Fantastik (Fantasy)Film İncelemeleriKomedi (Comedy)

Beetle Juice

Ölümden sonraki hayatımız şimdikinden ne kadar farklı olacak? Yoksa James Dean’ın da dediği gibi hızlı yaşayıp genç mi ölmeliyiz? Yoksa bu soruların cevabını verme kaygısını bir kenara bırakıp fantastik filmlerin adamı Tim Burton’a mı sormalıyız? En azından benim aklıma gelen en deli yönetmen o. Peki bu durumdan rahatsız mıyım? Kesinlikle hayır.

Uzun zamandır Beetle Juice (Türkçe adıyla Beterböçek) hakkında yazayım istiyordum. Üstümdeki üşengeçliği yenmem kolay olmadı ama sonunda başardım 🙂 Şimdi yazarken anımsadım da sizinle de paylaşayım istedim. Filmin adı, posterlerde ya da CD-DVD-BRRay kapaklarında birleşik olarak “BEETLEJUICE” şeklinde geçiyor. İşin garip tarafı birçok kaynak da filmi birleşik isim altındaki başlıklarda incelemiş. Referans noktam olan IMDb’de ise filmin adının ayrık yazıldığını görünce buraya da o şekilde ekledim.

Baldwin kardeşlerden en popüler olanı, yani Alec Baldwin’i en genç haliyle izlediğim film şeklinde aklımda kalmış Beetle Juice. Film 1988’de vizyona girmiş. Yani Baldwin, 30 yaşındayken. Gerçi her ne kadar şu sıralar sinema tecrübesinin büyük bir başarısızlık olduğunu belirterek emekli olduğunu belirtmiş olsa da, Beetle Juice ile gönüllere taht kurduğu da yadsınmaz bir gerçek.

Filmimiz ise, 2 haftalık tatillerini sessiz ve sakin bir şekilde baş başa geçirmek isteyen birbirlerine aşık Adam ve Barbara Maitland çiftinin ölümünden öncesi ve sonrasında kendi evlerine hapsolmalarını anlatıyor. Bakmayın siz, evlilik öncelerini dedim ya; işte o süreç yaklaşık 3 dakika sürüyor. O 3 dakika sonrasında nalburdan arabalarıyla evlerine dönen çift, bir köpeği ezmemek için aniden direksiyonu kırar ve köprüden nehre düşerek ölürler.

Tekrar eve döndüklerinde öldükleri fark eden çift, evlerinden ayrılmadığını fark eder. Sürekli evlerini satmak isteyen bir emlakçı da bu ölümü fırsat bilir ve Maitland çiftinin evini Deetze ailesine satar. Adam ve Barbara’nın bundan sonraki meşgalesi, evlerini satın alan bu aileyi korkutarak evlerinden çıkmalarını sağlamak olur. Korku salma konusunda pek başarılı olmayan Maitland çifti, yardıma ihtiyaçları olduğunu fark eder ve kendilerini kurtarmasını bekledikleri Beetlejuice (Michael Keaton)’ı adını üç defa söyleyerek çağırır.

Sonrasında yaptıkları hatayı fark ederek işleri yoluna koymaya çalışırlar. Tabii bu arada evi satın alan (uzunca bir dönem Helena Bohem Carter’ın gençliği şeklinde aklımda kalan) Deetze’lerin gotik kızı Lydia Deetze (Winona Ryder) –ki kendisi Adam ve Barbara’yı gören tek kişidir- onların bu beladan kurtulmaları için elinden geleni yapar.

Tim Burton’un kendine has anlatım ve espri anlayışıyla güldüren, korkutmayan “korku” filmi olan Beetle Juice zamanın en sağlam görsellerine sahip bir film olarak yayınlandığı dönemde bayağı bir sükse yaptı.

Filmde izlediğiniz efekler için bilgisayar teknolojileri (büyük bir ihtimalle yeterli görülmediği için) kullanılmamış. Bu durumları da kotarmak için Stop Motion tekniği kullanılmış.  Stop  Motion’ın ne olduğunu bilmeyenler için kısaca anlatmaya çalışayım. Stop Motion, objelerin fiziksel manipülasyonundan ya da direk olarak hareket ettirerek kare kare fotoğraflandırlarak hazırlanır. Sinemadaki ideal geçiş kare sayısının da ortalama 24 olduğunu düşündüğümüzde bu tekniğin ne kadar meşaketli bir iş olduğunu daha iyi anlarız sanırım.  Yani bu teknikle yapılan bir dakikalık animasyon için 1440 kare çekilip montajlanıyor. Filmdeki bu animasyonları da Adam ve Barbara evden ayrılırken düştükleri çöldeki yunus kırması kurtların sahnelerinde, Beetle’uice’in yılan olduğu sahnelerde izleyebilirsiniz.

Her ne kadar günümüz animasyonlarına alışanlarlar için bu görüntüler komik gelse de eski filmlerde de bu zorlama animasyon maceralarının filme kattığı hoş bir hava yok değil. Tıpkı plak kayıtlarındaki hışırtının bir süre sonra daha çekici gelmesi gibi.

Beetlejuice (1988)
Beetlejuice poster Rating: 7.5/10 (194,661 votes)
Director: Tim Burton
Writer: Michael McDowell (story), Larry Wilson (story), Michael McDowell (screenplay), Warren Skaaren (screenplay)
Stars: Alec Baldwin, Geena Davis, Annie McEnroe, Maurice Page
Runtime: 92 min
Rated: PG-13
Genre: Comedy, Fantasy
Released: 30 Mar 1988
Plot: A couple of recently deceased ghosts contract the services of a "bio-exorcist" in order to remove the obnoxious new owners of their house.

http://www.youtube.com/watch?v=2hovKm9oFiM

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close