Film İncelemeleriKomedi (Comedy)

Clerks

Clerks’den bahsederken, illa ki önce Kevin Smith’den bahsetmek lazım. Kevin Smith, New Jersey doğumlu (ve New Jersey aşığı) bir film yönetmeni, yazar, oyuncu (kısmen) ve çizgi roman yazarı. Clerks, Kevin Smith’in ’94 yılında çektiği ilk filmi olup yaklaşık 27.000 dolara mal olmuş ve gişede 3 milyon dolar  gelir getirmiştir. 27.000 doların, Smith’in çizgi roman koleksiyonunu satması ve on adet kredi kartının limite dayanması ile elde edildiğini bilmek, sanırım çalışmanın ne kadar özverili olduğu konusunda size bir fikir verecektir.  Sundance film festivalinde gösterime girip ödül alan film, Miramax’in dikkatini çekmiş. Bu sayede sinemalarda gösterime girmiş ve ardından da Cannes Festivali’nden ödül almış. Böylece, Kevin Smith film sektörüne iddialı bir adım atmış.

Filmin konusu kısaca şöyle: Quick Stop ve RST Video isimli iki dükkanın tezgahtarları Dante ve Randall’ın bir gün boyunca başından geçenler. Çok enteresan değil mi? Aslında değil. Ancak ölümüne komik. Film, çoğu Kevin Smith filmi gibi karakterler ve dialoglar üzerine kurulu. Hayatındaki her şeyden sürekli şikayet eden ancak bunu değiştirmek namına bir şey yapmayan konformist Dante ve hiçbir kuralı umursamayan halinden memnun Randall’ın sürekli atışmaları, müşterilerin acayiplikleri, seks üzerine açık ve komik tartışmalar, dükkanın önünde uyuşturucu satan Jay ve Silent Bob parasızlıktan siyah-beyaz çekilmiş bu filmi inanılmaz komik ve renkli hale getirmeye yetiyor da artıyor. Kevin Smith’in bu filmle yakaladığı tadı çoğu filminde bulmak mümkün. Hatta Jay ve Silent Bob hemen hemen her filminde yer almakta. Hatta çok sevilen bu karakterler alakasız filmlerde bile yer almış. Jay, geveze, küfürbaz, seks düşkünü bir tip. Silent Bob ise… Adı ipucu veriyordur herhalde. Tabi bir de Bob’u Kevin Smith’in canlandırdığını söylemekte fayda var.

Filmde geyik muhabbetinin ve absürt olayların ardı arkası kesilmiyor ancak sonlara doğru ciddi ciddi hayatı sorgulatacak bir boyuta geliyor. Öyle ki, “Nasıl oldu şimdi bu yahu?” dedirtiyor. Yani cinselliğe dayalı espriler çok yoğun olsa da American Pie tarzı tüm film “ehehehüe” diye güldürüp filmin sonunda dandik bir mesajla kapatan filmlerle kıyaslamak abes kaçar. Bunu yazmamın sebebi filme iki “göt-meme” muhabbeti geçti diye benim “abazan komedi” diye tabir ettiğim sınıfa sokacak bir sürü insan olduğunu bilmem.

Son olarak, filmin büyük çoğunluğu tek mekanda geçmekte ve öneden belirttiğim gibi siyah-beyaz. Müzik seçimlerinin de başarılı olduğunu söyleyebilirim. Zaten bir efsaneye göre Smith, paranın çoğunu müziklere yatırmış ancak ne kadar doğrudur bilmiyorum. Normalde filmde ne olup bittiğini göremediğimiz bir sahne de yıllar sonra DVD’de animasyon olarak eklenmiş, güzel de olmuş. Küfürlü konuşmalarla sorununuz yoksa ve zekice diyalogların ağırlıkta olduğu filmlerden hoşlanıyorsanız Clerks, size güzel vakit geçirtebilecek bir film. Hatta belki de bende olduğu gibi Kevin Smith takıntınızın başlangıcı.

Clerks (1994)
Clerks poster Rating: 7.8/10 (183,786 votes)
Director: Kevin Smith
Writer: Kevin Smith
Stars: Brian O'Halloran, Jeff Anderson, Marilyn Ghigliotti, Lisa Spoonauer
Runtime: 92 min
Rated: R
Genre: Comedy
Released: 09 Nov 1994
Plot: A day in the lives of two convenience clerks named Dante and Randal as they annoy customers, discuss movies, and play hockey on the store roof.

Etiketler
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Buna da bakın!

Close
Close
Close