Biyografi (Biography)Dram (Drama)Film İncelemeleri

Mar Adentro

Bu yazımda, melankolimi sizinle paylaşabilmeyi umuyorum. Zira hakkında yazmak istediğim bu film, bitiminde kimseyle bu konu hakkında konuşmamayı tembihler gibi sonlanıyor. Bir anda hayatınızın gidişatını, kader ve hayatta kalma kararlarınızı ve önyargılarınızı altüst eden bir film olan Mar Adentro (İçimdeki Deniz ya da İngilizce adı olan The Sea Inside) kendinizle yüzleşmenize sebep olacak bir film. Alejandro Amenábar tarafından yönetilen ve 2004 yılında gösterime giren filmin neden Oskar ödülü aldığını filmi izleyince siz de anlayacaksınız.

Bütün dünyayı dolaşmış bir gemici olan Ramón Sampedro (Javier Bardem), bir gün memleketi olan İspanya’ya döner ve gelgitin olduğu bir dönemde (20’li yaşlardayken) denize atlar ve denizin çekildiği ana denk gelen Ramón, boynunu sahilde dibe vurur ve boynunun altı felçli bir yatalağa döner. Kendisine bakmayı görev adletmiş abisnin evinde babası, yeğeni, abisi ve belki de ona annelik eden yengesiyle birlikte yaşamaya çalışır. Hikayenin bize anlatıldığı dönem Ramón’un yatalak olduğu 48’lı yaşlarında yani yatalak olarak geçirilmiş 28 yıl sonra sında yaşadıklarıdır.

Artık durumuna katlanamayan Ramón, ölmek istemektedir ve hukuk ile bu hakkı elinden alınmış olan kahramanımız, ötenazi hakkı için dava açar ve kendi hukuki savunmasına canla başla sarılır. Bu sırada durumdan az çok haberdar olan herkes Ramón’u bu fikirden caydırmaya çalışır ve kendince yaşamak için gerekçeler sıralarlar. Hikaye o kadar objektif anlatılmaktadır ki Ramón’a da çevresine de hak vermemek neredeyse imkansızdır. Ramón’u vazgeçirmek için onun avukatlığını ve hayat hikayesini kitaplaştırmak için hastalığı yüzünden ileride bitkisel hayata gireceğini bilen  Ramón’un davası için görevlendirilmiş avukat Julia (Belén Rueda), kendince onu ve dolayısıyla kendisini hayata bağlamaya çalışır.  Bu sırada Ramón’u ziyarete gelenlerden biris olan Rosa (Lola Dueñas), Ramón’a aşık olur ve olaylar gelişir…

Bir kadeşin gözünde, ona yıllarca bakıldıktan sonra kendine kıymak isteyen bir kardeş, bir babanın gözünde hergün biraz daha yok olan bir evlat, bir yengenin gözünde ona bir evlat gibi bakılan bir kayınbirader ve en önemlisi bütün bunların arasında kendini bir yük, hayatını anlasız bulan, yardıma olan muhtaciyeti yüzünden mahremiyet anlayışı yok olmuş bir hasta…

Doğmamış olan oğluna yazılan bir yazı ile oğul tadında sevilen bir yeğen ve babasını ölüme götürecek olan arabanın arkasından koşan bir evlat izleyeceksiniz. Durağan bir atmosfere sahip olan film, sadece diyaloglarıyla da olsa Ramón’un acılarına ortak olmak pahasına kendini izlettiriyor. Siz de henüz bu filmi izlememişseniz, hiç durmayın ve belki de sizi kendi duygu selinde boğacak bu filmi izleyin.

The Sea Inside (2004)
The Sea Inside poster Rating: 8.1/10 (65,357 votes)
Director: Alejandro Amenábar
Writer: Alejandro Amenábar (screenplay), Mateo Gil (screenplay)
Stars: Javier Bardem, Belén Rueda, Lola Dueñas, Mabel Rivera
Runtime: 125 min
Rated: PG-13
Genre: Biography, Drama, Romance
Released: 04 Mar 2005
Plot: The factual story of Spaniard Ramon Sampedro, who fought a thirty-year campaign in favor of euthanasia and his own right to die.

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Buna da bakın!

Close
Close
Close