Aksiyon (Action)Bilim Kurgu (Sci-Fi)Film İncelemeleriGerilim (Thriller)Korku (Horror)

Cowboys & Aliens

Sinemalarımızda, film adını çevirenleri zorlamayacak bir yapım olarak vizyona giren filmlerden birisiydi Cowboys & Aliens (Kovboylar ve Uzaylılar). Trailer’ı da IMDb’de ilk gördüğümde ciddi ciddi şaka olduğunu düşündüğüm bir yapımdı. Zira ilk yayınlanan trailer için siteye yazdığımda da bunu site takipçileriyle paylaşmıştım. Hani bu tepkiyi bir tek ben mi verdim diye özellikle bu filmin adı ve konusunu bir başkasıyla paylaştığımda “Nasıl yani? Ciddi misin?” şeklinde tepkilerle karşılaştım. İsterseniz siz de filmi izledikten sonra izlemeyenlere filmi kısaca anlatın. Sizin de garip tepkiler alacağınızı garanti ederim.

Şimdi gel gelelim “merakla” beklenen filmimize. Filmimizin başrol oyuncusu, sitemizde iki filmini (Quantum of Solace ve Casino Royale) daha irdelediğimiz yetenekli aktör Daniel Craig. Daniel Craig, 1992’den beri aktör ama şunu kabul etmeliyiz ki gerçek bir yetenek olduğuna, Bond serisine yaptığı iddialı giriş ile kanaat getirdik. Posterde yazan bir diğer isim de geçmişin kamçılı arkeoloğu, günümüzün tecrübeli, yaşlı kurdu Harrison Ford. Bir de  bir poster mankeni güzeliğimiz Olivia Wilde var.

Gözlerini bilmediği bir mekanda açan kahramanımız Jake Lonergan, İngilizce dışında hiçbir şey bilmeyen bir vahşi batılıdır. Adeta yeni bir hayata giriş yapan kahramanımız, adını, nerede yaşadığını ya da nereden geldiğini bilmemektedir. Zira sonradan öğreneceği üzere kendisini uzaylılar kaçırmıştır ve kaçmadan önce hafızasını kaybetmiştir. Uyandıktan sonra bir gariplik hisseden Jake, kolunda tanımlayamadığı bir metal bileklik olduğunu farkeder. Ayrıca vurulmuştur ama bunu da diğer ayrıntılar gibi hatırlamamaktadır.

Bir süre yürüdükten sonra bulunduğu en yakın kasabaya gelen Jake, orada hafızasındaki karanlık noktaları aydınlatacak insanlarla kaderi icabı tanışır. Önceden gözü dönmüş bir haydut olan Jake, yaşadığı hafıza kaybını, insanlık yararına kullanmaya karar verdikten sonra birden bire Albay Woodrow Dolarhyde ile keşisen hayatını, bir gece ansızın uzaylıların istilasına uğrayan kasabalıları kurtarmaya adar.

Şimdi iş burada (Bizimkiler dizisindeki deyimle) cıvıklaşıyor afedersiniz. Uzaylılar, kendi gezegenlerinde para olarak kullanmak üzere “altın” aramak için dünyaya gelir. Daha doğrusu bir gurup öncü birlik dünyaya yollanır. Sonra dünyada bulunan yüklü miktarda altın farkedilince bu uzaylılar da kendi yüksek teknolojileri sayesinden kendi çaplarında sondaj kuyusu acarlar. Ayrıca uçabilen piyade uzaylılar da Allah ne verdiyse düsturundan hareket ederek buldukları üç beş altını toplarlar. Benim kafama takılan başka bir şey daha var; bu uzaylılar ilk başta jet motorlu, metalden uçalar olarak görünmelerine rağmen birden bire altıpatlar ya da domdom kurşunuyla beyni dağılan yaşayan organizmalara dönüşebiliyorlardı. Cem Yılmaz gibi “uzay tabi lazım” diyerek farklı bir kabullenmeyle filmi izlemeye devam ediyoruz.

Şimdi efektleri, sürükleyiciliği falan tamam da “bu kadro, bu film…” deyip bir süre duraklıyoruz. Aslında birkaç paragraf aksiyon eklense oldukça keyifli bir Western filmi çıkabilecekken böylesi garip bir film diye servis edildi bize. Sıkça tekrar edilen Hollywood’un konu sıkıntısını bu filmde de bariz bir şekilde görüyoruz. Sonuç olarak bu tür filmlerden hoşlanıyorsanız izleyiniz ama bilim-kurgu ya da vahşi batı teması ilginizi çekmiyorsa izlemeseniz de bir şey kaybetmeyeceksiniz.

Cowboys & Aliens (2011)
Cowboys & Aliens poster Rating: 6.0/10 (175,114 votes)
Director: Jon Favreau
Writer: Roberto Orci (screenplay), Alex Kurtzman (screenplay), Damon Lindelof (screenplay), Mark Fergus (screenplay), Hawk Ostby (screenplay), Mark Fergus (screen story), Hawk Ostby (screen story), Steve Oedekerk (screen story), Scott Mitchell Rosenberg (Platinum Studios comic book)
Stars: Daniel Craig, Abigail Spencer, Buck Taylor, Matthew Taylor
Runtime: 119 min
Rated: PG-13
Genre: Action, Sci-Fi, Thriller
Released: 29 Jul 2011
Plot: A spaceship arrives in Arizona, 1873, to take over the Earth, starting with the Wild West region. A posse of cowboys and natives are all that stand in their way.
Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir Yorum

  1. bu filmi ilk izlediğimde ne yani bu kadar parayla bu kadar insanla, kadroyla bu mu çıkmış? oldu.
    örneğin en başta kimsenin zarar vermeyi bırak göremediği uzaylılarla filmin sonuna doğru herkesin savaşa girmesi oldukça ironikti 8|

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close