Aksiyon (Action)Animasyon (Animation)Film İncelemeleriMacera (Adventure)

Animatrix

2000li yılların bizlere sunduğu güzelliklerden biri de yabancıların extended universe dediği genişletilmiş evrenler. Önden oluşturulan gövde içeriğe zaman içerisinde eklenen irili ufaklı detaylarla işlenmiş koskoca bir evreni andırdığından böyle bir isim veriliyor. Bugün üzerine konuşacağımız Animatrix serisi de bu evren genişletme unsurlarından biri. Matrix üçlemesiyle gönlümüzde taht kuran Wachowski kardeşlerin, üçlemenin son iki filmiyle hepimizin aklını aldığı 2003 yılında, üçlemeye nazaran biraz kıyıda köşede kalmış bu evren içeriğinde de oldukça başarılı bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. 9 adet kısa animasyon filminden oluşan Animatrix, aslında Matrix üçlemesine sıkı sıkıya bağlı. Bu ortak külliyattan faydalanan bu içeriğin üçlemenin aksine animasyon olarak tasarlanması da cesur bir hamle. Shinichiro Watanabe, Koji Moritomo, Peter Chung, Mahiro Maeda, Takeshi Koike, Yoshiaki Kawajiri ve Andrew R. Jones gibi 6 farklı yönetmenden çok çok farklı çizgilerle karşımıza çıkan bu 9 animasyon filmin sıralı listesi tam olarak şöyle:

  1. Osiris’in Son Uçuşu
  2. İkinci Rönesans I
  3. İkinci Rönesans II
  4. Çocuğun Öyküsü
  5. Program
  6. Dünya Rekoru
  7. Ötesi
  8. Bir Dedektif Hikayesi
  9. Mezuniyet

ccctvwkxhwrbl72s6faxpsfdwnt

İkinci Rönesans I ve II hariç, kalan 7 filmin kendi aralarında ya da bu iki film ile herhangi bir doğrudan bağlantısı yok. Ama bu 9 animasyon filmi, geniş bir perspektif ile bakılırsa, Matrix külliyatının anlattığı evrende belirli zaman aralıklarıyla farklı hikayeleri anlatıyorlar. Üçlemenin öncesini ve hatta tüm bu makine-insanlık çekişmesinin nedenlerini dahi görebiliyor olmamızın yanında, üçlemenin geçtiği tarihten çok çok sonrasını anlatan hikayeler de mevcut. Yer yer alıştığımız Matrix üslubunun kullanılmasının yanında bu genişletilmiş evrende daha önce hiç görmediğimiz bir dil de yok değil ve fakat bu dile de az biraz Wachowskileri takip eden insanlar kesinlikle aşina olduklarını göreceklerdir. Wachowski kardeşlerin imgelerden bolca faydalanan görsel anlatım teknikleri Animatrix boyunca etrafımızı kuşatıyor. Bu seri birbirinden çok farklı çizim teknikleri ile oluşturulmasına rağmen bütünselliği yakalayan nokta da bu diyebiliriz. Tek tek hikaye özelinde bir inceleme yapıp zaten oldukça kısa ve keyifli olan bu bölümlerin tadını kaçırmak istemiyorum açıkçası, malum spoiler vermek istemiyorum.

Sitedeki birçok içeriğin aksine (hem bağlantılı olması hem de süre bakımından kısa olması açısından) Animatrix bir istisna olarak sadece tanıtım amaçlı bir yazı ile ele aldığımız bir yapım. Hala izlememiş olanlar ya da orijinal üçlemeyi tekrar izlemek isteyenlere tavsiyemiz, üçlemeden önce ortalama her biri 10 dakika olan bu keyifli animasyonları da izlemeleri. Hem filmde izleyiciye bırakılan boşlukları doldurma konusunda hem de seyir kalitesini artırma konusunda oldukça tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. Şimdiden keyifli seyirler.

The Animatrix (2003)
The Animatrix poster Rating: 7.4/10 (61,898 votes)
Director: Peter Chung, Andrew R. Jones, Yoshiaki Kawajiri, Takeshi Koike, Mahiro Maeda, Kôji Morimoto, Shinichirô Watanabe
Writer: Lilly Wachowski (screenplay), Lana Wachowski (screenplay), Lilly Wachowski, Lana Wachowski, Yoshiaki Kawajiri, Kôji Morimoto, Shinichirô Watanabe, Peter Chung
Stars: Clayton Watson, Akio Ôtsuka, Pamela Adlon, Hedy Burress
Runtime: 100 min
Rated: PG-13
Genre: Animation, Action, Adventure
Released: 03 Jun 2003
Plot: The Animatrix is a collection of several animated short films, detailing the backstory of the "Matrix" universe, and the original war between man and machines which led to the creation of the Matrix.

Etiketler
Daha Fazla

Berhat Erman

Minas Tirith yazı işleri ataşesi. Kozmostan aldığı yetkiye dayanan kaos. Hayattaki en belirgin karşılığı menteşedir. Ne kapının bir parçasıdır ne de çerçevenin, yani ne büyük resme dahildir ne de bir detaydır. İkisine de eşit mesafede duran ikisinin de orada bulunabilme sebebidir. Hayat görüşü olarak “Bir bütündür, bütün ise bir.” cümlesinden yola çıkanların buluşma noktasıdır. Yani demem o ki, kütüphanenin alt rafındaki kitaptır. Sadece bir maskedir özünde. Her şeyden kaçmanın değil, bu maskenin arkasındaki hiçbir şeyin önemli olmadığını göstermenin en kestirme yoludur. Efendidir, misafirliğe gidip üçüncü çayı içmeyendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close