Bilim Kurgu (Sci-Fi)Dram (Drama)Film İncelemeleri

The Man From Earth

Milyon dolarlık Hollywood filmlerine gerçekten bir konusu olan sağlam bir alternatif mi arıyorsunuz? En azından ben arıyordum ve aradığımı da buldum. Tek mekânda çekilmiş kitap gibi bir film hem de. Uzun zamandır böylesi bir filme hasrettim açıkçası. Tek mekân filmleri genelde ilgimi çeker ama teknik olarak o kadar zor bir tarzdır ki en ufak bir kusurda izleyici kusacak kıvama gelir. İşte bu korkaklıkla izledim The Man From Earth’ü…

14000 yıl boyunca yaşamak… Yaşamak ama ne yaşamak… Buda’nın öğrencisi olmak, kutsal bir dinin elçisi olmak ve Van Gogh’un yakın arkadaşı olmak gibi düşünmesi bile insanın kalp atışlarını hızlandıracak birden çok fiilin faili olduğunuzu düşünün. Tabii yaşlanmıyorsunuz da… Böylesi bir durumu kime ve nasıl anlatırdınız?

Filmimizin neredeyse tamamı bir odada bir gurup akademisyen ile geçen bir sohbet şeklinde izleyiciye aktarılıyor. Ama zerre kadar sıkılmadan izliyorsunuz. Öyle ki siz de o sohbette bulunup soru sormak için adeta can atıyorsunuz. (Yazının devamı filmi izlemeyenler için spoiler içerir)

John, gerçek anlamda bir mağara adamıdır. En ilkel yöntemlerle avlanmış mağaralarda yıllarını harcamış bir kabile üyesidir. Ama 35 yaşından sonra fiziksel olarak yaşlanma süreci sonlanır. Ve o şekilde çevresinin korku sembolüne döner. Büyü ile çevresindekilerin ruhunu alıp genç kaldığı sanrısı ile kabileden kovulur veya kaçar. O konuda John da emin değildir çünkü hafızası sıradan bir insanınkinden çok da farklı işlememektedir.

İşte böylesine uzun bir geçmişten gelen John Oldman (ki soyadındaki kinaye filmde direk geçer 🙂 ), üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştığı 10 yılın ardından alışkanlık haline getirdiği tebdili mekânda hayır vardır düsturuyla taşınmaya karar verir. Bu karardan oldukça etkilenen arkadaşları belki de bu gidişe kendilerinin sebep olduğunu düşünerekten John’a ısrarcı bir şekilde gidiş amacını sorarlar. Belki de yaşadığı binlerce yıl sonrasında, hikayesini anlatabileceği en uygun ortamı yakaladığını düşünen John, arkadaşlarına durumunu mümkün mertebe alıştıra alıştıra anlatmaya çalışır. Bir süre sonra da durumun ispat edileceği ya da çürütüleceği argümanların olmadığına kanaat getiren arkadaşları sordukları sorular sonrasında John’dan aldıkları oldukça tatminkâr ve mantıklı cevaplarla hikayeye iyice inanırlar. Ama anlatılanlar ve yaşananlar, herkesin kaldırabileceği bir durum olmadığından, bu serüvenin bir takım istenmeyen sonuçları da ortaya çıkar. Bana göre filmin mükemmel bir sonu vardı. Bunu da buraya yazarak izleyiciye saygısızlık etme derdinde değilim tabii ki.

200.000 $ bütçeyle çekilmiş ama gayet ciddi bir hasılat elde etmiş olan The Man From Earth, hiçbir dijital efekt olmaksızın çekilmiş. Bilim-kurgunun nasıl yapılması gerektiğine dair ders niteliğinde olan filmin 2007’de gösterime girdiğini de kayıtlara geçmesi babında yazayım. Açıkçası böylesi bir filmi bu kadar geç izlediğim için ciddi ciddi üzüldüm.

Ey sinemasever! Mutlaka ama mutlaka bu bir yolunu bul ve filmi edin. Sonra da kendine bir iyilik yap ve filmi koca bir fincan kahve eşliğinde izle.

The Man from Earth (2007)
The Man from Earth poster Rating: 8.0/10 (132,998 votes)
Director: Richard Schenkman
Writer: Jerome Bixby
Stars: David Lee Smith, Tony Todd, John Billingsley, Ellen Crawford
Runtime: 87 min
Rated: NOT RATED
Genre: Drama, Fantasy, Sci-Fi
Released: 13 Nov 2007
Plot: An impromptu goodbye party for Professor John Oldman becomes a mysterious interrogation after the retiring scholar reveals to his colleagues he has a longer and stranger past than they can imagine.

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close