Dram (Drama)Film İncelemeleriGerilim (Thriller)Suç (Crime)

Kokuhaku (İtiraflar)

!f 2011 kapsamında her ne kadar biletler kazık olsa da sekiz adet filme bilet almış bulunuyorum. Festival devam ediyor ve filmlerden altısını izledim. Çok iyi filmler olsa da sanırım şimdilik favorim açılışı yaptığım Kokuhaku oldu.  Gerilim türünde fazla film izlemiş birisi değilim ancak izlediğim en aykırı ve başarılı örneklerinden biri olduğunu söyleyebilirim.

Film, bir sınıfta öğrencilerle konuşan genç öğretmen ve ortalığı birbirine katan öğrencilerin görüntüsüyle açılır. Yuko Moriguchi, öğretmenliği bırakacağını, kızının ölümünden sonra her şeyin kendisine boş geldiğini anlatır. Bununla beraber kızının ölümünün kaza olmadığını ve sınıfından iki öğrenci kızının ölümünden doğrudan sorumlu olmasına rağmen hukuk sistemi çocuklara ceza vermediğinden hiçbir ceza almayacaklarını söyler. Ve ardından giderek sessizliğe bürünen sınıfı paniğe sevk eden ve seyirciyi koltuğa zımbalayan sözcükleri söyler: “Bunu adil bulmadığım için HIV virüsü taşıyan eşimin kanını sınıftaki iki öğrencinin sütüne enjekte ettim.”

Filmin gerçekten farklı bir kurgusu var ve sizi çoğu zaman ters köşeye yatırmayı başarıyor. Hollywood filmlerine o kadar alıştım ki çoğu filmin daha başında sonunu görebiliyorum ancak Hollywood mantığı uzakdoğu yapımlarına işlemiyor sanırım. Filmin bu çok edici ilk sahnesinde yakaladığı tempo, sona kadar düşmüyor. Bir yandan intikam teması, bir yandan da çocukluktan ergenliğe geçiş yapan çocukların ruhsal bunalımları ve acımasızlıkları çok güzel işlenmiş. Senaryo, kafanızda etik bağlamında bin türlü soru oluşmasına sebep oluyor. Filmi izledikten sonra çocuk yapmak konusunda bir daha düşünebilirsiniz 🙂

Film görsel ve işitsel olarak da oldukça tatmin edici. Müziklerin özenle seçildiği belli. Şahsen Radiohead sevmem ancak Sezar’ın hakkı Sezar’a diyelim. Görsel olarak da film aktarmak istediğini çok net aktarıyor her daim ve cidden rahatsız edici, kanlı sahneler de mevcut. Uzakdoğunun bu yönünü seviyorum, adamlarda çekinmek yok. Ama öyle “Ben iki üç tane dalak-böbrek filan atayım ortalığa öyle korkuturum izleyiciyi” durumu da mevcut değil.

Kısacası farklı bir gerilim filmi izlemek isteyen herkese rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir film. Japon filmi olduğuu söylediğimde burun kıvıran birkaç arkadaşım, filmin açılışını anlattığımda daha ilgili göründüler. Buraya yazmamın bir sebebi de buydu. Bir şekilde bulunuz, izleyiniz.

Confessions (2010)
Confessions poster Rating: 7.8/10 (26,628 votes)
Director: Tetsuya Nakashima
Writer: Kanae Minato (based on the novel by), Tetsuya Nakashima (screenplay)
Stars: Takako Matsu, Yoshino Kimura, Masaki Okada, Yukito Nishii
Runtime: 106 min
Rated: NOT RATED
Genre: Drama, Thriller
Released: 05 Jun 2010
Plot: A psychological thriller of a grieving mother turned cold-blooded avenger with a twisty master plan to pay back those who were responsible for her daughter's death.

Etiketler
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Buna da bakın!

Close
Close
Close