yukarıda birbirinden kopuk gibi işlenen hikayelerin, Lynch tarafından bilinçaltının zengin ve bir o kadar da anlaşılmaz karmaşasında nasıl yoğurulduğunu görünce şaşırmaktan kendinizi alamayacaksınız. Finalden sonra internet portallarında, film hakındaki yorumları okurken bulabilirsiniz belki kendinizi. Çünkü zaman, mekan ve kişi örgüsü o kadar iç içe girmiştir ki, ne , ne zaman, nerde, nasıl ve kim sorularına karşılık bulamayabilirsiniz. Ama bu çözümlemeyi yaparken de keyif alacağınız da bir gerçek.

Kişisel görüşüm olarak , başta dizi olarak yapılması planlanan, ancak sonradan film olması kararlaştırılan bu filmi izlemenizi öneririm. Biraz beyin jimnastiği yapmak istiyorsanız ve eğer Fight Club’u zamanında hayranlıkla izlemişseniz bu film sizin için biçilmiş kaftan. Fight Club kadar keyif alır mısınız o soru işareti ancak, Lynch’in ustaca hazırladığı bu emek ürünü filmi de kaçırmamak gerek. Filmi izleyenler , filmi ya çok güzel bulurlar ya da yönetmenin saçmaladığını düşünürler ama yine de izlemeye değer.

Mulholland Drive (2001)
Mulholland Drive poster Rating: 8.0/10 (242,922 votes)
Director: David Lynch
Writer: David Lynch
Stars: Naomi Watts, Jeanne Bates, Dan Birnbaum, Laura Harring
Runtime: 147 min
Rated: R
Genre: Drama, Mystery, Thriller
Released: 19 Oct 2001
Plot: After a car wreck on the winding Mulholland Drive renders a woman amnesiac, she and a perky Hollywood-hopeful search for clues and answers across Los Angeles in a twisting venture beyond dreams and reality.

Etiketler
Daha Fazla

3 Yorum

  1. Kesinlikle filmin sonunda olay zaman örgüsünün çorap söküğü gibi çözülmesinin verdiği haz harika olmuş. Benim ayrıca sevdiğim noktalardan birisi de filmde, mafyayla geçilen dalga olmuş. Acaba gerçek bir kuyruk acısına mı dayanıyor diye merak etmiyor değilim 🙂

  2. Belki Lynch fanatik bir Kurtlar Vadisi izleyicisidir ki; mafya bilgisi tamamen bundan ibarettir:))))))))))))))))))))))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close