Aksiyon (Action)Bilim Kurgu (Sci-Fi)Film İncelemeleriKomedi (Comedy)Macera (Adventure)

Back to the Future

Öyle bir film düşünün ki içinde geçen her sahne ayrı bir kare olsun, her eşya kapış kapış satın alınsın, yıllar sonra bile yapılan maskotları her mecrada aransın, bir şirketi batıracak kadar başarısız bir arabayı bile filmin fanları gayet ciddi paralara alabilsin. Bu şartları karşılayan, izleyicilerin böylesine benimsediği, Back to the Future‘dan başka kaç tane film sayabiliriz? Gayet akıllıca kurgulanmış, iç içe geçen 3 senaryoyu herhalde Robert Zemeckis gibi yorumlayacak yönetmen sayısı 3’ü geçmez.

Gelelim filme. Ortalama bir Amerikan genci olan Marty Mcfly’ı (Michael J. Fox) kendi akranlarından ayıran tek fark kendi çevresidir. Akranları yerine, çılgın profesör Dr. Emmett Brown (Christopher Lloyd) ile dostluk kurmayı tercih eder.

Doktorun, bir DeLorean’i zaman makinasına çevirmesinin ardından ihtiyacı olan plütonyum için bir terörist grupla anlaşma yapıp, teröristleri kandırmasıyla yaşanan kargaşada Marty kendini 1955’de bulur ve geçmişteki babasıyla tanışıp annesiyle tanışmasına zemin oluşturacak olayları altüst etmesine sebep olacak olaylar hatalar zincirinin başlamasına sebep olur. Genel olarak üçleme (her ne kadar spoiler vermekten kaçınsam da) bu hikayeyi temel alarak başlıyor. Serinin ilk filminde geçmişe, ikinci filminde ise gelecekteki işler berbat edildiğinde geleceğe, filmin sonunda ise bir yıldırım çarpması sonucunda Doktor geçmişe gider  ve serinin son filminde ise artık işlerin nihayete erdirilmesi için tekrar geçmişe, vahşi batıya dönen Marty, Doktor ile işleri “rayına” sokar ve seri müthiş bir sonla bitirilir.1985’de ilk filmi yayınlanan üçlemenin görsel ve işitsel efektleri o kadar iyi hazırlanmış ki bugün, filmin yapıldığı tarihten 26 yıl sonra bile izleyiciyi hiç rahatsız etmeden izletebiliyorsa, yapımcı ekibin önünde saygıyla eğilmekten başka bir şey yapılmamalıdır.

Meraklısına Not: Filmin 25. yılına özel BlueRay discler geçen sene raflarda yerini aldı. Daha önceki yazılarda da bahsetmiştim. Filmin Türkçe dublaj ekibinde Yekta Kopan da olduğunda mutlaka Türkçe dil seçeneğini içeren versiyonlarını tercih etmeniz şiddetle önerilir.

 

Back to the Future (1985)
Back to the Future poster Rating: 8.5/10 (749,874 votes)
Director: Robert Zemeckis
Writer: Robert Zemeckis, Bob Gale
Stars: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Crispin Glover
Runtime: 116 min
Rated: PG
Genre: Adventure, Comedy, Sci-Fi
Released: 03 Jul 1985
Plot: Marty McFly, a 17-year-old high school student, is accidentally sent 30 years into the past in a time-traveling DeLorean invented by his close friend, the maverick scientist Doc Brown.
Back to the Future Part II (1989)
Back to the Future Part II poster Rating: 7.8/10 (347,984 votes)
Director: Robert Zemeckis
Writer: Robert Zemeckis (characters), Bob Gale (characters), Robert Zemeckis (story), Bob Gale (story), Bob Gale (screenplay)
Stars: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Thomas F. Wilson
Runtime: 108 min
Rated: PG
Genre: Adventure, Comedy, Sci-Fi
Released: 22 Nov 1989
Plot: After visiting 2015, Marty McFly must repeat his visit to 1955 to prevent disastrous changes to 1985...without interfering with his first trip.
Back to the Future Part III (1990)
Back to the Future Part III poster Rating: 7.4/10 (291,106 votes)
Director: Robert Zemeckis
Writer: Robert Zemeckis (characters), Bob Gale (characters), Robert Zemeckis (story), Bob Gale (story), Bob Gale (screenplay)
Stars: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Mary Steenburgen, Thomas F. Wilson
Runtime: 118 min
Rated: PG
Genre: Action, Adventure, Comedy
Released: 25 May 1990
Plot: Enjoying a peaceable existence in 1885, Doctor Emmet Brown is about to be killed by Buford "Mad Dog" Tannen. Marty McFly travels back in time to save his friend.

 

 

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close