Film İncelemeleriKomedi (Comedy)Romantik (Romantic)

Le fabuleux destin d’Amélie Poulain

Fransız filmlerine antipatisi olan beni çok etkilemiş bir film hakkında yazınca bile yüzümde tanımı imkansız bir gülümsemeye sebep olan bir film hakkındaki fikirlerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Amélie! Bir Jean Pierre Jeunet harikası bu film 2001 yapımı. Yanlış hatırlamıyorsam aynı yıl da Türkiye’de gösterime girmişti. Filmin ne kadar beğenildiğini anlatmak için, yazıyı yazdığım an itibariyle IMDb‘de Top 250’de 45. sırada olduğunu yazarsam yeterli olur sanırım. Filmin etiket bilgisi romantik-komedi olarak geçmekte ama inanın bu iki kelimeyle bu filmi sınırlandırmak, ona yapılacak en büyük kötülüklerden olacaktır.

Film hakkında bir şeyler yazmadan önce ne yazacaklarımı kafamda toparlamaya çalışırken, filmdeki her karakter için bir paragraf yazasım vardı ama okuyucuyu sıkmak da istemedim. Genel olarak, Jean Pierre Jeunet’in sanki sırf bu film için ayrıntıların adamını oynamış uzunca bir süre. Film de zaten hayatın, çok da kimsenin önemsemediği küçük ayrıntılarıyla mutlu olmayı ve aynı vizyonla çevresinde gelişen olaylara da kendi yorumuyla müdahale eden, küçüklüğünde hiç arkadaşı olmamış, doktor olan babasının kendisiyle olan ilişkilerinde ciddi bir mesafe koyması nedeniyle onu muayene edişinde heyecandan kalp atışları düzensizleştiği için kalp hastası zannedilip çevresinden ve dünyadan soyutlanan Amélie’nin hikayesi anlatılmakta.

Aslında hikayenin başlangıcı da bu temele oturtuluyor. Çevresinden soyutlanan Amélie, sosyal ilişkilerini bir düzene oturtmak ve kendi deyimiyle başkalarının hayatına burnunu sokmak için elinden geleni yapmaya karar verecektir. Verilen bu kararlarla da gelişen hikayeyi izlerken bir an gülümsedikten sonra da sonraki sahnede gözlerinizin dolmayacağını asla bilemeyeceğiniz, birçok açıdan sizi etkileyeceğine kefil olabileceğim, hayatının aşkını aramanın, bulunduğunda da sevgiliyle konuşamamanın en güzel anlarını izleyeceğiniz bu filmi hala izlememişseniz mutlaka filmi edinin ve izleyin ve Amélie’ye siz de aşık olun!

Not: Filmi kesinlikle orijinal dilinde (Fransızca) izleyiniz. Filmi orijinal sesinde izledikten sonra hemen bir Fransızca kursuna yazılmak isteyeceksiniz. 🙂

Amélie (2001)
Amélie poster Rating: 8.4/10 (544,458 votes)
Director: Jean-Pierre Jeunet
Writer: Guillaume Laurant (scenario), Jean-Pierre Jeunet (scenario), Guillaume Laurant (dialogue)
Stars: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus, Lorella Cravotta
Runtime: 122 min
Rated: R
Genre: Comedy, Romance
Released: 08 Feb 2002
Plot: Amélie is an innocent and naive girl in Paris with her own sense of justice. She decides to help those around her and, along the way, discovers love.

 

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close