Bilim Kurgu (Sci-Fi)DiziDram (Drama)Western

Westworld Başlarken

Son zamanlarda hazır elimizi dizilere atmışken görmezden gelinmeyecek bir yapımı daha meraklılarına duyurmak istedim. Nur topu gibi western-bilim kurgu dizimiz Westworld’ün henüz iki bölümü yayınlandı ama arayı kapatmak için ihtiyacınız olan tek şey toplamda 2 saat ve düzgün bir internet bağlantısı.

Diziyi benim için cazip kılan şey ise, bir dizide beklenmeyecek zenginlikteki kadrosu oldu. Hatta şöyle kabaca bir liste vermek istiyorum:

Bu şeklinde uzayıp gidiyor liste. Tüm kadroya da bu linkten bakabilirsiniz.

Dizinin yaratıcıları, senaryosu 1973’te Michael Crichton tarafından senaryosu yazılan aynı isimli diziden ilhamla oluşturmuşlar yapımı. Esasında yeni bir şey yok elimizde ama dizinin işlenişi, prodüksiyon, görsel efektler hiç öyle yabana atılır cinsten değil. Her sahnesi dolu dolu 1’er saatlik bölümler halinde yayınlanan diziyi film diye izletseler emin olun kimse yadırgamaz.

Gel gelelim dizimizin konusuna. Şimdi bu noktada spoiler vermek gibi bir korkum yok çünkü dizinin an itibariyle 9.2’lik IMDb puanından sonra 4. bölümde diziyi bitireceklerini sanmıyorum. Haliyle sözünü edeceğim şeyler sadece iki bölüm sonrasındaki seyir notlarımdan ibaret.

Westworld'te bir figuran
Westworld’te bir figuran

Yazının yazıldığı kategoriden de anlaşılacağı üzere, Westworld, vahşi batı ve bilim kurgu ögelerini harmanlayan bir yapım. Yalnız bu birbirinden oldukça uzak olan bu iki kavramı bir araya getirmek her yapıcının harcı değil. Bunun rezil örneklerini daha önce görmüştük. Westworld’te seçilen yöntem ise, insanların biyolojide/teknolojide kendilerini sınırlayan “ölüyü diriltmek” gibi olayların konuşulduğu bir ortamda, her şeyin serbest olduğu tematik bir lunapark işletmeciliği. Bunu da zenginleri eğlendirmek şeklinde pazarlıyorlar ve oldukça başarılı oluyorlar. Hani her şeyin serbest olduğu dedim, lafın gelişi değildi o. Normal hayatta yapamayacakları her şey için Westworld’e giden zenginler kendi deyimlerince büyülendikten sonra bir daha oradan vazgeçemiyorlar. İstedikleri kadınla/erkekle birlikte olduktan sonra istedikleri insanı/hayvanı öldüren bu zenginler aynı zamanda bu dünyada hiçbir şeyden zarar görmemekteler. Bir nevi süper güçlere sahip oluyorlar yani. Bunun yanı sıra figüranların da programlandıkları algoritma dolayısıyla önceki günlerde yaşadıkları vahşet dolu anları da kabus olarak görüp belli bir bilince sahip olarak programlandıkları çizginin çıkmaları da ayrı bir distopya olarak bizi bekleyen hikayelerden biri.

Siyahlar içindeki Ed Harris iz peşindeyken
Siyahlar içindeki Ed Harris iz peşindeyken

Bunun yanı sıra orada belirlenen temalara göre hareket edenlere ise programlanmış organik robotlar diyebiliriz. Lobotomi sonrasında iradeleri kaybolmuş “insanlar?” birer oyuncu olarak sahnelere konurlar ve o gün yaşanan her ne ise, bir sonraki güne hafızaları bomboş birisi olarak geri dönerler. Mesela vurulan bir figüranın her türlü “tamiratının” da bir gecede tamamlandığı inanılmaz büyüklükte bir  tesiste bunların gerçekleştiğini görünce, operasyonun büyüklüğü konusunda fikir sahibi oluyoruz.

Bu anlattıklarım Westworld’u işletenlerin istediği şeyler. Ama parkın içinde, her giden ziyaretçinin aksine Man in Black rolündeki Ed Harris, bu parkta oynanan farklı bir oyunun olduğunu daha düşünür ve kendince ipuçlarını toplaya toplaya ilerler. Figüranların bilip de bizim bilmediğimiz, labirent denilen bir alt katmanı daha olan Westworld’te, Man in Black’in kim olduğu, Anthony Hopkins’in oynadığı Dr. Robert Ford ile bu oyunun bir ilişkinin olup olmadığı ya da tanrı kompleksiyle istediği “insanı” yaratmaya çalışan Dr. Ford’un geleceği gibi sorular bizim için oldukça sürükleyici hikayeler.

İnsanların üretim süreci
İnsanların üretim süreci

Dediğim gibi henüz iki bölümü yayınlandı dizinin ve emin olun birçok saçma salak dizideki gibi zamanı doldurmak namına bir dünya “uzaklara bakıp dalmalı” sahneden ziyade diyaloglarıyla, sahne seçimleriyle ve en önemlisi harika oyunculuklarla oldukça iyi bir yapım Westworld. Bu yazı vesilesiyle beni diziden haberdar eden site yazarlarından Goncolos‘a teşekkürlerimi iletmeyi borç bilirim.

Westworld (2016–)
Westworld poster Rating: 9.1/10 (43,916 votes)
Director: N/A
Writer: Lisa Joy, Jonathan Nolan
Stars: Evan Rachel Wood, Thandie Newton, Jeffrey Wright, James Marsden
Runtime: 60 min
Rated: TV-MA
Genre: Drama, Sci-Fi, Western
Released: 02 Oct 2016
Plot: A series inspired by the 1973 film of the same title written by Michael Crichton about a futuristic theme park populated by artificial beings.
Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close