Aksiyon (Action)Bilim Kurgu (Sci-Fi)Dram (Drama)Film İncelemeleri

X-Men: First Class

İlk olarak 1963’de Stan Lee tarafından bir çizgi roman olarak yaratılan X-Men bir sinema filmine dönüştürülmesi ve ülkemizde de gösterime girmesi 2000 yılının sonlarına denk geliyor. Bir evrim değişikliği sonucunda Homo Sapiens yani insan türünün Homo Superiors yani mutantlara dönüşümünü konu alıyordu. Tabii bu basit hali, X-Men: First Class ile birlikte bugüne kadar serinin 5 sinema filmi çekildi ve hepsinde de farklı konular yer alıyordu. Mutantlar arası iç çekişmeler ve savaşlar, geçmişleri, güçlerinin oluşumu, insan-mutant ilişkileri vesaire…

X-Men serisinin şüphesiz en sevilen karakteri ise Logan, lakabıyla Wolverine olmuştur şüphesiz. Hatta bildiğimiz gibi, serinin bitiş filmi X-Men: The Last Stand’dan sonra yapımcılar karakterlerin geçmişlerini konu alacak filmler yapmaya karar vermişti ve buna Wolverine’yi anlatan X-Men Origins: Wolverine ile başlamıştı. Her ne kadar özünde çok başarılı bir yapım olmasa da benim gibi her X-Men ve Wolverine sever, bu filmi de beğenerek izlemişti.

2010 yılında X-Men: First Class duyurulduğunda ise benim kafamda şüpheler vardı ve önyargıyla yaklaşmıştım açıkçası biraz da. Zira bu yeni filmde kült karakter Wolverine bulunmayacaktı ve çok da renkli bir karakter olmayan Professor X ve Magneto’nun geçmişi anlatılacaktı. Yani “Birinci sınıf”a  bir geri dönüş olacaktı. İzledim, beğendim hatta çok beğendim ve önyargının ne kadar kötü bir şey olduğunu bir kez daha anladım çünkü X-Men: First Class kesinlikle harika bir öze dönüş olmuş; bir çok sürprizle…

Yazının kalanı “spoiler” içermektedir

X-Men: First Class her ne kadar Professor X ve Magneto’nun doğuşunu anlatıyor gibi gözükse de, esasında X-Men’in doğuşunu, lakapların nasıl geldiğini, okulun nasıl kurulduğunu, ayrışmaları da anlatıyor ama en çok Erik Lehnsherr yani Magneto üzerinde duruyor; daha doğrusu Magneto’nun intikamının üzerinde.

Bilindiği gibi zaten direkt Magneto üzerine bir film yapılması düşünülüyordu ve onun senaryosu da bu filme dahil edilmişti. X-Men: First Class da zaten hemen Magneto’nun yani Erik’in çocuğuyla başlıyor. Yahudi soykırımı sırasında Magneto’nun ailesinden koparıldığını ve olayların başlangıcının da annesinin öldürülmesine dayandığını görüyoruz.

Charles Xavier ve Mystique’nin de çocukluktan beri birlikte büyüdüğünü ve aslında çok iyi birer arkadaş olduklarını görmek ise eminim bir çok izleyiciyi şaşırtmıştır. Aynı şekilde Hank McCoy, bilinen ismiyle Beast’ın o hale nasıl geldiğini ise yine First Class sayesinde görmüş oluyoruz.

Eminim herkesi şaşırtan ve aynı zamanda sevindiren olay Hugh Jackman’ın yani Wolverine’nin filmde 5 saniyeliğine dahi olsa gözükmesi oldu ki haberim yoktu ve beklemiyordum bunu. Logan’ın, Professor X ve Magneto’ya “Go fuck yourselves” cevabının ardından iki dostun mekanı direkt terk etmesi ise ilginç bir enstantaneydi şüphesiz. Burada seyircilerin kafasına takılan bir soru var, ona da açıklık getirelim; “1960’lı yıllarda Wolverine nasıl bu kadar genç olabiliyor? O yıllarda henüz doğmamış bile olması gerekmez miydi?” Aslında bunun cevabını X-Men Origins: Wolverine filmini izleyenler bilecektir. Wolverine mutant özelliklerinden ötürü yaşlanmıyor arkadaşlar, hatta kendi filminde görüyoruz ki kardeşiyle birlikte Amerikan iç savaşına dahi katılıyorlar. Yani herhangi bir mantık hatası mevcut değil.

Filmde başka mantık hataları olduğunu iddia edenler de var tabii, örneğin; filmin sonunda, Charles Xavier’in vuruluşunu ve nasıl sakat kaldığını görüyoruz. Halbuki daha önceden Profesör’ün yürüyememe sebebini başka biliyorduk değil mi? Aslında X-Men çizgi romanlarının bir çok farklı çeşidi var ve bana kalırsa bu da iyi bir alternatif olmuş.

Senaryoya neredeyse tam not verebilirim çünkü hiç bir şey açıkta kalmıyor ve X-Men ekibinin doğuşu çok güzel anlatılıyor. Professor X ve Magneto’nun aslında dost olduğunu daha önceden biliyorduk ama bu kadar detaya hiç bir filmde de inilmemişti, bu bağlamda First Class serinin fanlarının kafasındaki soru işaretlerini de bir bir aydınlatmayı başarıyor.

“Beni duyuyorsan, söylediğin her şeyin doğru olduğunu bilmeni isterim. Gelecek biziz fakat ne yazık ki, sen annemi öldürdün.”

Fazla da diyebilecek bir şey yok X-Men: First Class hakkında, herkese önerebileceğim bir yapım ve dolu bir senaryoya sahip. Serinin de bana kalırsa en iyi filmi.

X-Men: First Class (2011)
X-Men: First Class poster Rating: 7.8/10 (529,263 votes)
Director: Matthew Vaughn
Writer: Ashley Miller (screenplay), Zack Stentz (screenplay), Jane Goldman (screenplay), Matthew Vaughn (screenplay), Sheldon Turner (story), Bryan Singer (story)
Stars: James McAvoy, Laurence Belcher, Michael Fassbender, Bill Milner
Runtime: 132 min
Rated: PG-13
Genre: Action, Adventure, Sci-Fi
Released: 03 Jun 2011
Plot: In 1962, the United States government enlists the help of Mutants with superhuman abilities to stop a malicious dictator who is determined to start World War III.

Etiketler
Daha Fazla

4 Yorum

  1. Serinin hayranları mutlaka çizgi romanları da bir şekilde bulup okumalılar. Özellikle Wolverine hayranları. Sanırım şu anda güncel olarak Old Man Logan basılmakta. Elektronik ortamda da bulunması zor değil. Meraklılarına duyurulur 🙂

  2. bu mantık hatası size hediyem olsun; last stand filminde professor x ve magneto jean grey’in evine gidiyolar jean daha çocuk professor kel magneto yaşlı ve hala beraberler ha bide professor x yürüyebiliyo hatırlayalım first class filminde ikili ayrılırken proffesor ün sırma saçları var ve magneto da gayet genç. hadi diyelim bunu sineye çektik farklı senaristler farklı yönetmenler dedik. e abi beast denilen adam o uçağı yapmış, professorun herkeze ulaştığı o dalga metreyi yapmış mystique ile olayı olmuş ekibin en kilit elemanlarından biriyken last stand da bi tek wolverine -kanka ben genç ken bunlarla bi ara takılmıştım diyo. bu nasıl bir mülayimliktir beast

    1. Dediklerinizin hepsi doğru, mantık hatası olarak gözükeblir ama işte X-Men’in bir sürü varyasyonu var, öyle ki bırakın filmleri çizgi romanlarda bile birbirinden ayrılıyorlar. Farklı yönetmenleri de işin içine katınca böyle bir şey çıkmış ortaya ama buna bir “serinin özüne ihanet” olarak bakamayız bu nedenle de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close