Aksiyon (Action)Bilim Kurgu (Sci-Fi)Film İncelemeleriGerilim (Thriller)

Looper

Siteye yazı yazmanın ne ciddi bir motivasyon işi olduğunu bu satırları yazarken daha iyi idrak ettiğimi itiraf ederek 9 ay sonra tekrar izlenimlerimi aktarmak için, arkaplanda Philip Glass’ın Glassworks çalışmasının introsu çalarken klavyenin başına geçiyorum.

Biz siteye para kazanmak için yazı yazmıyoruz, sadece beğenilerimizi okur ve sinemaseverlerle paylaşarak, ortak zevkler odağında aldığımız keyfi katlamak istiyoruz.

Aradan geçen uzun zamandan sonra da “eh işte” dediğim bir filmi, filmden haberdar olmayanlar için buraya yazayım istedim.

Hollywood’un gerçekten ciddi bir içerik üretme sorunu yaşadığını, ben de dâhil olmak üzere sitede yazan birçok yazar dile getirmişti. Özellikle bu fikir kabızlığı, 70’ler ve 90’lar arasındaki neredeyse başyapıt diyebileceğimiz filmlerden sonra o kadar yavan kalıyor ki, önceki filmlerle karşılaştırdığımız için direk burun kıvırıp bir köşeye atabiliyoruz.

Looper da bu sorunları ortadan kaldıran, bundan yıllar sonra hatırlayacağımız bir film değil. Ama kendince bir hava yaratmak da istemiyor değil.

Yazının devamı, filmi izlememiş olanlar için seyir zevkini kaçıracak ayrıntılar barındırabilir.

Öncelikle filmin ana hatlarını kısaca anlatmaya çalışayım. Filmimiz gelecekte, 2044 yılında geçiyor. Filmimizin anlatıcısı, Joe (aynı zamanda esas oğlan) yaşadığı zamandan 30 yıl sonra zaman yolculuğunun icat edildiğini zaman sonradan alınan kararlar doğrultusunda yasadışı kabul edildiğinden söz ederek filme başlıyor. Tabii zaman yolculuğunun yasa dışı olduğu, çeteler tarafından kullanılmayacağı anlamına gelmez. Zira çeteler de infazlarını, gelişen takip sistemlerinden kurtarıp kendilerini aklamak için zaman yolculuğu vasıtasıyla cinayet işlemeye başlarlar.

Esas oğlan Joe da ( genliğini Joseph Gordon-Levitt, yaşlı halini Bruce Willis oynamakta ) bu cinayet işlerinde geçmiş zamandan sorumlu bir katil/looper’dır. Filmi izlememiş olanların “Nasıl yani? Geçmiş zaman katili mi?” dediğini duyar gibiyim. Anlatayım. 2074 yılındaki çetelerden sorumlu biri geçmişe yani 2044 yılına gider ve gelecekteki bağlantılar için belirli yerlerde infazları gerçekleştirmek üzere katil toplamaya başlar. Gelecekteki çete üyeleri, öldürülecek insanları, belli looper’lara belli saatlerde yollarlar. Looper’lar da tam o saatte orada beliren, kafalarına çuval geçirilmiş kurbanları belirir belirmez vurup, infazı gerçekleştirirler.

Her looper, yaptığı anlaşma gereği infaz ettiği bedenden işi karşılığı gümüş külçe ile ödemesini alır. Ama anlaşmaya göre henüz looper’ın bilmediği gelecekteki hali ile çete bir anlaşmazlığa düşerse, kişinin bedeni kendi geçmişteki bedenine kurban olarak yollanır. Looper, öldürdüğü kişinin kendisi olduğunu, sırtına bağlı, bir nevi emeklilik ikramiyesi olan altın külçelerden tanır ve o andan itibaren emekli olur.

Filmin belli bir dönemine kadar Joe’nun gençlik hali dışında başrol namına kimseyi görmüyoruz desek yeridir. Ama gelişen olaylar neticesinde looper’lar bir bir infaz için geçmişe gönderilir (filmde buna döngüyü kapatmak diyorlar ki “loop” da döngü zaten…).

İşte bu noktada hikâyeye Joe’nun yaşlı hali olan Bruce Willis da katılmakta. Sebebi bilinmeyen bir temizlik operasyonu sonrası tüm looper’ların döngüleri bir bir sonlandırılmaktadır.

Normalde zamanı hiç sekmeyen işlerin birinde 2 dakikalık bir gecikme sonrası infazı için tereddüde düşen Joe bir anda kendi yaşlı halini karşısında görür ve bir anlık gecikmeyle kendisini vurmaz/vuramaz.

İlginç bir şekilde filmdeki hemen her looper, kendi infazını gerçekleştirdikten sonra parti yapacak kadar hayatından memnundur ama işler göründüğü kadar da kolay geçiştirilemeyecektir.

Gerçekleşmeyen infaz sonrasında peşine düşen mafyadan kurtalmaya çalışan yaşlı ve genç Joe, birbirlerinden bağımsız olarak kişisel, anlık hedeflerinin peşine düşerler. Yaşlı Joe, kendisini ölüme gönderen ve karısının ölümüne sebep olan gelecekteki düşmanının peşine düşerken genç Joe peşindeki mafya/çete elemanlarıyla amansız bir kovalamacanın içinde bulur kendini.

Şimdi işin içinde zaman yolcuğu olmasa, gayet iyi gidiyor diyeceğimiz filmin bilim kurgudan çok aksiyona kaydığı için beğenimi kazanamadı ama böyle düşünmeme sebep başka sorunlar da var. Örneğin bu durumda en çok merak edilen durumlardan birisi, kişinin genç halinin, yaşlı hali ile konuşacakları olabilecekken Joe çok anlamsız bir şekilde inanılmaz bir düşmanlıkla, tıpkı bir yabancıyı öldürmek ister gibi yaşlı halini öldürmeye çalışır. Hâlbuki yaşlı haline yardım ederse, mutlu olduğu evlilik hayatını kurtarıp daha uzun bir hayat yaşayabilecektir.

Bruce Willis ve Joseph Gordon Levitt
Bruce Willis ve Joseph Gordon Levitt

Ayrıca Back to the Future gibi zaman-mekân bütünlüğünü esas alan zaman yolculuğu temalı filmlerde gördüklerimizin aksine zaman yolcuğu yapan birinin geçmişteki ölümü, tüm bir geleceğin değişmesine sebep olmasını bırakın, hiçbir efektif değişikliğe bile neden olmamakta. Filmin bu noktası çok muallâkta kalmış ki Joe’nun kendi yaşlı haliyle sohbet ettiği sırada –ki bir defa tek sohbet etmekteler- bu minvalde sorduğu sorular, kendi yaşlı hali tarafından oldukça saldırgan bir şekilde geçiştirilir ve “nasıl oluyorsa oluyor işte” dercesinde üstü kapatılır ve kovalamacaya devam edilir.

Filmin sonu ise bir o kadar zorlama bir olmuş. Yaşananlara sebep olarak aranan 10 yaşındaki bir çocuk yaşlı Joe’nun hedefiyken, gencin korumasına geçer ve genç Joe bütün bunlara son vermek için kendini vurarak bu sonsuz döngüyü kırar. Açıkçası beni zerre kadar etkileyen bir son göremedim ne yazık ki.

Ayrıca filmin esas sahnelerinin 2044’te geçtiği halde prodüksiyonun zayıflığı oldukça göze batmaktaydı. Jet motorlu, uçan ama kaporta olarak 1950 model Harley Davidson olması böyle bir gelecek iddiasında bulunan film için oldukça komik olmuştu. Sonradan yaptığım araştırmayı yanlış hatırlamıyorsam film 30 milyon dolar gibi bir bütçeyle çekilmiş. Ayrıca 67 yaşındaki Bruce Willis için bu tür filmlerin artık uygun olmadığını, tıpkı başkaları namına utanır gibi izledim. Sanırım koşma sahnelerinde bile dublör kullanılmıştı.

Yine de türün meraklıları için ilgi çekici bir film olabileceğini düşünerekten, izlemeden DVD ya da BR Disc alarak arşiv yapılacak bir film olmadığını hatırlatarak yazıma son veriyorum. İyi seyirler.

Looper (2012)
Looper poster Rating: 7.4/10 (437,015 votes)
Director: Rian Johnson
Writer: Rian Johnson
Stars: Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis, Emily Blunt, Paul Dano
Runtime: 119 min
Rated: R
Genre: Action, Crime, Drama
Released: 28 Sep 2012
Plot: In 2074, when the mob wants to get rid of someone, the target is sent into the past, where a hired gun awaits - someone like Joe - who one day learns the mob wants to 'close the loop' by sending back Joe's future self for assassination.

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Buna da bakın!

Close
Close
Close