Aksiyon (Action)Bilim Kurgu (Sci-Fi)Film İncelemeleriMacera (Adventure)

Hardcore Henry

Oyunlardan devşirilen filmler, sinema dünyası için yeni bir şey değil ama bu seferki film adından söz ettirmeyi sonuna kadar hak ediyor. Bu farklılıktan söz etmek için ilk önce FPS yani Firs Person Shooter kavramı hakkında iki kelam etmem gerek. Aksiyonun içindeki kahramanın perspektifinden görülen FPS oyunlarına bugünkü manasıyla 1992 yapımı Wolfenstein 3D ile tanıştık. Ekranın ortasında görülen silah ve belki kahramanın eli/kolu dışında başka bir şey göremiyorduk. Bu da oyunu oynayana kendini oyunun içinde hissini vermek/güçlendirmek için yapılan bir şeydi. Call of Duty ve Battlefield oyunlarını mutlaka duymuşsunuzdur sanırım. O oyun serilerinin hepsi FPS mesela. Ne kadar popüler olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım. Sadece YouTube’da yapacağınız aramalarla bile oyunun ne kadar fanatiği olduğunu görebilirsiniz.

Yazının ilerleyen bölümlerinde seyir zevkini kaçıracak ayrıntılar olabilir.

FPS oyunların ekran görüntüleriyle sayfayı doldulmak yerine bunu videolarla anlatmayı uygun gördüm. Aşağıda bu türe ait ilk oyunu ve gelişmiş bir örneğini izleyebilirsiniz.

Böylesine ciddi bir kitleden sinema dünyasında neden faydalanılmasın değil mi? İşte sektördeki bu açığı 12’den vuran yapım Hardcore Henry oldu. Her ne kadar çekim teknikleri açısından oldukça başarılı olsa da baş rolünü neredeyse hiç göremediğimiz filmin konusu da bir o kadar zayıftı.

Henry rolünde izlediğimiz Ilya Naishuller, gözlerini bir hastanede açar. Kolunu ve bir bacağını kaybetmiş olan Henry, ileri teknolojiyle donatılmış bu hastanede kendisi için özel hazırlanan, ona ciddi güç verecek olan protezleri için hazırlanmaktayken sıra sesine geldiğinde hastaneye baskın yapılır ve ses telleri düzeltilmeden karısı olan doktoruyla birlikte hastaneden kaçmak zorunda kalır. Karısı kötü adamların eline düşen Henry, tahmin edileceği üzere düşmanlarıyla amansız bir mücadeleye girer. Girer girmesine ama hikayede ciddi boşluklar her ilerleyen dakikada daha da canınızı sıkar. Örneğin oldukça önemli bir rol üstlenen asıl düşmanın bir mutant olması ve bu konuda hiçbir şeyin anlatılmaması en ciddi problemlerden birisiydi benim için.

Hardcore Henry
Hardcore Henry iş başındayken…

Fragmanda Tim Roth‘u görüp benim gibi heyecanlananlardansanız şimdiden söyleyeyim; filmde Tim Roth yok desek yeridir. Bütçeleri yetmedi galiba. 🙂 Ama filmi sürükleyip götüren Jimmy rolünde Sharlto Copley var ki o olmazsa direk filmi çöpe atın derdim herhalde.

Neyse efendim daha fazla ayrıntı vermeden, çekim tekniğinin hatırına filmi izleyin ama sonra hemen unutun derim. Bu arada unutmadan bir şeyi daha eklemek istiyorum yazıma. Oyun gibi film falan deyip çocuklarınıza bu filmi izletmenizi önermem. Kavga dövüş falan derken kan gövdeyi götürüyor. Haliyle bu filmi de sadece yetişkinlerin ulaşabileceği yerlerde muhafaza ediniz. Bir sonraki filmde görüşmek üzere. Kendinize iyi bakınız. 🙂

Hardcore Henry (2015)
Hardcore Henry poster Rating: 6.8/10 (48,387 votes)
Director: Ilya Naishuller
Writer: Ilya Naishuller (screenwriter), Will Stewart (additional writing by)
Stars: Sharlto Copley, Danila Kozlovsky, Haley Bennett, Tim Roth
Runtime: 96 min
Rated: R
Genre: Action, Adventure, Sci-Fi
Released: 08 Apr 2016
Plot: Henry is resurrected from death with no memory, and he must save his wife from a telekinetic warlord with a plan to bio-engineer soldiers.

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close