Animasyon (Animation)Çizgi RomanDram (Drama)Fantastik (Fantasy)Film İncelemeleri

Basilisk: The Kouga Ninja Scrolls

Basilisk, mangadan neredeyse birebir olarak esas alınarak, Kisaki Fumitomo tarafından yönetilmiş 2005 yapımı, 24 bölümlük bir anime. Konuya yabancı olanlar için de sıkça karıştırılan anime ve manga konusunu da kısaca açıklamaya çalışayım.  Manga, Japoca kelime kökü olarak 1770’lere dayanan, Japonların kendi çizgi romanlarına verdikleri isimdir. Kendi karakteristik çizgilerine sahiptir. Kurgu ve sahne kompozisyonları bakımından neredeyse benzersiz, özgün yapımlardır. Standart çizimlere sahip bir çizgi romanın çevrilmiş bir versiyonunu okuyorsanız büyük ihtimalle o çizgi romanın hangi ülkenin yapımı olduğu konusunda bir fikir yürütemezsiniz. Ama bu durum Japon çizgi romanlarında değişir. Kocaman gözlü, yok denecek kadar küçük burunlu, kadınların küçücük, erkeklerinse kocaman ağızlı olduğu bir figürü nerede görseniz tanırsınız. Bir de “büyük meme takıntısını” da unutmamak lazım tabii.

Animeler ise (ki kelimenin kökü Fransızca’ya dayanır) Japon çizgi filmlerine verilen isimdir. Her ne kadar başarılı birçok örneğinin dayanağı mangalar olsa da uyarlandığı kaynağın manga olması gibi bir zorunluluk söz konusu değildir. Çizimleri gibi geçtiği evrenlerinde de belli kuralları vardır. (Bkz. Anime Kanunları)

İşte bu yazımın asıl öznesi olan Basilisk: The Kouga Ninja Scrolls, yukarıda açıkladığım gibi mangadan TV’ye uyarlanan başarılı örneklerden birisi. Ülkemizde de MTV Türkiye’nin neredeyse yeni kurulduğu dönemlerde iyi bir dublaj ile Anime Gecesi adı altında, başka bir Gonzo yapımı olan Hellsing ile seyirciye sunulmuştu. Tabii böylesi kaliteli bir animeyi hedef kitleyi de doğru seçerek yayınlayan MTV Türkiye kayda değer bir seyirciye kanalı cazip hale getirmeyi başarmıştı.

Normalde Uzakdoğu animelerine pek aşina değilimdir. Muhtemelern herkesin izlediği Tsubasa gibi yaygın örnekleri bir kenara bırakırsak, Dragon Ball ve Hellsing gibi birkaç animeden başkasını da izlediğimi hatırlamıyorum.

Basilisk - Iga Klanı Üyeleri
Basilisk – Iga Klanı Üyeleri

Animenin konusu ise çok da ilginç, özgün bir konu değil. Anime, İga ve Kouga isimli iki düşman kabilenin, I. Hattori Hanzo Sama tarafından neredeyse zorla imzalatılmış barış anlaşmasının, II. Hattori Hanzo San zamanında (ki bu zaman dilimi de düşmanlığın 400. yıllarına denk gelmektedir) bozulmasıyla birlikte iki kabilenin seçkin on savaşçısının birbirini katletmeye başlar. Mükâfat ise, kazananın, sonraki Shinobi olarak kendisine ve kabilesine 1000 yıl boyunca hizmet edilmesi olacaktır.

Bu düşmanlık o kadar eski zamanlara dayanmaktadır ki, animede anlatılan 10 günlük sürede savaşanlardan hiçkimse asıl düşmanlık sebebini bile bilmez. Bu durumu düzeltmek isteyen iyi taraf temsilcisi Kouga kabilesinin reisi Gennosuke Sama, durumu düzeltmek namına barış anlaşmasının bozulmadığı zaman diliminde kötü tarafın temsilcisi olan İga kabileseinin Ninja sanatlarından habersiz yetişen iyi niyetli reisi Oboro Sama ile nişanlamak ve akabinde evlenmek ister. Bu şekilde bu anlamsız düşmanlığa da bir son verilecektir. Ama anlaşmanın bozulmasını fırsat bile İga kabilesinin vücudundaki iblis sayesinde ölümsüzleşen ninjası Tenzen Sama, bu haber henüz Kouga kabilesine ulaşmadan kıyıma başlar ve olaylar gelişir.

Her kabile için seçilen 10 savaşçının da benzersiz olan yetenekleri ve iyi kurgulanmış olması, gerçekten çok akıcı, gözlerinizi bir an alamayacağınız bir animenin hazırlanması için yetmiş ve artmıştır bile.

Karakterleri ise şöyle kısaca tanıtayım:

Iga Klanları: Oboro , Ogen , Hotarubi , Koshiro , Tenzen , Yashamaru , Nenki , Rusai , Jingoro , Akeginu.

Kouga Klanları:Gennosuke , Danjo , Saemon , Kagero , Hyouma , Udono , Jubei , Shogen , Gyobu , Okoi.

Iga Klanları

Iga Oboro
Ogen öldükten sonra Iga’nın lideri olur, kendisinin hiçbir ninja yeteneği yoktur ama onun doğuştan gelen yeteneği; “Gizem Göz” dedikleri bir ninjanın ona karşı teknik uygularken dikkatini bozabilir.Kouga Gennosuke’ye aşıktır çok çaresizdir çünkü Gennosuke’yi çok seviyordur.

Iga Ogen
Iga Klanı’nın lideridir.Bir zamanlar Kouga’dan Donjo’ya aşıktır ama yıllardır süren savaşlar kalplerini taş yapmıştır.

Iga Hotarubi

Hotorubi kendi klanından olan Yashamaru’yu sevmektedir.Bu aşk Hotarubi’nin feci şekilde can vermesine neden olacaktır.Her ne kadar İga klanındakiler Hotarubi’nin gençliği ve tecrübesizliği yüzünden savaşmasına olumlu gözle bakmasada Hotarubi savaş içinde rol almaktadır.Hotarubi’nin özelliği kelebekleri ve tabi ki de kolunda gizli olan yılanıdır.Yılanı kör edebilecek güçte zehir atmaktadır.

Iga Chikuma Koshiro

Chikuma Koshiro İga’da bulunan en güçlü ninjalardan biridir. Tenzen’in öğrencisidir ve İga Klanında Tenzen’e en sadık ninjadır. Koshiro’nun özelliğine gelince Koshiro nefesiyle hava girdabı oluşturabilmektedir. Bu hava girdabı çok güçlü olduğu gibi zaten Gennosuke Sama’da bunu Koshiro’yu kör ettiği bölümde belirtmiştir. Ayrıca savaşırken oraklarını kullanmaktadır.

Iga Yakushiji Tenzen
Animenin en kötü karakterlerden biridir. Ölümsüz ninja olarak bilinir ve 400 yıldır yaşadığı bilinir.Kouga’nın yok olmasını en çok isteyen kişidir şüphesiz. Bu arada bir bölümde ölmsüz müsün sorusuna yanıtı şuydu; “Ölmeyi bi türlü beceremiyorum”. Bir bölümde de her ne kadar gizli gücü olarak ölümsüzlüğü kullansa bile bu durumdan hoşnut olmadığını ve kendini bu eylemlere itecek psikolojiyi için bu boşlukta olma durumunu sebep olarak gösterir.

Iga Yashamaru
Iga’nın en iyi ninjasıdır Ogen’e göre.O da Hotarubi’ye bağlıdır, savaşırken kadın saçlarını kullanır. Bu saçları özel bir reçine ile güçlendiren Yashamaru, asla kopmayacak inanılmaz keskin saç-ipleri ustalıkla kullanır.

Iga Mino Nenki
Saçlarını ve vücududaki bilimum kılları ölümcül bir şekilde kullanabilir. Tabiri caizse kıldan oluşan bu ninja kıllarını ve saçlarını kullanarak çok etkili bir savaş tekniğine sahiptir.Ancak öfkesi ve kibiri nedeniyle daha ilk bölümlerden ölmektedir.

Iga Azuki Rousai
Elleri ve kolları uzayıp esneyebilir. Büyük kafasıyla dikkat çekmektedir. Iga klanının (Tenzen Sama’nın ölümsüzlüğünü saymazsak) en yaşlılarından birisidir. Yaşına rağmen oldukça çevik ve güçlü olduğunu girdiği birçok ikili ve çoklu mücadelede gösterir. Okoi’nin şehvetine yenik düşerek Okoi tarafından öldürülür.

Iga Amayo Jingoro
Bir çeşit sülüğe benziyen ihtiyar ninja kendini sümük kıvamına sokarak her deliğe girebilir. Bunun dışında belirgin bir ninja kabiliyetine sahip değildir.Sıvışkan bir şekle girebilen Amayo Jingoro’nun en çok korktuğu şey tuzlu sudur.

Iga Akeginu

Oboro’nun korumasıdır. Koshiro’yu platonik olarak sevmektedir, hatta onunla bir gün evleneceğini düşünür. Özel tekniği ise vücudundan kanlar fışkırtarak kendini saklayabilmesidir. Tenzen’e büyük bir sadakat ile verilen görevleri yerine getirmeye çalışır ve en geç ölen karakterlerden biri olarak göze çarpar.

Kouga Klanları

Kouga Gennosuke
Danjo öldükten sonra manjidani lideri olmuştur.Kendisi de Oboro’ya aşıktır.İki köy arasındaki savaşın içinde bir haksızlık olduğunu düşündüğü için savaşı saçma bulup gerçekleri öğrenmek için Hattori’nin yanına Sempu Kalesi’ne gitmek ister.O bir ninjanın sahip olmak istediği en güçlü yeteneğe sahiptir.Gözleri düşmanını hiptnotize eder ve düşmanını rahatlıkla öldürebilir. Hatta düşmanları hipnotize olduğu için kendi kendilerini bile öldürür.


Kouga Danjo

Kouga Klanı’nın lideridir. Danjo’nun ninja özelliği zehirli dikenlerdir.Danjo Ogen Sama’yı sevmektedir.Ogen Sama klanları arasındaki savaşı Kouga klanının başlattığını düşünerek Kougalılara ve tabi ki bunun yanında Danjo’ya da düşman olmuştur ve içinde bulunan Danjo’ya olan sevgisi yıllar süren savaş sebebiyle bitip tükenmiştir.Danjo ile Ogen birbirlerini öldürmektedir.


Kouga Kisaragi Saemon

Onun yeteneği öldürdüğü kişinin yüzüne ve sesine sahip olabilmesidir. Okoi’nin abisidir.Hotarubi’yi öldürmektedir.


Kouga Kagero

Gennosuke’ye aşıktır ve Gennosuke’nin Oboro’yu sevmesi Iga’ya nefretini arttırmaktadır. Yetenekleri ise vücudu zehirle beslenmektedir.İlişkiye girdiği kişiyi öldürebilir.Çok çekicidir. İlişkiye girmek isteyen düşmanın öpmemek elde değildir.


Kouga Hyouma

Hyouma kem göz tekniğini kullanan bir kör bir samuraidır. Yanlış kişileri öldürmemek için her zaman gözleri kapalı gezer.Danjo’dan sonra en çok güvendikleri kişidir. Gözleri kapalı olsada her şeyi çok iyi hissedebilir.Gennosuke’nin de eğitmenidir. Eğitmenliği sırasında kem göz tekniğini Gennosuke’ye o öğretir.


Kouga Udono Jousuke

Oldukça şişman ve tatlı bir karakterdir. Hava torbası tekniğini kullanır ve top gibi yuvarlanır. Çok esnek bir vücuda sahiptir. Bir bölümde Akeginu ile savaşırken, Jousuke’nin kafasını gövdesinden ayırmak isteyen Akeginu’nun kılıcı Jousuke’nin esnek yanağında sıkışır ve Akeginu amacına ulaşamaz.


Kouga Jimushi Jubei

Kolları ve bacakları olmayan ve böceğe benzeyen Kouga Ninjası’dır. Falcılıkla ilgilenir. Özel giysisindeki küçük metalleri kullanarak (sürünerek) hareket eder. Özel savaş taktiği ise, gırtlağında sakladığı kamayı uzun dili ile düşmanına saplayabilme kabiliyetidir.


Kouga Kazamachi Shogen

Animenin ilk bölümündeki müthiş savaş sahnesinin kahramanlarından biridir. Örümcek gibi hareket etme onun gibi ağ yapabilme gibi bir özelliği vardır. Sırtındaki kabur ve yüzü itibariyle animedeki en çirkin karakterlerden birisidir. Bu yüzden animeyi ilk izleyen herkes, sözü edilen ilk bölümdeki savaş sahnesinde, anime kanunları sebebiyle kötü tarafın üyesi olduğunu zanneder. Kouga kabilesinde ilk ölenler arasındadır.


Kouga Gyobu

Kendini duvarlara ve objelere gömerek gizlemek gibi bir özelliği vardır. Ayrıca çok güçlü biridir. Kouga kabilesinin en kaslı üyesidir. Silah kullanmadan elleriyle düşmanlarını alt edebilir. Bütün ailesi Igalılar tarafından öldürüldüğü için onlardan nefret eder ve onların ölmesi için elinden gelini yapmaya kararlıdır.


Kouga Okoi

Saemon’un kardeşidir. Erkek gibi yetişmiştir ve rakipleri ona dokundukları anda bir daha kurtulamazlar ve o da onların kanlarını emerek öldürür. Animedeki en abartılı kadınsı hatların çizildiği karakterlerden birisidir.

 

Anime toplam 24 bölümden oluşmaktadır.

1. “Mutual Killing”
2. “Quickening Two Situations”
3. “Insect swarm of mercilessness”
4. “A late night walk within an unfriendly mansion”
5. “The Six Principles Of The Ninja”
6. “Falling Tears And Adoration”
7. “Hell of Human Skin”
8. “Ruthless Mist of Blood”
9. “Downpour of Despair”
10. “Judgement from On High”
11. “Hopeless Pebbles”
12. “Magic Lantern Memories”
13. “The Butterflies` Wild Dance”
14. “Scattering Flower Channel”
15. “Execution at Sea”
16. “Fleeting Portrait of Reminiscence”
17. “Wandering in the Darkness”
18. “Dawn of Total Darkness”
19. “Ferocious Woman`s Vicious Scheme”
20. “The Flux of Mercy”
21. “Kagero, the Charismatic Assassin”
22. “The Moans of the Fallen Spirits”
23. “Eternal Embrace”
24. “A Chance of Meeting in the Afterlife”

Oldukça ağır şiddet ve erotik sahneler içerdiğinden manga +18 yaş ibaresi ile satılmıştı. Anime’nin de ondan geri kalır yanı yok. Dolayısıyla 18 yaşından küçüklerin bu diziyi izlemelerini önermiyoruz. Animelerden ya da genel olarak Japon menşeili kurguların her hayranının mutlaka izlemesi gereken bir animason olduğunu kesinlikle belirtmeliyim. Ayrıca gerçekten kaliteli bir “sonla” bitmesi de beni ayrıca mutlu etti. Spoiler olmaması için buraya yazmıyorum. Eminim izleyince siz de bana hak vereceksiniz. Fikriniz olması açısından fragmanı da ekleyip yazımı sonlandırıyorum. Sağlıcakla kalın.

https://www.youtube.com/watch?v=tpAD1n6cOL8

Kaynaklar: Ekşi Sözlük, Wikipedia (TR, ENG), animeciler.com

Basilisk: Kôga ninpô chô (2005–)
Basilisk: Kôga ninpô chô poster Rating: 8.0/10 (2,670 votes)
Director: N/A
Writer: N/A
Stars: Laura Bailey, Nana Mizuki, Kôsuke Toriumi, Troy Baker
Runtime: 25 min
Rated: TV-MA
Genre: Animation, Drama, Fantasy
Released: 12 Apr 2005
Plot: The year is 1614 AD. Two warring ninja clans, each supporting a son of Hidetada Tokugawa as the next shogun, send ten representatives each to fight to the death for the possession Tokugawa ...
Iga Oboro
Ogen öldükten sonra Iga’nın lideri olur, kendisinin hiçbir ninja yeteneği yoktur ama onun doğuştan gelen yeteneği; “Gizem Göz” dedikleri bir ninjanın ona karşı teknik uygularken dikkatini bozabilir.Kouga Gennosuke’ye aşıktır çok çaresizdir çünkü Gennosuke’yi çok seviyordur.Iga Ogen
Iga Klanı’nın lideridir.Bir zamanlar Kouga’dan Donjo’ya aşıktır ama yıllardır süren savaşlar kalplerini taş yapmıştır.
Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close