Aksiyon (Action)Animasyon (Animation)Bilim Kurgu (Sci-Fi)Film İncelemeleri

Appleseed (Appurushîdo)

Yazıyı yazdığım an itibariyle kullandığım bilgisayarımda 400’ü aşkın bir arşivim var. Yeni gelenler ile birlikte bilgisayarımda yer olmadığını farkettim. Arkadaşlardan öneri üzerine aldığım izlemediğim bazı filmleri de silmem gerekince, izlemediğim yaklaşık 100 filmlik klasör için IMDb’nin puanlama sistemini kullanarak sabit diskimde yer açmaya karar verdim. Sileceğim film için de geçerli olan tek kıstas, 7 puan ve üstünü almış olmasıydı. Sırayla bakayım dedim. Direkten dönen filmlerden birisi de 2004 yapımı Appleseed animasyon-filmi olmuştu. Filmi kontrol ettiğimde tam 7 puan almış olduğunu fark ettim ve filme bir şans vermek istedim. Filmi cast’ini de incelerken, yapımcı olarak da John Woo adını görünce “tamam, bu film izlenir” dedim.

Film, 2133 yılında nükleer olmayan, küresel bir savaş sonrasında (asıl kasıt 3. Dünya Savaşı ama bunu filmde açıklmıyorlar) sonrasında, yeryüzünün tamamen yaşanılmaz bir hale gelmesini önlemek için kurulan ütopik bir ülke olan Olympos’ta geçiyor. İnsanoğlu, içindeki zapt edilmez kötülüğü yenemediği fark edince, kurtarılmış bölge olarak tanımlanan Olympos’ta ikinci bir şans arar. Genetik teknolojilerinin de ilerlemesiyle birlikte, insanoğlunun genetiğini değiştirerek, toplumsal ahlak ve değerler için negatif sayılabilecek olguların kaldırıldığı cyborg-insan karışımı, hybrid bir gen haritası çıkarmayı başarır. Bu buluşlar sonrasında, genel refahı sağlaması için oluşturulmuş olan ESWAT birliklerinde görev almak üzere fiziksel açıdan kendilerine en uygun bireylerin genlerini alarak bioroid denilen klonlanmış insan üreterek bu kargaşaya bir son vermek istemektedirler.

İşte bu mevzuda kahramanlarımız ortaya çıkar. Deunan ve Briareos… Deunan ve Briareos birbirini deli gibi seven iki polistir ve ortak çalışırlar. Bir sıcak temas esnasında, Briareos, Deunan’ı korumak için kendini feda eder ve vücudunun büyük bir kısmı zarar görür. Gelişen teknolojilerle (Robocop‘tan hatırlayacağınız üzere) Briareos yarı insan yarı robot bir cyborg’a dönüştürülmek zorunda kalırlar. Ama bu durum, ne işini yapmasına ne de sevdiği kadından uzak kalmasına sebep olmaz.

Tabii Olympos’un bu yükselişi, alışık olunduğu üzere diğer devletler tarafından sevinçle gözlemlenen bir durum değildir ve savaşlar da kaçınılmaz olur. Devletler çıkarları uğruna savaşırlarken gelişen teknolojinin asıl düşman olarak karşılarına çıkmasıyla birlikte, birbirlerine güvenmekten başka şanlarının olmadığının farkına varırlar.

Teknolojinin insanoğlunu kontrol yöntemi ise bana bir hayli yaratıcı bir yöntem olarak geldi. Şöyle ki; insanlar birbirleriyle sürekli olarak bağlantıda kalmak için yeni icat edilmiş ve deli çığ gibi büyüyen bir popülariteyle yayılan bir multimedia-anlık iletişim ve elektronik ajanda görevini gören bir teknolojik oyuncakla adeta kendinden geçmiştir. Bu cihaz, istenilen yaygınlığa ulaştıktan sonra makineler, kontrolü ele geçirme vaktinin geldiği kararına varır. Bu cihazlarla birlikte makineler, kullanıcıların zihinlerine istenilen komutları gönderir ve onları, her verilen komutu yerine getiren bir zombiye dönüştürür.

Bu durumdan kurtulmak için de kahramanlarımın klonlar ve aşklarıyla birlikte klişelerle örülü maceralarına atılırlar. Filmin konusu üç aşağı beş yukarı yukarıda size anlattıklarım gibi. Yanlız önceki yazılarımın aksine bu filmin incelemesini filmi izleyin diye değil, kesinlikle izlemeyin diye yazıyorum. Bir film bu kadar yavan olabilir. Gerçekten bu yazıyı yazmaya karar verdiğim için filmi sonuna kadar izledim. İnanın film tam bir eziyete döndü. Animasyonu, Final Fantasy gerçekliğin demi yapalım, yoksa geleneksel renk derinliğine sahip Japon animeleri gibi mi olsun bir türlü karar verememişler. Bir de filmin ortakları arasında SEGA da olunca oyunlarda fena durmayan karakterlerle çekilen film benim için tam anlamıyla çekilmez bir 100 dakikaya döndü. Bu yazdıklarıma rağmen filmi izlemek istiyorsanız, kaybolacak zamanınızdan benim sorumlu olmadığımı tekrar belirmek isterim 🙂 Bir sonraki incelemede görüşmek üzere…

Appleseed (2004)
Appleseed poster Rating: 7.0/10 (15,878 votes)
Director: Shinji Aramaki, Steven Foster, Mary Elizabeth McGlynn
Writer: Masamune Shirow (comic), Haruka Handa (screenplay), Tsutomu Kamishiro (screenplay)
Stars: Ai Kobayashi, Jûrôta Kosugi, Mami Koyama, Miho Yamada
Runtime: 101 min
Rated: R
Genre: Sci-Fi, Action, Animation
Released: 17 Apr 2004
Plot: In a utopian society created at the end of the third world war, a female warrior who has been plucked from the badlands begins to see cracks in this new facade. And what does this community have planned for the rest of humankind?

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

2 Yorum

  1. öyle bi yazı yazmışsınki insan son satırlarını okumasa hemen bunu izlemeliyim deyip son satırlarını okuyunca da top direkten son anda döndü diyor 🙂

    1. Sürekli beni ekrana bağlayacak bir ilerleme bekledim filmle ilgili ama Hak getire. Adamlar resmen acaba animasyon adına ne yapabiliriz düşüncesiyle yapmış filmi. Aslında konu güzel ama çok çok kötü işlenmiş. En azından o puanı kesinlikle hak etmiyordu benim için 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Buna da bakın!

Close
Close
Close