Aksiyon (Action)Fantastik (Fantasy)Film İncelemeleriMacera (Adventure)

Deadpool

2016’nın ilk süper-anti kahraman filmi Deadpool 12 Şubatta tüm yurtta vizyona girdi. Yabancı mizah ve sosyal medya sitelerinde viral ya da resmi reklamları gösterimden aylarca önce başarılı bir şekilde muhtemel izleyiciye zerk edilen film için beklentiler oldukça yükselmişti ama bu beklentiler boşa çıktı mı çıkmadı mı zevklerim ve bilgim dahilinde anlatmaya çalışayım.

Öncelikle Deadpool’u Marvel Evreni filmlerinde ilk defa görmüyoruz. Meraklılarının daha önceki filminde de gördüğünden emin olduğum X-Men Origins: Wolverine ile beyaz perdeye merhaba diyen karakterimizin bu filmi ise öncekine göre oldukça farklı. X-Men Origins: Wolverine’de General Stryker‘ın özel mutant laboratuvarında süper mutantların özel güçlerinin kokteyliyle coşan Wade Wilson bu filmde çizgi romanlara daha sadık bir senaryoyla karşımıza çıktı.


Yazının devamı filmi izlememiş olanlar için spoiler içerir

Deadpool 2016
Deadpool 2016

Deadpool’un bu çizgi roman evreninden haberdar olmayanlar tarafından bile bu kadar çok sevilmesi sebepsiz bir durum değil. Öncelikle Deadpool’a özel bir durumu da yazıya eklemek istiyorum; Deadpool, çizgi roman kahramanı olduğunun farkında olan bir süper kahraman. O yüzden filmde seyirciyle konuşan bir kahraman görünce şaşırmayın.

Kahramanımızın hikayesini de es geçmek doğru olmaz. Wade Wilson başarılı bir askerdir ama bir Amerika klasiği olan askerden dönüp tekrar şiddet dolu işlerde hayatını idame eden birisi olarak karşımıza çıkar. Para karşılığı başkalarının pis işlerini yapan birisi olarak çok da örnek birisi olduğu söylenemez. Hafif çatlak olması da bu hayata renk katan unsurlardan birisidir ve bu durum en renkli süper kahraman filmlerinden birisi olmasına yeter de artar bile.

Aşkitoma sevgilerle <3 Deadpool
Aşkitoma sevgilerle

Wade Wilson yine her zamanki gibi müdavimi olduğu bara gider ve orada kendisi gibi oldukça zorlu bir çocukluk geçiren Vanessa’yla (konuyla ilgisi yok ama Yunanca kelebek demek, fazla bilgi göz çıkarmaz) tanışır. Deadpool da manyak olduğu için Vanessa’yla tanışmak için çocukken yaşadığı kötülükleri ve yokluğu yarıştırmaya başlar ve bu durum hanım kızımızın oldukça ilgisini çeker. Ne kadar güzel bir tanışma denemesi değil mi? Birbirleri için yaratıldıklarını anlayan çift, deli gibi aşık olur ve vücut sıvılarının çılgınlar gibi değiştiği, aman sabahlar olmasın gecelerine yelken açar. Ta ki bir gün Wade pat diye yere düşene kadar.

Yapılan tetkikler sonucunda Wade’in oldukça ölümcül 3 kansere aynı anda yakalandığı anlaşılır. Derdine derman olma iddiasıyla Wade’in karşısına çıkan gizemli kötü adamımız çiftin hayatını değiştirecek bir başlangıcın da müsebbibi olacaktır. İddia olarak kalmayan tedavi ise hastalıktan kıvranan kahramanımız için müthiş bir iyileşme yeteneği olur ama bu tedavinin yan etkisi olarak derisinde çok kötü deri deformasyonları sebep olur. Wade’in kostüm giyme sebebi de budur. Yazının başında da yazmış olduğum gibi Wade, bir kahraman olmayı istemez, gelen teklifleri de reddeder.

Deadpool en ölümcül silahlarından birini kullanırken
Deadpool en ölümcül silahlarından birini kullanırken

Kahraman filmleri klişelerini yerden yere vuran film ise aynı hikayeyi bir çatlağın gözünden anlattığı için alışılagelmiş filmlerden başarıyla sıyrılmayı başarır. Filmin asıl konusu da Wade’in yani Deadpool’un bu deformasyonu düzelteceğini söyleyen doktorun peşine düşüp sevdiği kadına tekrar kavuşmasıdır. Ama olması beklenen her sahne dalga geçile geçile anlatılır ve seyirciye de oldukça keyifli anlar vadeder.

Filmi, gösterime girdiği ilk gün, 16:30 seansında izledim ve ilk defa o seansta bir salonun bu kadar dolu olduğunu gördüm. Filmden çıkanlar da oldukça mutlu görünüyorlardı. Siz de bu tür filmlerden hoşlanıyorsanız mutlaka gidin ve filmi izleyin derim. Yazımı bitirmeden önce bir öneride bulunmak istiyorum. Film, süper kahraman filmi diye sakın çocuk çoluk filme gidelim demeyiniz, çok üzülürsünüz. Zira filmde birçok sahne ve espri direk yetişkinler hedef alınarak hazırlanmış.

Bir başka filmde görüşmek üzere.

Deadpool (2016)
Deadpool poster Rating: 8.1/10 (530,311 votes)
Director: Tim Miller
Writer: Rhett Reese, Paul Wernick
Stars: Ryan Reynolds, Karan Soni, Ed Skrein, Michael Benyaer
Runtime: 108 min
Rated: R
Genre: Action, Adventure, Comedy
Released: 12 Feb 2016
Plot: A fast-talking mercenary with a morbid sense of humor is subjected to a rogue experiment that leaves him with accelerated healing powers and a quest for revenge.
Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Watchmen – Kafa İzni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close