Aksiyon (Action)Film İncelemeleriGizem (Mystery)Suç (Crime)

Conspiracy Theory

Biraz gerilere giderek farklı bir filmi yazayım istedim bu sefer. 1997 yapımı, bir Mel Gibson harikası olan Conspiracy Theory (Komplo Teorisi) filmimin adı. Yazımın taslağını çıkarınca aslında daha önce sözünü etmediğim, garip, bir o kadar sıkıntılı olduğunu düşündüğüm bir rol ile dikkatimi çeken Mel Gibson’ın performansı hakkında söylenmesi gerekenleri söylemeden asıl konuya geçmek istemedim açıkçası. Deli diyeceğim, fazla kaçacak belki ama her delinin divane olmadığı önermesinden yola çıkarak obsesif bir meczup diyebileceğim bir taksi şoförünü çanlandıran Mel Gibson belki de hak değeri bulmayan filmde oyunculuğunun doruklarında geziniyor.

Yalnız şöyle bir durum daha var. Şahsi kanaatimce Hollywood’a bir bayan 3 sebepten ötürü baş role seçilir;

1- Gerçekten çok güzeldir

2- Gerçekten çok yeteneklidir

3- Yapımcıların ya da filmin finansör Hollywood mafyası tarafından torpillidir.

Şimdi aşık olunacak kadın rolünde bir film hikayesi okuyunca gerçekten çekici bir bayan bekliyor ya er kişi, işte benim bir türlü ısınamadığım isimlerden birisidir Julia Roberts. Bu konuyu düşündüğümde ekşi sözlük’te mutlaka başlığı açılmıştır dedim yanılmadığımı gördüm. Hislerime tercüman 2 entry’i kayıtlara geçmesi açısından buraya ekleyeyim 🙂

[quote]

Julia Roberts ve 32 dişi

bülent ersoy kişisinin ifadesiyle “fırın kapağı” gibi bir ağızdır. gelgelelim, bi insana fırın kapağı da ancak bu kadar yakışır.

(shirak, 05.12.2007 23:15)

bir keresinde ayşe özgün’kendisi ile yapılan bir söyleşide, bu uzuv için, “leğen gibi ağzı var, ama sempatik işte olay o” gibisinden bir laf etmişti. paylaşmak istedim.

(lamazigogo, 05.12.2007 23:20)

[/quote]

Conspiracy Theory (Komplo Teorisi)
Conspiracy Theory (Komplo Teorisi)

Filmin konusu ise oldukça eğlenceli. Gerçekten iyi kurgulanmış komplo teorilerine kimsenin hayır diyeceğini sanmıyorum açıkçası. Jerry Fletcher (Mel Gibson) da hayatındaki karanlık bir dönemden sonra taksi şoförlüğü yapan ama hayatının tamamını, davranışlarının anormalleşmesine, çevresini alıştıracak kadar komplo teorilerine adamış bir adamdır. Filmin ilk sahnesinden itibaren gerçekten ilgi çekici komplo teorileriyle izleyiciyi “hadi canım, o kadar da olamaz” nidaları eşliğinde ekrana kilitliyor.

Ben de bu komplo teorilerinden ilgimi çekenleri not aldım ve biraz araştırdım. İlginç sonuçlar yok değil. Sizinle paylaşayım.

  • 8 Temmuz 1979 günü, bütün Nobel almış olanların babaları toplanılarak Birleşmiş Milletler askerleri tarafından silah zoruyla plastik kaplarda meni vermeye zorlandılar. Bunlar dondurulup Rockefeller buz pistinin altında saklandı.

1996 yılında kopyalanan ilk koyun olan Dolly’i hatırlarsınız sanırım. Ne kadar sansasyonel bir gelişmeydi değil mi? İşte klon koyun Dolly’nin kopyalanmasından çok değil iki sene sonra 1998’de Richard Seed adlı bir doktor, ABD’nin Chicago kentinde bir insan klonlama kliniği açacağını duyurmuş, daha sonra da kendi karısını klonlayacağını açıklamıştı. (Nisan 2001, Bilim ve Teknik) Bir de bu tür komploların olmazsa olmazlarından birisi de Rothschild ya da Rockefeller ailelerinin ismidir. Kendileri hakkında yazılıp çizilen dünya kadar teori var. İlginizi çekiyorsa biraz araştırın derim.

  • Suya ne katıyorlar sizce? Fluorit. Evet, fluorit. Sözde dişlere iyi geliyormuş. Gülünç! Gerçek etkisi ne biliyor musunuz? İradenizi zayıflatıp, özgürlüğünüzü kısıp, yaratıcılığınızı engelliyor. Devlete köle üretimi.
[quote]dişe belli bir fayda sağlamadığı ve beyinde tahribat yaptığı konusundaki bulgular güçlendiği için bazı doktorların diş macunu kullanımını da tavsiye etmemelerine neden olan madde  (dreamer, 22.01.2003 09:49 ~ 09:50)[/quote]
Bu konuda CERRAHPAŞA ÖĞRENCİ BİLİMSEL DERGİSİ‘nin “Floridin melatonin seviyeleri ve alzheimer benzeri nörodejeneratif hasarla ilişkisi üzerine bir hipotez” diye güzel bir derlemesi mevcut. İlginizi çekiyorsa okumanızı öneririm.
Conspiracy Theory (Komplo Teorisi)
Conspiracy Theory (Komplo Teorisi)
  • “Demokrasi mi? Sen öyle san!” İnternet, bültenler, bildiriler… Bizi ahmak sanıyorlar. Bush “Yeni Dünya Düzeni”nden bilerek söz etti. Hatırlıyor musunuz? Bush masondu ve CIA’nin eski başkanıydı. Komplocuların anında işe koyulup komplo kuracaklarını biliyordu. Güvenirlikleri kalmadı.

New World Order (Yeni Dünya Düzeni) dedikleri ne olsa acaba? Güneşe göç var da kalan biz miyiz diye kendi kendime sormuyor değilim. İsterseniz şu yazıyı bir okuyun.

  • Hayvanlara alet takıp nerede olduğunu izliyorlar. Köpeğin derisi altına|alet yerleştiriliyor. Kimlik gibi. Yani bir sonraki adım herhalde aletin bize veya çocuklarımıza takılması. Sonra biz daha anlamadan bir bahaneyle…
Sanırım bu konunun teorilendirilecek bir komplo tarafı kalmadı. Artık takip o kadar kolaylaştı ki bize takacakları ekstra bir chip’e gerek yok. Yanılıyor muyum yoksa?
  • (Yüz doları göstererek) İnce metal parçası var ya? İşte izleme aleti. Evinizde bunlardan varsa elden çıkarın. Sizi izlerler. Her yüzlüğün yeri biliniyor.
Bu kadar kolay değil de yeni dolarların mürekkeplerinde kullanılan boyaya eklenen takibi kolay bir element sayesinde yüklü miktarda dolarların konumunu bulabildikleri oldukça yaygın bir komplo teorisidir.
  • Jerry gazete okur ve başlık budur:”Başkan Türkiye’ye gidiyor”.  Sonrasında Jerry’nin gözü fırlatılacak mekik haberine takılır. İşaretlenen mekik haberi ve sonrasında yapılan incelemede 3,5 yılda 6 büyük deprem gerçekleştiği istatistiği Jerry’i kuşkulandırır. Ve Jerry, bu durumdan Alice’i haberdar etmek ister ve aralarında şu diyalog geçer:

-Nükleer silah denemesi mi?
-Hayır onların modası çoktan geçti.
-Deprem silahı mı?
-Başkan Türkiye’de olacak. Fay hattı boyunca.
-Sebep?
-Sebep mi? 50 milyar dolar yeterli bir sebep mi?

Açıklamaya gerek var mı bilmiyorum ama 19 Ağustos 1999 depreminde (Vikipedi’den aldığım değerlere göre) (Allah rahmet eylesin) ölen on binlerce vatandaşın yanı sıra toplamda “364.405″ hasarlı bina ve iş yerleriyle yüz binlerce hayat yeniden başlamak zorunda kaldı. Böyle tesadüflerden nefret ediyorum!

  • Oliver Stone – George Bush bağlantısı:

– Tabii ki Stone onların sözcüsü. O’nun bildiklerini bilip ülkeye yayacak güce sahip birini bırakırlar mı? Demek ki kesinlikle Bush’a çalışıyor. Hala hayatta olması da ilginç. Peki kanıtlayabilir misin?
-Hayır. İyi bir komplo kesinlikle ispatlanamaz. İspatlanırsa bir yerde hata yapılmış demektir.

Oliver Stone’nun ekşi sözlük’teki başlığını okumanızı öneririm. Teker teker buraya kopyalamanın gereği yok sanırım.

İşte dikkatimi çeken teoriler bunlardı. Bunların dışında sizi hiç sıkmayacak “ayarında” aksiyon sahneleriyle bezeli bu filmi keyifle izleyeceğinize kefil olurum. Ayrıca komplo teorileri falan derken neredeyse yazmayı unuttuğum bir ayrıntı daha var; filmin müzikleri. Kesinlikle bir yerlerden bulup arşivinize katın derim.

Yazımı, filmin mottosu olan “paranoyak olman takip edilmediğin manasına gelmez” vecizesiyle yazımı bitirip, sizi filmin fragmanıyla baş başa bırakıyorum. Asla arkanızı kollamayı unutmayın! 🙂

Conspiracy Theory (1997)
Conspiracy Theory poster Rating: 6.7/10 (77,468 votes)
Director: Richard Donner
Writer: Brian Helgeland
Stars: Mel Gibson, Julia Roberts, Patrick Stewart, Cylk Cozart
Runtime: 135 min
Rated: R
Genre: Action, Crime, Mystery
Released: 08 Aug 1997
Plot: A man obsessed with conspiracy theories becomes a target after one of his theories turns out to be true. Unfortunately, in order to save himself, he has to figure out which theory it is.

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close