Aksiyon (Action)Dram (Drama)Film İncelemeleri

Blood and Bone

İçimizdeki en hayvani ve karşı konulmaz dürtülerden birisi olan kavga-savaş ve sebepsiz galibiyet arzusu ne kadar medeni olduğumuzu söylersek söyleyelim törpülenemez bir adrenalin bağımlılığı… Bu filmi izlerken de en başında “aman canım, ne o öyle kavga dövüş filmi işte” demeden geçemedim. Hakikaten de öyle bir film ama bir süre konusuz beklediğiniz film biraz da sürekleyici olunca filmi bir çırpıda izlemiş oluyorsunuz.

Bu filmi izlememe sebep şey de Facebook’ta paylaşılan bir kesitti. Michael Jai White belli ki uzunca bir süre bu filmin koreografisi ve vücut gelişimi için çalışmış. Bir de şöyle bir durum var; siyahî kardeşlerimizin gerçekten fiziksel olarak beyaz ve sarı ırka karşı ciddi bir genetik üstünlüğü söz konusu. Yani bir gece vakti Michael abimizi sokakta yarı çıplak görürseniz mutlaka saygıdan yolunuzu değiştirirsiniz. Gerisini siz düşünün gayri.

Filmin konusu da bir takım konusuz filmler gibi. Sadece kavga sahneleri için yazılmış birkaç replik var o kadar. Onu da ayıp olmasın diye buraya ekleyeyim de filmin konusunu merak edenler için bir başvuru kaynağı olsun 🙂

Isaiah Bone (Michael Jai White) sebebini bilmedğimiz bir olay neticesinde hapse girer. Aslında sadece nedeni bilmiyor değiliz. Olay konusunda da en ufak bir fikrimiz yok açıkçası. Yani kısacası Bone hapiste. Şimdi oldu işte. 😀 Hapishanenin WC’sinde ihtiyacını görürken bir gurup insan azmanı siyahi arkadaşımız Bone saldırmak için gelirler ama savaş sanatları konusunda yeterli ofansif ve defansif bilgi sahibi Bone onları birer birer yere serer.

Bu sahne sonrasında Bone hapisten çıkar. (Ne dediğinizi duyar gibiyim. Ben de bu sahneden sonra sebep sonuç ilişkisi kurmaktan vazgeçtim) Beş parasız olan Bone sokak dövüşlerine katılır ama asıl amacı para kazanmak değildir. O konuda senaryo sizi alaşağı ediyor.

Blood and Bone
Blood and Bone

Bone hapisteyken öldürülen bir arkadaşına (Danny) verdiği sözü tutmak namına sokak dövüşlerinde ün salmış bir patrona (James) ulaşmaya çalışır. Mevzu da şu; James, Danny’nin karısını elinden almak için bir cinayet üstüne kumpas kurarak hapse girmesine sebep olur. Hamile olan karısını bulup kurtaracağına söz veren Bone, dövüşerek ününe ün katar ve James’a ulaşır. Tabii ki onu cezalandırır da.

Konu, gereksiz replikler dışında bu şekilde özetlenebilir. Zaten böyle filmler de konusu için izlenmez. Arada bir böyle aksiyon filmleri izlemek cidden gerilmiş sinirlere iyi geliyor.

Yalnız şu konuda filmin hakkını vermem lazım. Filmin dövüş sahneleri gerçekten çok iyiydi. Hızlandırılmış, fizik kurallarına aykırı hareketler yerine gerçekten iyi kurgulanmış sokak dövüşü izleyeceğinize kefil olabilirim.

Sıkılmışsanız ve sebepsiz bir şekilde baştan sona adrenalin ve testosteron dolu bir film izlemek istiyorsanız ve 90 dakikalık boş vaktiniz varsa bu filmi izleyiniz. Normalde yazılarımın sonuna filmin fragmanını eklerim ama bu filmde bir değişiklik yapıp, yakarıda sözünü ettiğim sövüş sahnelerinden oluşan bir videoyu ekliyor. İyi seyirler.

Blood and Bone (2009)
Blood and Bone poster Rating: 6.7/10 (25,751 votes)
Director: Ben Ramsey
Writer: Michael Andrews (screenplay)
Stars: Michael Jai White, Julian Sands, Eamonn Walker, Dante Basco
Runtime: 93 min
Rated: R
Genre: Action, Drama
Released: 20 Sep 2009
Plot: In Los Angeles, an ex-con takes the underground fighting world by storm in his quest to fulfill a promise to a dead friend.

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close