Dram (Drama)Film İncelemeleriKomedi (Comedy)

Birdman

Birdman, yazıyı yazdığım gün itibarıyla, ülkemizde gösterime girmesine 6 kalan, son zamanların en çok ses getiren filmlerinden birisi. Bu vesileyle, filme gitmek isteyeceklere yön göstereceğini umduğum bir yazı yazmak istedim. Hemen her Hollywood yapımı gibi Birdman de filmin isminin Türkçeleştirilmesinden nasibini alacak gibi görünüyor. Yazıya başlamadan önce kullanılacak isimleri kontrol ederken, Atmaca ve Birdman veya (Cahilliğin Umulmayan Erdemi) gibi alternatif isimleri görünce -sinemada olmaz ama- filmin diski alınacağı zaman birçok izleyicinin kafasının karışacağından eminim.

Filmi izleyecek olanların seyir zevkini kaçırmamak namına filmden çok az söz etmek istiyorum çünkü benim beğendiğim bu filmin birçok site takipçisine sıkıcı geleceğinden eminim. Tepkileri tam olarak kestiremediğim için böyle bir yöntemi uygun gördüm.

Birdman - Riggan (Michael Keaton)
Birdman – Riggan (Michael Keaton)

9 Oscar adayı olan filmimiz, süper kahraman rolü oynamış -eskiden- başarılı olan bir aktörün yıllar sonra karanlık sanat hayatında aradığı bir ışıktan başkası değil. Ama Riggan Thomson’ı özel kılan şey, yaptığı meditasyon ritüellerinden sonra nirvanaya ulaşmış biri olaması. En azından bu fikirle filmin başlaması uygun görülmüş. Birçok özel güce sahip olan Riggan, varını yokunu kendisinin yazdığı, yönettiği ve oynadığı, Broadway’de gösterime girecek bir tiyatro oyunu için harcar. Oyun henüz prova aşamasındayken sarpa sarar ve dolaylı yollardan da olsa Riggan kendini tutamaz, olaya müdahale eder , talihsizlikler ve dev egoları altında ezilen oyuncularla hayatını kurtaracak ya da tamamen batıracak bir serüvenler zinciri başlamış olur.

Sosyal medya araçlarını kullanmayı reddeden Riggan, çevresine göre çağın gerisinde kalmış ve kibrinin altında ezilmeye mahkumdur. Zaten sözünü ettiğim talihsizlikler de bu problemler yüzünden hayat bulur.

Edward Norton ve Michael Keaton
Edward Norton ve Michael Keaton

Neredeyse tamamı tiyatroda geçen film, oyuncu dünyasına girmeyi başarmış, gözümüzde yaptıkları rollerle idol olma yolundaki aktör ya da aktrislerin aslında ne kadar egoist ya da ne kadar zavallı olduğunu çok güzel anlatmayı başarıyor. Siz de bu tür kapalı mekan çekimlerinden hoşlanan bir sinemaseverseniz bu filmi mutlaka izleyin derim. Yok, uzun diyaloglar ve insanların kişilikleri üzerine muhabbetlerden hoşlanmıyorsanız diğer filmlere doğru koşarak uzaklaşın.

Spoiler Sevenlere Not: Özellikle süper kahraman rolüyle parlamış aktörlerin bir anda biten iş hayatlarına dair Birdman göndermesiyle Batman, filminde oynayan Michael Keaton, hasılat konusunda Edward Norton’un gölgesinde kalması durumu filmin en sevdiğim tarafıydı. Acaba gerçekte Edward Norton nasıl biridir? Haydi sağlıcakla kalın. 🙂

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) (2014)
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) poster Rating: 7.8/10 (409,603 votes)
Director: Alejandro G. Iñárritu
Writer: Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo, Raymond Carver (play)
Stars: Michael Keaton, Emma Stone, Kenny Chin, Jamahl Garrison-Lowe
Runtime: 119 min
Rated: R
Genre: Comedy, Drama, Romance
Released: 14 Nov 2014
Plot: Illustrated upon the progress of his latest Broadway play, a former popular actor's struggle to cope with his current life as a wasted actor is shown.

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close