“Beni tarihle yargıla ve felsefeyle döv” adabıyla film çeken Wachowski kardeşlerin yeni filmi ülkemizde Jüpiter Yükseliyor adıyla gösterime girdi. Ben de arkadaşlarımın önerisiyle (ki bu arkadaşlarımdan birisi 2.01m 140 kilo civarından olduğu için teklifi geri çevirmek olmazdı) filmi izlemeye gittim. Yani beklentim biraz yüksekti demezsem yalan olur ama sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; film berbattı. Ama filmi beğenenler bana çürük domates atmadan önce lütfen söyleyeceklerime kulak verin.

Malum bu aralar dünya bize dar geldiği için gözlerimizi uzaya diktik. Başka gezegenlerde maden araştırmalarının da başladığı bu günlerde bunları görmek çok da garip değil ama yavan filmler, insanın canını sıkmıyor da değil. Filmin ana teması aslında fena değil. Biraz sözünü edeyim de haklı ya da haksız olduğuma siz karar verin. Dünyamızdaki en büyük sorunlardan birisi malum ham madde ve enerji savaşları. Bu sorunların hepsini ama hepsini aştığımız bir zaman dilimi düşünün. Uğruna savaşacak bir şey kalmayınca sizce en büyük derdimiz ne olur? Bunu bir düşünün bence. Wachowski kardeşler de makyaj endüstrisinin her geçen gün biraz daha büyüdüğünü göz ardı etmeyerek kadınların en ciddi sorunlarından birine çözüm bularak yaşlanma, daha uzun yaşama ve nihayetinde neredeyse “ölümsüzüm” diyeceğimiz bir hayat. Evet, gençlik iksiri.

Filme göre bugün üstünde yaşadığımız gezegen aslından bizim değil. Biz nasıl bitkileri yetiştirip geleceğimize kaynak sağlıyorsak, bizden daha yüksek medeniyetler, kendi geleceklerini kurtaracak kaynakları elden edebilmek için insanların tohumunu dünyaya atarlar ve filmdeki zaman diliminde hasat zamanı verilecek karar anını izledik. Bir önceki paragrafta sözünü ettiğim gençlik “iksirinin” her bir tüpü için 100 insan hayatı sona ermektedir. Yalnız hasat zamanına karar veren 3 kardeşin annesine ait olan dünyamız, muhalif diğer kardeşlerin, annelerinin genetik mirası olan kızı (ki bu kızın adı Jüpiter) bulmak için paralı, ocak üyesi, kurt-insan melezi eski asker Caine Wise’ı (Channing Tatum) dünyaya gönderir. Şekil-şukul bir ağabeyimiz olan Caine, gerçek anlamda uçarak kaçarak kızı bulur ve tüm düşmanlarını -ne gariptir ki- alt etmeyi başarır. Kesinlikle klişe olmasından kaynaklanmayan olaylar zinciri dolayısıyla kızımız, 3-4 defa en son saniyede kurtarılır. Kimse zarar görmez, sonra da en yakın kahveye gidip bayat çay içerler.

Kurtların Büyüttüğü Caine

Kurtların Büyüttüğü Caine Wise

Ben bu yazıyı ne ciddiyetle yazdıysam film de seyirciye o ciddiyetle olayı anlattı. Yabancı yok aramızda, filme 4 puan verdim şahsen. Az değil, bir bilet 11 lira. Tavsiyemi dinleyin, gidin 11 liraya konserve haşlanmış fasulye ve yarım kilo tavuk göğsü alarak yiyiniz efendim. Afiyet olsun.

Not: Sean Bean ölmüyor.

Jupiter Ascending (2015)
Jupiter Ascending poster Rating: 5.4/10 (143,686 votes)
Director: Lana Wachowski, Lilly Wachowski
Writer: Lilly Wachowski, Lana Wachowski
Stars: Mila Kunis, Channing Tatum, Sean Bean, Eddie Redmayne
Runtime: 127 min
Rated: PG-13
Genre: Action, Adventure, Sci-Fi
Released: 06 Feb 2015
Plot: A young woman discovers her destiny as an heiress of intergalactic nobility and must fight to protect the inhabitants of Earth from an ancient and destructive industry.